Dar souzený

Autor: Van TomUlice Coruscantu zaplavily hordy sněhu a technické služby jako každý rok nestíhaly odklízet a zásilku posypové soli zastavili separatisti někde před Corelií.
„Pospěš, můj padawane!“ křikl Obi-Wan Kenobi na svého žáka a skočil po vyplouvajícím speederu.
„Jste si jistý mistře?“ ptal se mladý Anakin Skywalker při pohledu na omlácený speeder, který s sebou táhl jeho mistra, který se ho musel držet snad jen sílou vůle… nebo sílou přimrznutí.
„Ano, vyskoč!“ vybídl ho Obi-Wan, během marného pokusu odlepit přimrzlou ruku z kapoty vozu.
Anakin využil nadbytečnou Sílu, vyskočil dobrých pár metrů vysoko a odrážel se od omrzlých stěn gigantických mrakodrapů. Zrovna se odrazil od stěny Vládního institutu na posuzování kvalit paliv, když dopadl na předek speederu a zarazil se do něho po pás.
Řidič znejistěl, zpanikařil a s nulovým výhledem to vyboural v první zatáčce, spolu s ním i další tři řidiči, ale ti hlavně kvůli námraze.
„Mám ho mistře! Držím ho nohama!“ křičel Anakin a zmítal se zaražen v čelním skle.
Obi-Wan Sílou vyhodil svůj světelný meč do vzduchu, aktivoval ho a uřízl kovový plát kolem svých rukou, div že si jednu z nich neamputoval. S takovýmhle víkem jako z popelnice vyběhl a praštil řidiče přes hlavu.
Řidič, dle vizáže jasný tajný agent Separatistů odhodil svou promáčklou přilbu a vydal se na útěk, daleko však neutekl.
„To jste ho srazil Sílou vy?“ ptal se tázavě Anakin při pohledu na agenta, který si div nezlomil některý obratel.
„Já ne, to náledí,“ přiznal smutně Obi a pomohl svému padawanovi z vraku vozidla.
Oba Jediové vyběhli a dostihli agenta asi metr od místa jeho dopadu – stále na zemi.
„Jste zatčen jménem Republiky! A teď vytáhni ten čip!“ začal formálně Kenobi.
„Žádný nemám!“ bránil se agent s podivným přízvukem.
„Támhle je!“ vykřikl Anakin a ukázal na malý data-čip mizející z dohledu po šikmé vrstvě ledu.
„Za ním!“ přikázal mistr a omráčil separatistu tím, co měl zrovna po ruce – rampouch, dobrý metr dlouhý.
Anakin se vrhl dopředu, již za skoku srovnal svou figuru a po dopadu se rovně rozjel po náledí.
„Neboj, nadbíhám muuu!“ křičel Obi-Wan a naivně se po ledu vrhl během, pád nastal do tří sekund.
Čip nepatrně zrychlil a odrazil se od droida přimrzlého hlavou k zemi. Přejel okraj vozovky a začal padat z terasy…
„Je ztracen, mistře,“ oznámil Anakin, zabrzděný od droida, při pohledu na hranu vyvýšené terasy.
Najednou se čip nečekaně objevil zpátky na hraně vozovky. A po něm i podivná končetina. Pak ruka, lidská ruka. A nakonec se zjevila podivná tvář neodpovídající žádnému zdokumentovanému humanoidovi.
„Co by jste si beze mě počali…“ řekl tvor a sundal si masku.
„Kancléř Palpatine?!“ podivili se oba Jediové.
„Co to máte na sobě?“ zeptal se nejistě mistr Kenobi.
„Pořádnou hokejovou výstroj, bez té se v této době žádná cesta domů neobejde!“ pochvaloval si Palpatine a podal mu čip. „S tímhle to snad dokážete změnit!“
„Zajisté,“ přikývl Obi-Wan a vzal čip.

