Lyžařský kurz

Autor: Yaddle„Všem cestujícím, tohle je kapitánka linkového plavidla Coruscant- Hoth. Právě sme opustili hyperprostor a za necelou hodinu zahájíme přistávací manévr. Upozorňuji vážené pasažéry, aby se nezapomněli připoutat a nekouřili v době přistávaní. Konec hlášení.“

Mistr Jedi Obi-Wan Kenobi se s leknutím probudil v polovině proslovu corellianské pilotky. Whisky, kterou včera spláchl léky na spaní, byla patrně taky corellianská, pokud to mohl posoudit podle závratě, která ho chytla v okamžiku, kdy otevřel oči. Při zvedání se z lůžka těžce zasténal, přesunul se do koupelny a v zrcadle uviděl cizího muže kolem třicítky s opuchlým obličejem a kruhy pod očima.
Vzpomněl si na minulý týden a tragické sdělení Rady Jedi, že právě ON bude letos tím nešťastným Mistrem, který pojede se staršími Padawanmi na lyžařský zájezd na Hoth. Také to znamenalo, že bude muset týden udržet naživu padesát teenagerů na planetě, kde nebylo zas tak jednoduché přežít. Pravdou bylo, že to čekal, protože od Yody dostal k Vánocům moderní turbolyže. Posledních pět let pokaždé simuloval nemoc, jen aby nemusel jet. Pro tenhle rok plánoval použít symptomy zánětu slepého střeva, jenomže Rada nakonec rozhodla dříve než jindy. Nezůstávalo mu tedy nic jiného, než věřit v moudrost Síly, která by ho měla vést, kamkoli se pohne.
Akce tohohle typu si pamatoval z vlastních padawanských let a při těch vzpomínkách se nyní střásal od hrůzy. Sníh, led, nejisté nohy, smích jiných Padawanů když se kutálel několik desítek metrů, chápavý úsměv jeho Mistra Qui-Gona, bývalého coruscantského šampiona v sjezdovém lyžování. Ponořil se do Síly, zahnal špatné vzpomínky a pevně se rozhodl, že tentokrát všem ukáže.
Použil jedijské techniky pro posílení smyslů a uvědomil si, že na lodi je nebývalý klid, a tohle neklamně značilo, že jeho vlastní Padawan, dlouholetý postrach všech zájezdů, ještě spí ve vedlejší kajutě.
„Mistřééééééééé!!!“
Už je vzhůru.
Obi-Wan se v duchu připravil, zavřel oči a přivolal si Sílu. Do pokoje se vřítil Anakin Skywalker. Byl to blonďatý kluk, nedávno mu bylo devatenáct, o něco vyšší než Obi-Wan. Na něm se ještě nestihly podepsat přebděné noci. Byl hezký, modrooký, odpočatý, svěží a podle pobryndané tuniky právě dosnídal. V ruce držel obouchaný snowboard, měl už taky svůj baťoh a kypěl nadšením.
„Mistře Obi-Wane“, ječel, „je skvělý, že tenhle rok jedeme spolu! Pokaždé jsem byl smutný, když jste zrovna před lyžařským zájezdem záhadně onemocněl, chci vám dokázat, že se snowboardem to umím stejně dobře jako s lightsaberem, jsem připraven na zkoušky, chci se stát instruktorem!!!“
Obi-Wan se donutil k úsměvu. Jako kdyby viděl sebe před zhruba deseti lety, tehdy říkal to samé svému Mistrovi. „Anakine“, začal, „buď trpělivý, věř ve velikou moudrost Síly a Rady. Tvůj čas ještě jenom přijde, už teď jsem na tebe velmi, velmi hrdý. To si vždy pamatuj.“
Anakin vypadal zklamaně.
„Vy taky nevidíte, že jsem mnohem lepší než všichni ostatní v mém věku! Podceňujete mně, Mistře! Na sjezdovce vám ukážu!“ S těmito slovy Anakin spěšně opustil pokoj. Obi-Wan si povzdechl a po chvilce hledání nalezl čistou tuniku a šálu.

