Kterak Palpy přestal slavit Vánoce

Autor: Danny NothningwayPaluba Hvězdy smrti se třpytila jasem sněhu z malé planetky Rinirie. Imperiální důstojník Morggan se s nezájmem díval na malou planetku. „Něco se vám nezdá, kapitáne?“ ozval se hlas z temnoty. Patřil nechvalně známému šéfovi Impéria - Palpymu.
„I zdá, ale nechápu, proč jsme museli letět až sem do horoucích pekel, šéfe?“ řekl Morggan.
„Protože jsou Vánoce,“ pravil líbezným hlasem Palpy.
„No a?“ nechápal kapitán.
„Víte vy, co to vůbec je?“ vyjekl Palpy a divil se, jak mohl někoho takového najmout. „Víte vy, že Rinirii se říká vánoční svět?“ otázal se Palpy.
„Ne, a co je mi po tom?“
„Bydlí tu má babička.“
„To je možný, ale co to má společnýho s tím, že jsme tu? Rebelanti zas kujou pikle a my jdeme slavit Vánoce? Co kdyby nám vzali Coruscant? Co budem pak dělat? Budem tu slavit Vánoce?“
„Ne.“
„A na co nám bude dobrá babička?“
„Umí kouzlit.“
„A na co nám bude dobrý, že nám vytáhne z klobouku králíky?“
„Uvidíte. Komandére? Připravte můj raketoplán.“

* * *

Na Dagobahu započal leden. Bylo to vlastně jedno, co bylo za měsíc. Stále tu stála bažina, ve které plavali všelijací živočichové, a mladičká hiksura stále kopala do stromu, aby slízla nějaký ten med. Ale dál tu stálo něco, o čemž by si každý řekl, že by tu stát nemělo - Yodův domeček. Maličký trpaslík s velkýma ušima tu bydlel, co má prababička pamatuje. Nyní tu stál vysoký mladík. Nevěděl, jestli má vejít, nebo ne. Hiksura zahučela. Mladík vešel, protože měl strach, co to je. Ale vevnitř se lekl ještě víc.
Uvnitř stálo cosi podivného, zeleného, malého a ušatého. Vám pozorným už došlo kdo to byl - ano, Yoda. Yoda vařil polévku z kořínků. „Čekám tu na tebe už dlouho, Side.“
„Mistře Yodo, nechápu, proč jste mě sem volal. Rebelové potřebují mou Sílu víc než vy k té vaší polévce z kořínků,“ rozčílil se Side.
„Uklidni se. Uvolni se. Nejsem nějakej starej šaman, abych tady vařil polívky, jasný?“ zařval Yoda a krev mu stoupla do hlavy. Side si pomyslel, že je tak trochu blázen a nechápal, jak ho ty Jediové mohli vzít za velitele. Ale to je věc názoru.
„Uklidněte se. Ale povězte, proč jsem sem musel letět?“ odpověděl Side.
„Císař Palpy. Palpy. Palpy letěl na Rinírii. To je vánoční svět, jestli to nevíš. Má tam kouzelnou babičku, jeho vlastní. Ale ta jeho babička si strašně zakládá na zvycích alderaanských věřících. Palpy to musí vydržet, pokud ji chce získat na svou stranu. Ty tam musíš letět a zabránit tomu, aby se k němu přidala. Jdi a Síla s tebou,“ řekl Yoda.
Mladík vstal a šel připravit svůj X-wing. O půl hodiny později mizela vesmírná stíhačka z obzoru a letěla k Rinirii. Side však vůbec netušil, že za malý okamžik se na Dagobahu něco stalo.
Listí, které bylo naházené na hromadě, spadlo a z pod něho vylétlo plavidlo. Zelené uši nahradila křídla, trup byl celý zelený a tvarem připomínal Yodovu hlavu. Na zádi trčely dva motory. Na trupu byl napsán nápis sportovním stylem

ZAFIR-YODA

Za kniplem seděl pilot Yoda. Letadélko letělo jako pírko a letělo k Rinírii.