* * *

„Dorazit vy v pravá čas,“ pochvaloval si omrzlý mistr Yoda, „pomalu já z té zima začít mluvit divně. Než obvykle divněji!“
„Aha,“ řekl zmateně Obi-Wan, rozumějící každé druhé slovo a napřáhl ruku s čipem. „Ale toto jsme přinesli!“
„Výborně!“ usmál se Yoda a vzal drobný komponent, „ale i když solární zrcadla my obrátíme, týdny zima zůstat ještě.“
„Snad se nebojíte, mistře, že se vám Santa toho ledu zlekne a žádné dárky nepřinese vám,“ žertoval Anakin.
„Nedělej si z věcí vážných legraci učedníku mladý!“ okřikl ho Yoda a zapojil čip, „Santa, když Coruscant netrefit, průšvih pro nás veliký! Dárky žádné! Hrůza!“
Solární zrcadla na orbitu se pomalu začala otáčet a zaplavovat Coruscant odraženým světlem slunce.
„Teď my vykat a na Vánoce připravit my muset!“ zablekotal Yoda a narazil si na hlavu velikou vtipnou čepici znázorňující Yettiho, „do chrámu vyražme!“
Před budovou na ně čekal skvostný saňový povoz tažený divokými gungany.
„Hustá kára,“ vyprskl Anakin.
„Však stála mě tolik sudů z mé pradávných vín sbírky, že ji jsem dopít musel a zrušit,“ zalitoval Yoda na strašné podmínky Huttského obchodu.
„Nečekám od toho Hyperdrive, ale dorazíme s tím do chrámu dřív než na jaře?“ zeptal se nejistě Obi-Wan.
„Jooo!“ vykřikl nadšený Yoda a vyskočil na kozlík.