„Zřejmě jsme si nerozuměli“, trval Obi-Wan na svém. Protokolární droid na letišti mu pečlivě modulovaným, mechanickým hlasem sdělil sumu, kterou je potřeba vyplatit místní půjčovně tauntaunů, když se chtějí svést k chatě. Pak si povšimnul, že Anakin i navzdory jeho zákazu propašoval na výlet taky Artoo. Malý astromechanický droid tiše bublal opodál a otáčel kopulkou.
„Řekněte prosím svému droidovi, ať mě neuráží!“naléhal protokolární droid. „Božínku, jak tomu mám rozumět, že jsme všichni stejní? A taky vyplaťte dopravní prostředky, jinak budu nucený vás požádat , aby jste uvolnil místo v řadě.“
Obi-Wan upozornil Artoo, i když s ním v duchu souhlasil a s povzdechem vytáhl z měšce potřebný finanční obnos. Padawani se mezitím bavili tím, že Sílou podráželi nohy kolemjdoucím. Anakina nebylo nikde vidět. Až tehdy si Obi-Wan vzpomněl, před čím ho nejvíc varoval vedoucí minulého zájezdu. Mladý Skywalker údajně...
„Ach, ne!“ vyjekl Obi-Wan, když zahlédl postavu řítící se na tauntaunu směrem k nim. Za ním se hnala místní pořádková hlídka.
„Hele, Mistře, podívejte, krocení policejních tauntaunů mi jde stejně jako minule!“ Anakin Skywalker měl v obličeji podivný výraz, ze zarudlého nosu mu čouhal veliký rampouch a chechtal se jako o život.
„Anakine, zastav!“ křikl Obi-Wan, vyčkal vhodný moment, Sílou shodil Anakina z tauntaunova hřbetu a krotitel tauntaunů přistál v závěji. Obi-Wan se nadechl, aby svého učedníka seřval, jenomže když zahlédl smutný, podivně dětský a nevinný obličejíček, zlost ho přešla. Téměř se k němu rozběhl s kapesníkem v ruce. Anakin si mezitím utřel nos do rukávu, čekal pokarhání a nadále se tvářil velmi nešťastně.
„Mistře“, fňukal, „chtěl jsem závodit jako nad Naboo, jenže tahle „stíhačka“ nestřílí a taky tady není žádný reaktor. Promiňte...“
„Skywalkera zas chytá rapl“, poznamenal jeden z Padawanů svému sousedovi. „Jako tehdy, když tajně stavěl fighter z chrámovýho odpadu. Pamatuješ?“
Druhý Padawan přikývl.

Samotná cesta proběhla v klidu. Anakina chytla deprese, ostatní ji chytli taky, protože byl kromě jejich kolegu taky jejich vůdce a zejména idol v odporování Mistrům a tropení problémů. Artoo, připevněný řetězem k jednomu z tauntaunů, nespokojeně vřískal, což Obi-Wana jako obvykle dohánělo k šílenství. Taky nerád jezdil na tauntaunu. Mnohem radši měl ještěrky. Taky mu táhlo na spodnou část těla a potřeboval na záchod.
„Támhle je naše chata,“ všimnul si jeden z Obi-Wanových svěřenců.
Obi-Wan už taky zahlédl tabulku „WELCOME TO THE ´ECHO BASE´, WINTERSPORTS´ PARADISE“. Sáhl po Síle, aby se uklidnil. Nejsou žádné emoce...
„A teď začíná zábava“, řekl si v duchu. Měl z toho špatný pocit.

„Co to proboha je???“ podivil se Obi-Wan, když mu Anakin někde sehnal zahnutou hůl a boty s ostrými noži místo podrážek. Vevnitř se zdržel sotva hodinu, pak byl doslovně vyvlečený ven svým učedníkem.
„To je výstroj na lední hokej“, odpověděl Anakin, kterému se mezitím vrátila euforická nálada. Právě přestavěl Artoo na podavač kotoučů. Malý droid hlasitě protestoval, jenomže bezvýsledně.
Obi-Wan se nemohl rozhodnout, jestli je Anakin nebezpečnější v dobré, nebo špatné náladě a podle zkušeností usoudil, že je to zřejmě jedno. Teď se dokonce nechal přemluvit na tu hru, o které mu říkal Anakin. Protože neuměl bruslit, strčili ho do brány. Někdo mu řekl, že nemá nic a nikoho pustit za sebe. Problém ovšem byl, že Anakin byl elitní útočník druhého týmu. Právě teď se na něj řítil s kotoučem, Sílou odhodil obránce, kteří hlasitě protestovali. Napřáhl ke střele a Obi-Wan najednou zalitoval, že si nevzal taky helmu, kterou mu nabízeli. Poslední, co si pamatoval, byl kotouč letící k jeho tváři.