* * *

X-wing klouzal v atmosféře Rinírie. Side soustředil Sílu, aby ucítil Palpyho přítomnost. Ucítil ji a vedle tohoto bodu Síly ucítil ještě jeden silnější. Přece jen měl Yoda pravdu! Side nasměroval X-wing ve směru proudění Síly. Letěl tam asi půl hodiny. Před ním se rozkládalo malé město Sifana. Side si zjistil v počítači, že město je hlavním městem Rinírie a taky největším městem Rinírie, má 90 000 obyvatel, a dokonce jako jediné město vlastní přístav. Nebylo ho tu těžké nalézt, byla to jediná velká budova. Side přistál a hned se tu sběhlo lidu, že na tak malé město to snad ani nebylo možné.
Vlastník přístavu chtěl poplatek za plochu. Side byl nezkušený Jedi, a tak mu zaplatil. Side se vydal do ulic. Všude byl sníh. Lidé zde jezdili na saních tažených soby. Každý dům voněl po jehličí. Vládla tu vánoční atmosféra. Všude se prodávali kapři a stromky. Side se vrátil do přístavu a ptal se, jestli tu náhodou nekotví raketoplán Impéria. Majitel přisvědčil a řekl, že ty dva si odvedla známá šlechtična, která bydlí kousek odtud. Side se ji tedy vydal hledat kousek odtud.
Chvíli potom přistálo v přístavu zelené plavidlo Zafir-Yoda. Vystoupil z něj Yoda a majitel chtěl poplatek, ale Yoda už za sebou něco má, a tak řekl pouze: „Ty nechceš, abych platil.“ Yoda kráčel směrem k hospodě „U Soba“ a objednal si pivo s guláškem.
Čekal tu na svou chvíli.
Mezitím se šel Side schovat. Našel si dobré místo na komíně, odkud mohl vše pozorovat. Nečekal dlouho a už viděl babičku, císaře a Morggana. Sedli si k stolu a jedli rybu se salátem. Palpy dělal jak mu to chutná, přitom plival vedle a Morggan řekl, že jde na záchod, a v duchu litoval, že se dal k Impériu. Babička zapálila v krbu plamen. Side si kýchnul a všichni zpozorněli.
„Morggane, prohledejte dům,“ řekl Palpy.Morggan šel s muži hledat.
Side už na nic nečekal a skočil do komína. „Santa,“ vzdychla babička.Palpy měl však všech pět po hromadě a vypálil na Sida blesky. Side je hravě odpálil mečem. Babička se rozzuřila a Sílou odhodila milého Palpyho na stěnu. “To se dělá? Jak tě to, kluku, vychovali?“ křičela a hrozila prstem. “A vy, jak to, že máte meč?“ zeptala se Sida. “Je to Jedi,“ zaskřehotal Palpy.
„Ty mlč, kluku nezbedná, tebe jsem se na nic neptala,“ pravila a dala mu dávku blesků.
„Tak proč?“ otočila se k Sidovi.
„To víte. Doba je zlá a my Santové musíme mít meče. Tudle jsem nesl pytel a vlít na mě bezdomovec a chtěl mi to ukrást, ale já vyndal meč a rozříz jsem ho na dva kusy,“ vymluvil se Side.
V tom do místnosti vlétl Morggan a křičel: “Je to povstalééc!!!!!“
„Povstalce nenávidim,“ řekla babička a vypálila salvonu blesků. Side spadl na zem víc mrtvý než živý. Babička ho chtěla dorazit, ale co se nestalo! Dovnitř vlít Yoda a kopl babičku do hlavy. “Nenávidim tydle Jediovský skrčky.“ Blesk míjel blesk. Yoda kopal do všech stran a kopl babičku do zubů. Babka spadla na zem a Yoda využil chvíle. Dálkovým ovládáním přivolal své plavidlo a už se letělo. Yoda ještě křikl za babičkou, že Palpy to vše dělal kvůli penězům.
„Mistře, zklamal jsem,“ pravil Side.
„Ne! Koukej,“ smál se Yoda. A měl pravdu. Babička vstala a chtěla zabít Palpyho, kvůli tomu, co řekl Yoda. Ale to jí do hlavy praštil blasterem Morggan.
Palpy s Morgganem odletěli na Hvězdu smrti a zde podali rozkaz. Z Hvězdy smrti vylétl paprsek a navždy zničil Rinírii - vánoční svět.Seznam příběhů Konec