* * *

„To byla tedy jízda, mistře,“ povzdechl si Anakin a pohlédl na kýbl naplněný bývalým obsahem jeho žaludku.
„Yoda ví v čem v zimě jezdit,“ řekl jen Obi-Wan a posteskl si, že on takové sáně nikdy mít nebude. Snad kdyby je po Yodovi zdědil, přece musí ten starý stařešina splynou s Sílou co nevidět… minimálně do epizody IV….
„Vánoční večer je připraven, dostavte se prosím do sklepení,“ řekl klidným hlasem Mace Windu, oblečený ve svém mikulášském županu.
„Už se těšíte mistře? Nebo jste zlobil a nic nedostanete?“ vyptával se s úsměvem Anakin.
„Abys nemusel ten kýbl plnit znovu!“ okřikl ho uražený mistr. „Určitě dostanu to, co si přeji na každé Vánoce!“
„To říkáte vždycky a ještě jste to nikdy nedostal!“ odbyl ho mladý učedník Síly a vytáhl ze skříně veselou Santovskou čapku, tohle určitě zaujme pozornost! Při pohledu na Kita Fista s ozdobami na každém chapadýlku, nebo Ki-Adi Mundyho s několika vánočními řetězy kolem lebky musel vytáhnout něco lepšího. V blízkosti nenašel nic lepšího, než malinký plastový stromek, tak si na čapku naaranžoval jej. No co, stropy v chrámu jsou vysoké dost.
„Eh, Anakine… tohle bych si na hlavu nedával… mistr Yoda se na to venčí,“ varoval ho záměrně pozdě Obi-Wan, sám si obul veliké červené papuče, nasadil obrovské červené rukavice a nechal si narůst, ehm, tedy si nasadil dlouhatánský vous, bílý, ne červený!
„To jste tedy řekl brzy,“ postěžoval si Anakin, ale stromek byl připevněn izolační páskou tak silně, že bez vážného poškození, nebo odejmutí hlavy, se sundat nedal.
„Arggghhh! Co tys s mým místem venkovacím vyved?!“ vykřikl zděšeně mistr Yoda a vrhl se na Anakina se světelným mečem aktivovaným za skoku.
„Co tím chcete říct? Vy snad používáte tento umělohmotný stromek jako místo k vymočení? Ale to by byla převeliká urážka Vánočních symbolů a tradic!“ konstatoval Mace Windu.
„Ehm, ne samozřejmě…“ řekl nevrle Yoda a odstoupil od povaleného Anakina.
„Budiž – oslavy mohou začít!“ pronesl teatrálně Mace Windu.
Po obvodu velkého chrámu Jedi začaly vylétat všemožné pyrotechnické projektily a vybuchovat nad střechou chrámu, Jediové zaujatě sledovali ohňostroj a po jeho ukončení začali vrhat své čepice do výše a prozpěvovat nějaké prastaré jediské koledy.
„A nyní je pravý čas na pečeného gungana. Sám mistr Yoda se nabídl, že jich pár vyčerpaných z jeho spřežení uvaří,“ pronesl Ki-Adi a začal servírovat.
„Bylo by lepší, kdybychom nevěděli z čeho to je,“ přiznala upřímně Jedi Assaj.
„A nyní, když jsme dojedli, je čas jít k Vánočnímu stromku!“ řekl slavnostně Mace Windu a přistoupil ke dveřím, které vedly do vedlejší místnosti. Mladičcí učedníci Síly se kolem něj hned uskupili a snažili se prohlédnout škvírou ve dveřích. Až se všichni zvedli, vyrazil Mace Sílou dveře a odhalil pohled na místnost s velikou nazdobenou borovici z Kashyku, která byla obsypána nespočtem dárků.
„Nechť každý najde svůj dárek. Dar jemu souzený!“ pronesl nedočkavě Mace a zatímco Sílou zadržoval ostatní u dveří stačil roztrhat několik dárečků a zjistit jejich obsah. „Kurňa,. Samý blbosti pro ty malý haranty!“
„Tak dost! Každému dárek, který mu Santa Claus vybral!“ určil Yoda a podle jmenovek Sílou rozdal dárky.
„To snad není možné…“
„Co to má znamenat?!“
„Neslýchaná drzost!“
„U všech hutt, jen ne tohle!“
„Co stalo se?“ ptal se Yoda, který stále rozbaloval svůj dáreček. Poté co ho rozbalil, zjistil. V jeho krásně velké krabici byla místo nové hole, nerezového nočníku a láhve corelianský whisky krásna nová jediská a společenská tunika. Přesná velikost. Přesná velikost Mace Windua!
„To snad ne!“ protestoval Anakin a vztyčil ruce plné dívčího prádla.
„Hej,“ okřikla ho jedna mladá Jedi a jeho dárek mu vytrhla. „Tohle snad bylo pro tebe,“ řekla a hodila po něm nějaký vizor s nahraným souborem posledních animovaných hitů do deseti let.
„Taková urážka,“ stěžoval si Ki-Adi, když si prohlížel zlatavou přilbu na swoopy, která jeho lebce zcela nevyhovovala.
„To si snad nemohl přát nikdo z přítomných!“ protestoval Mace, nad svou krabicí plnou Smrtyček a vypálených disků nějakého „pominutého“ hudebního stylu.
„Tak tohle nechci ani vidět,“ vrtěl hlavou Fisto, když v rukou obracel opalovací mléko, které mělo nejméně tři složky, které agresivně působilo na jeho obojživelnou pokožku.
„Někde se stala chyba!“ pronesl nakonec Obi-Wan, marně se vzdávající složit nějakou vznášecí koloběžku.
„Je tu ještě jedna veliká krabice. S nápisem JEDI!“ řekl nějaký chlapec okolo dvanácti a chtivě hleděl na krabici, která byla větší, než všechny ostatní dárky dohromady.
„Nuže, otevřít ji musíme!“ řekl Yoda a se svou holí, nyní opatřenou pořádnou vibročepelí na odřezání krabice se vydal k záhadnému dárku.
Holí odřízl pásku kolem krabice a ta ihned začala chrlit svůj obsah na všechny přítomné.
Celá hala zčernala a Jediové se pomalu hrabali z laviny černého uhlí.
„Pfuj!“ řekl ten mladý Jedi, který to schytal nejvíce, „je tu ještě nějaký dopis!“ a podal zapečetěnou obálku Yodovi, kterému se ze závalu nepodařilo dostat více , než zčernalou hlavu.
„Pěkně jste mě nasrali – váš nový Santa!“ přečetl Yoda nahlas(a úplně normálně!).
Všech přítomných se zhostilo rozzuření a už se chtěli vrhnout na bezbranného Yodu.
„Počkat, nějaká zrada tohle být musí! My musíme vypravit se tam a zjistit toho kdo způsobil toto!“ plánoval Yoda.
„Dobře, potřebuji zdatné mistry Jedi, není pochyb, že ‚Santa‘ je lord ze Sithu a k jeho přemožení bude potřeba použít sílu. Půjde se mnou mistr Yoda, mistr Mundi, mistr Fisto a mistr Kenobi,“ rozhodl Mace Windu.
„Pokud půjde můj mistr, půjdu taky! Řídit umím z vás všech nejlépe a jak je známo musíme za Santou dojet na severní pól planety Hoth!“ řekl Anakin a přistoupil k vybraným mistrům Jedi.