„Mistře, jste v pořádku?“
Obi-Wan konečně otevřel oči. Lépe řečeno, levé oko úplně neotevřel. Uvědomil si, že leží a jeho Padawan má obličej jen pár centimetrů od něho. Anakin zíral na obří podlitinu a slíbil si, že po zvyšek dne bude vzorným učedníkem. Na svahu proto nikoho neshazoval z nohou a taky si odpustil sérii mind tricků pro vlekaře za účelem vleku zdarma pro všechny. Spokojil se s tím, že dělal machra před všemi, kteří mu na to skočili. Obi-Wan mezitím testoval nové turbolyže na nejméně strmé sjezdovce v mírně bojové náladě. Několikrát se mu povedlo natrafit na skokanský můstek, které už dávno poslal...na temnou stranu. Převálcoval taky několik sněhuláků, kteří drželi sněhový obouruční lightsaber.
„Nejlepší sněhulák je mrtvý sněhulák,“ řekl si.

Při večeři Anakin navzdory slavnostnímu slibu mrštil talířem plným karkanových riben kuchaři do hlavy, protože tohle jídlo nesnášel. Byl vykázán na chodbu k meditaci o svém chování. U večeře Obi-Wan přednesl pravidla chování, která zahrnovala kromě jiného zákaz požívaní alkoholu a jiných omamných látek, zákaz držení nožů, tasení lightsaberů při vzájemných sporech, večerku stanovil na desátou hodinu a pak se dal do jídla.
„A co uvítací diskotéka?“ ozval se neznámý Padawan. (Popravdě, Obi-Wan neuměl rozeznat po jméně žádného Padawana kromě vlastního).
Obi-Wan si povzdechl.
„Dobře“, rezignoval.
Později povolení litoval. Celým komplexem se nesla příšerná rapová hudba, všude divoce blikaly světla (nějaký chytrák- podezíral Anakina- přestavěl Artoo na diskotékovou blikající kouli) a zacítil taky podivnou vůni. Nesla se od Padawana, který pořád vypadal jako kdyby meditoval. Obi-Wan dělal, že se dobře baví. Přistoupil ke zdroji té podivné, omamné vůně a nenuceně začal konverzaci.
„Zdravím, Padawane,“ pokoušel se, „chci se tě zeptat, co je to za podivnou aromu kolem tebe.“
Tázaný vzhlédl, rychlostí vlastnou jenom nositelům Síly ukryl balíček deathsticks do rukávu, utřel slzy, které mu vyhrkly, a pravil: „Mistře Kenobi, tohle jsou vonné tyčinky. Zapálí se a skvěle voní. Je to něco jako aromaterapie. Chcete pár kousků?“
„Mám lepší nápad,“ odpověděl Obi-Wan. V přemýšlení ho obtěžovala rapová skladba. Ten hlas pořád opakoval „Drop it like it´s hot, drop it like it´s hot“.
„Co takhle dát mi je všechny a neřeknu nic doma tvému Mistrovi“, navrhl
. Padawan sklíčeně přikývl, odevzdal „vonní tyčinky“ a před odchodem nezapomněl Obi-Wanovi bonznout ostatní držitele deathsticks.
„Když ne já, vy taky ne,“ mumlal si pro sebe.
Obi-Wan se v křesle taneční sály ponořil do meditace. Opět vzpomínal na své mládí, na hodiny breakdance, které tajně navštěvoval. Nechal toho, až když se střetl s lepším breakerem, než byl on sám. Tenhle breakdancer se jmenoval Maul...jak to jen bylo dál?
„Mám to!“probral se Obi-Wan z meditace. „Breakdance!!!“
Tasil lightsaber, shodil kápi, vtrhl do středu parketu a rozbalil to. Padawani hrající „flašku“ zapomněli na točící se lahev. Ostatní, včetně Anakina, který se dvořil jedné dívce (nápadně podobné senátorce z Naboo), zůstali v němém úžasu. Pak začali povzbuzovat.

Drobná postavička nejstaršího a nejmocnějšího Mistra Jedi se napřímila. Mistr Yoda pokrčil svými legračními elfskými ušnicemi a otevřel oči.
„Na Hoth já zítra odletím,“ sdělil svému společníkovi, Maceovi Windu. Společně se věnovali meditaci ve speciální temné místnosti Chrámu Jedi.
„Vizi Mistra Kenobiho měl jsem. Ve spoustě světel stál, divné pohyby dělal. Spoustu sněhu viděl jsem taky. V nebezpečí zájezd Obi-Wanův se ocitne.“
Mace Windu ukončil meditaci.
„Ať vás Síla provází, Mistře“, řekl. Třeba při hrozbě nebezpečí ten spratek Skywalker zkrotne, doufal potají.

Obi-Wanovu triumfální kreaci ukončilo hlasité křupnutí v zádech, které přehlušilo taky skladbu „Freestyler“, kterou spustil pohotový DJ. Předstíral, že se nic neděje a zdánlivě náhodou ukončil tanec. „Učedníci, tenhle večírek je u konce. Vraťte se do pokojů a zítra se uvidíme.“ Obi-Wan se marně pokoušel udržet normální výraz ve tváři.
Tato slova vyvolala bouřku protestů, které však ustaly při pohledě na hrozivou grimasu Mistra Jedi. Studenti se rozprchli a Anakin pomohl svému Mistrovi do schodů.

„Budíííííííííííííííííček!“
Anakin se strhl ze spaní a pohlédl na chronometr. Bylo přesně šest hodin ráno a nějaký šílenec (podle hlasu jeho Mistr) všechny budil, kromě řvaní taky třískal rukojetí svého lightsaberu na dveře.
„Doteď jste si dělali ze všeho tady včetně mých pravidel legraci!“hulákal Obi-Wan. „Teď bude disciplína!
Dvouhodinová povinná meditace v jídelně. Kdo nepřijde, nebude snídat!“
Anakin den předtím odcizil se skladu několik krabic sušenek a proto si dovolil ignorovat výzvu svého Mistra. Jeho příklad následovala většina studentů, což bylo nakonec dobře, protože mnoho snídajících později zvracelo z wompratí paštiky. Postiženým se povedlo ucpat turbozáchodky a proto byl Obi-Wan nucen jít do přírody, dokud se porucha neodstrání. Stiskl Sílou vypínač vnějších dveří a...NIC.
„Co to má být?“ přemýšlel.
Jeden z místních techniků se objevil vedle něj.
„Chtěli sme vám to právě říct, Mistře Kenobi.“ Technik byl v rozpacích.
„Totiž, přes noc nás postihla dlouho neviděná kalamita, pane.“
„Co prosím?“ Obi-Wan nechápal.
„Pane, nad námi je několikametrová vrstva sněhu, uvízli sme tady na několik hodin, možná taky dní. Protisněhové štíty selhali a zapadli sme. Nepodařilo se nám přes vrstvu sněhu navázat spojení s okolním světem. Musíme být trpěliví. Sdělte svým svěřencům, že se nemají čeho bát.“
„Proč nás u všech Sithů někdo nevaroval?“
„Co se děje, Mistře?“ zajímal se Anakin, který se taky právě snažil proniknout ven.
„Uvízli sme“, zamrmlal Obi-Wan.
„A co budeme teď dělat?“
„Síla nám ukáže cestu. Budem pěstovat naši proslavěnou trpělivost.“
Anakin si byl vědomý své nulové trpělivosti a proto se zhrozil. Po chvíli se vzdal také myšlenky přestavět Artoo na prorážeč ledových bloků. Tohle by už zřejmě nesfoukl.

Obi-Wan si povzdechl, přešel všechny pokoje a oznámil všem jejich společný úděl.
„Bude to prima“, snažil se. Taky upustil od přechozí přísnosti.
„Budeme se dívat na nějaké holofilmy, které máme sebou, číst si příběhy o činech velkých Mistrů našeho Řádu, pěstovat trpělivost při meditacích. Ukážeme naši semknutost a duševní sílu. Možná nám Síla ukáže nějaké řešení.“