* * *

Přistání proběhlo celkem hladce. Hladké zaboření do pětimetrové závěje sněhu.
„Tady domov Santův!“ pronesl Yoda a navlíkl si huňatou čepici, zřejmě byla vydlabána z Wokieeho hlavy.
„Musí být velice silný lord ze Sithu,“ pronesl Mace, když olízl sníh nabraný na špičce prstu.
„To poznáte z toho sněhu?“ divil se Anakin.
„Ne. Ale že si stále dokáže udržovat krásně zahlazený chodník vedle pěti-metrových sněžných jazyků spotřebuje mnoho Síly!“ odpověděl Mace a bídně vzpomenul na svůj srub, který jednou zaplavila lavina o on ho o tři roky později našel na policejní stanici, neboť byl zadržen za ohrožování návštěvníků sto padesát mil vzdálených vodopádů.
„Ano, pokud půjdeme po stopách Yettiho, musíme najít Santovu chalupu. Každé malé dítě ví, že Santa dělá tu nejlepší vodku v námi známe galaxii a Yetti by pro kapku vodky zabil!“ vysvětloval Ki-Adi.
„Každé malé dítě ví, že žádný Yetti neexistuje! A prokazováním jeho existence a hledáním stop by jsme ztratili všechen čas a bylo by pozdě!“ namítl mistr Kenobi.
„Jestli pozdě již není. Jak jste řekl, mistře, Yetti by pro kapku vody zabil!“ nahodil Anakin.
„Nesmysl, výrobce nejlepšího přeci by nezabil!“ okřikl ho Yoda, „po chodníku půjdeme, až k chaloupce dojdeme!“
„Mistře, co myslel tou druhou větou? Té jeho řeči se nedá rozumět!“ zašeptal Anakin Obi-Wanovi.
„Eh, můj padawan také souhlasí, mistře Yodo, vydáme se tudy!“ řekl Obi-Wan a naštvaně se na Anakina podíval a zakroutil hlavou.
I tu se vydali, mistři síly, až došli k nejlepšímu lihovaru, který se na severním pólu a vůbec celém Hothu nacházel.
„Nevěřil jsem, že Santa je opravdu alkoholik,“ vyjádřil Fisto svou řečí, stejně tak to však mohlo znamenat: „Nevěřil bych, že by se Santa o tolik alkoholu nepodělil!“, zvláštní řeč…
„To je přece jasné, kdo střízlivý by slíbil, že každý rok na Vánoce bude všem dětem v galaxii nosit dárky?“ podíval se na něj Mundi.
Mace vykopl dveře a všichni vtrhli dovnitř.
„Bitevní droidi Federace!“ vykřikl Mundi a tasil světelný meč.
„Za celou touhle operací musí stát Separatisté!“ řekl Mace a s vyraženými dveřmi na zádech se postavil do dráhy střelby.
„Najít ovládací centrum my musíme!“ ozval se Yoda a tázavě pohlédl na cizojazyčný plán areálu.
„Je to psané v azbuce, s tím nepohneme,“ konstatoval klidně Obi-Wan a pohlédl na univerzální překladač, který přestavěl na holící strojek.
„Pusťte mě k tomu,“ vyzval je sečtělý Ki-Adi, „já umím různé hatmatilky! Ne, tak s tímhle nehnu…“
„Já to můžu zkusit, stejně Basic neumím…“ vyjádřil Fisto svou řečí. Stejně tak to ale mohlo znamenat: „Můžu to vytrhnout ze zdi a nahradit obrázkovou knihou, které sice nerozumím, ale má šestnáct druhů barev…“ velmi zvláštní řeč.
„Ne, půjdeme pořád rovně, musíme tak dojít kam chceme. Viděl jsem to v holo-filmech!“ rozhodl Anakin a vykročil vpřed.
Droidové kladli minimální odpor a síla tolika Jediů s nimi udělala krátký proces.
„Někdo v té místnosti je!“ rozkřikl se Mace a zabodl svůj světelný meč do dveří.
„Uhhaháááá!“ řehnil se lord ze Sithu, známý jako Darth Sidious.
„Ne! On Santovy linky místo hraček droidy, vyrábět nechal!“ vyjekl Yoda a vrhl se vpřed.
„Joooo, joooo!“ usmál se Sidius a blesky zastavil Yodu.
„Musíme na něj společně,“ řekl klidně Kenobi a nahnul svůj meč.
„Ne, vy teď půjdete a porazíte armádu droidů. Zachráníte tak Santu, ale já uprchnu,“ řekl naplánovaně Sidious, „někdy jste sem museli vtrhnout a kdy opadne zácpa byla jen otázkou času!“
„Počítal jsi s tím! Musíme ho zabít!“ křičel rozzuřeně Anakin.
„Ne, nemůžeme dopustit, aby Santu droidi zabili! Musíme ho zachránit pro miliardy dětí v celé Republice!“ zastavil ho Mace.
„Ano! A já mezitím uletím ve své únikové lodi. Máte přesně tři minuty, než droidové z druhé strany dorazí k Santa Clausovi, odtud je to delší cesta. Jestli mi nevěříte, podívejte se na tento počítač!“ vrhl k nim temný pán počítač s plánem komplexu a monitorováním objektů uvnitř.
„Má pravdu, musíme vyrazit ihned, jinak tam dorazíme pozdě! I když je ten počítač v azbuce je mi jasné, že nemáme na výběr,“ lamentoval Mundi.
„Pápá, v epizodě 3 se znovu setkáme,“ řekl Darth Sidius a opustil scénu.
„Rychléééé!“ vyjádřil Fisto svou řečí tak jasně, že se to jinak nedalo vyložit.
Všichni Jediové vyrazili tím největším sprintem z centrály ven a jen tiché skučení jim zůstalo za zády.
„Mě nechali jste tady!“ vyl Yoda.
„Napřáhněte svou hůl a já vás přitáhnu!“ zakřičel Anakin a běžel pozpátku.
Yoda vrhl svou hůl, ale k druhé straně chodby zbývalo dobrých padesát metrů.
„Ah, ještě prut zbývá tu!“ vyjasnil Yoda a zahákl švihem Anakina za límec, ten však nepřestal běžet, jen se znovu otočil ve směru a pokračoval s Yodou vlajícím mu za zády.

* * *

Když dorazili do nejhlubšího mrazícího boxu, droidi právě zacilovali pohupující se mražený cíl.
Jediové napřáhli své světelňáky a vrhli se na droidy. A Kit Fisto napřáhl svůj světelňák a vrhl se na bezbranného Santu Clause zamraženého do kostky ledu.
Nastala kung-fu mela, z níž neunikl jediný droid se všemi končetinami. Snad kromě Santy, který byl ještě od pasu dolů zmražený v poloviční kostce ledu.
„Vy lemrochodové! Nechali jste mě tady promrznout a já nestihl rozvézt vánoční dárky! Zato vám už nikdy žádné nepřinesu!“ okřikl je nakonec Santa po vyčerpávajícím slohu nadávek.
„A temný mistr Sith nám zase unikl!“ zabědoval Anakin.
„Myslím, do hlášení že incident tento, my nebudeme zapisovat,“ zamračil se Yoda a pak se obrátil na Santu, „Vodku!“
„Co myslíte?! Ti hnusní droidi ji všechnu vypili, nebo odvezli!“ zlobil se Santa.
„To jeli na Hoth my zbytečně?!“ rozhněval se Yoda. Ani víno, ani vodka. Být zelený a ještě k tomu abstinent je těžký život.
„Každý dostal dar jemu souzený!“ řekl rozumně Santa, „snad jste Jediové a máte plno světla v duši, no ne? Zachránili jste symbol Vánoc miliardám dětí a stomiliardám obchodníků! Buďte šťastní a připijte si mou vodkou! Eh, ona došla, že?“
Všichni Jediové po něm vrhli vražedný pohled a Kit Fisto ho vyjádřil ve své řeči…Zpět Konec