Později tyhle slova zvážil. Jediný, kdo pěstoval trpělivost, byl on sám, a to při sledování holosnímku Armageddon. Bylo to o partě dělníků, ze kterých se za několik týdnů stali špičkoví piloti vesmírné lodi a jejich úkolem bylo zabránit srážce nějaké planety s asteroidem.
Co je to proboha za zaostalou soustavu? Ptal se v duchu Obi-Wan. Copak nemají několik turbolaserových baterií, které ten kus kamene rozstřílí na kusy?!
Pohlédl na Anakina. Vír jeho emocí zaplnil celou místnost. Potají si utíral slzy a sliboval křehké dívce na obrazovce, že pomstí jejího tatínka a jednou zničí všechny zbloudilé asteroidy. Pak sledovali skázu podivného křižníku neznámého designu, který se nejdřív chvíli plavil, pak se srazil s nějakým tělesem. Nejméně dvě hodiny se potápěl, pasažéři měli málo záchranních modulů a ten divnej kluk, který nejdřív vyhrál lístek v sabaccu v kantýně, a pak plival z paluby, umíral asi tak hodinu.
Pak si všichni spolu četli o velkých skutcích jistého Mistra. Anakin svým melodickým hlasem přednášel následovní text:
„A pak se Mistr ve hněvu, který vyústil v nenávist, přiklonil k temné straně Síly a stal se nejmocnějším Sithem své doby...“
Obi-Wan Kenobi se probral z dřímot když zaznělo slovo „Sith“.
„To by na dnes stačilo“, řekl. „Půjdeme k večeři.

O několik hodin později byl Obi-Wan na čele odhodlané skupiny mladých Jediů, kteří světelnými meči vyřezávali dveře a vším možným, včetně kuchyňského nádobí, se překopávali ven. Usoudil, že když jim řešení neukáže Síla, jednoduše se vykopou ven. Všichni přežili zlou noc. Téměř nikdo nedokázal usnout, měli také bitku na světelné meče a Anakin chtěl vidět takovou pořádnou kalamitu a zavalenou budovu zvenčí. Momentálně ho nebylo nikde vidět. „Mistře, z cesty!“
Anakin se valil z jídelní části a tiskl nějaký vozík. A na tom vozíku byla...
„Opatrně, Padawane!“ varoval ho Obi-Wan, když zahlédl plynovou bombu, jenomže neměl šanci.
„Nestrávím dalších 24 hodin meditacemi a studiem!!!“
Slova ještě nedozněla, když vyšlehl plamen. Artoo, momentálně předělaný na hasící přístroj, spěšně uhasil osoby zasaženy plamenem. Naštěstí, žádný z nich neutrpěl vážnější zranění.
„Mistře, tunel se zvětšuje! Odporný sníh mizí...“
Padawani začali Anakinovi provolávat na slávu a pustili se do haldy sněhu třeba obyčejnými lžícemi.
Následná situace se semlela velmi rychle. Ozvalo se tupé žuchnutí a polovina sněhové stěny se zřítila. Dovnitř nakoukl malý, zelený tvor vyzbrojený lopatičkou. Byl to Yoda. Na sobě měl lyžařskou kombinézu rudé barvy, boty do sněhu a na hlavě čepici se srdíčky, kterou sehnal ve výprodeji na Coruscantu.
„MISTŘE YODO!!!!!!!!!!!!!“
Padawani se jako jeden vrhli Yodovým směrem.
„Chceme odtud pryč!“
„Co u všech Sithů ten výbuch před několika minutama znamenat měl?“ informoval se Yoda promptně.
„Eh...“ začal Obi-Wan.
„Hádat já budu. Některý ze starších Padawanů svého Mistra neuposlechl opět.“
Anakin zrudl a ulehčil si od propálené vrchní tuniky.
„Mistře Yodo,“ zamlouval Obi-Wan, „byla to jenom nešťastná náhoda.“
Teď už všichni viděli také Yodovu záchranní skupinu a těžkou techniku, která prorazila ledový blok.
„Co znamená HSH?“ napadlo konečně Obi-Wana.
„Horská služba Hoth“, vysvětloval Yoda a krátce se zachichotal. „Domů chcete, Padawani i Mistře, je tak? Hmmm?“
Všichni učedníci dvojnásobní rychlostí běželi balit. Mistr Jedi se úlevou málem zhroutil. Anakin Skywalker v duchu slíbil strašnou pomstu pro Hoth. Ten čas přijde. Pak nesmí zaváhat. Ano. Jednou srovná sjezdařské centrum Echo se zemí, s tou ledovou pustinou, která je kolem nich. Jednou...Zpět Konec