Nejslabší! Máte padáka!


Autor: Jana Jirásková


Záběr na ztemnělé holovizní studio. Začne vyhrávat hudba, osvětlení studia se postupně rozjasňuje a odhalí šestici postav stojících v půlkruhu za malými pultíky. Z pozadí se ozve hlas:

Hlas: Dobrý večer! Vítáme všechny holovizní diváky, kteří se rozhodli přepnout na náš kanál a sledovat oblíbený pořad „Nejslabší, máte padáka!“ Jistě už hoříte nedočkavostí, jak dnes bude soutěž probíhat a který z našich soutěžících se probojuje až do finále a odnese si vskutku hodnotnou cenu – nejnovější model válečného plavidla mocného Imperiálního loďstva, hvězdný superdestruktor! (uprostřed studia před soutěžícími vyvstane hologram tmavě šedého hvězdného superdestruktoru, pomalu se otáčejícího) Ale teď už přivítejme moderátora dnešního pořadu, kterým je – (dramatická pauza) – DAAARTH VADERRR!

(Kamera se přesune od soutěžících ke vchodu do studia, kudy záhy vchází dvoumetrová postava v černé kombinéze, černé masce a s černým pláštěm – Darth Vader. Rozezní se nahraný potlesk a pískot. Vader přistoupí k centrálnímu moderátorskému stolku a kamera najede na něj. Je slyšet Vaderův sípavý dech.)

Vader: Dobrý večer vám všem u holovizních přijímačů, kdo pravidelně sledujete naši soutěž. Ještě než začneme soutěžit, bylo by dobré zmínit se o změně pravidel, ke které dochází od dnešního pořadu. Často jste si stěžovali, že je naše soutěž moc dlouhá a rozvleklá, a tak jsme se rozhodli vašim přáním vyhovět a jednotlivá soutěžní kola zkrátit. Oproti předchozím pořadům dnes nastoupí pouze šest soutěžících, kteří se utkají ve znalostní soutěži celkem v pěti kolech. První dvě kola bude každý účinkující odpovídat na jednu otázku, další dvě kola jsou po dvou otázkách, a mezi dvěma finalisty nakonec rozhodne závěrečný rozstřel. Jednotlivá kola jsou zároveň proložena koly „vyřazovacími,“ ve kterých si sami soutěžící rozhodnou, kdo z jejich kolegů nepostoupí do dalšího kola a bude ze soutěže vyřazen... (Vader zvedne pravici a naznačí škrcení.) Ale nyní už začněme. Dříve než přistoupíme ke hře samotné, představíme si jednotlivé soutěžící.

(Kamera se přesune na prvního soutěžícího zleva. Tím je generál v šedé uniformě.)

Vader: Prvním účastníkem dnešní soutěže je generál Maximilian Veers, který již léta oddaně slouží v Imperiální Armádě jako velitel obrněných divizí AT-AT a má za sebou hezkou řádku vítězných bitev, ve kterých se díky své odvaze a taktickým dovednostem několikrát vyznamenal. Generále, povězte, co vás motivovalo k tomu přihlásit se do naší soutěže?

Veers: Inu, takový superdestruktor pojme daleko víc válečné techniky, včetně obrněných pěchotních transportérů. Mohl bych tak rozšířit svoji armádu a provádět výsadky s daleko silnějším kontingentem.

Vader: Děkuji vám za odpověď, pojďme k dalšímu soutěžícímu. (Kamera se přesune vpravo a zabere imperiálního admirála s šedivými vlasy a knírkem.) Tím je admirál Kendal Ozzel, zasloužilý člen Vrchního velení imperiálních ozbrojených sil. Admirál Ozzel pochází z význačného rodu z Jádra a jako mnoho generací před ním, i on nastoupil dráhu vojenské kariéry. Ve štábu patří k těm konzervativnějším důstojníkům, v pracovních vztazích preferuje neformální vazby na Jádro a chová nedůvěru k inovativním a neosvědčeným strategiím. Admirále, proč jste se rozhodl zúčastnit se naší soutěže vy?

Ozzel: Velet imperiálnímu hvězdnému destruktoru je velká čest a velice prestižní záležitost. Pomohlo by to vylepšit můj image ve Vrchním velení.

Vader: Ano, děkuji. (Kamera zabere další postavu, kterou je modrý humanoid s rudě žhnoucíma očima, oblečený v bílé velkoadmirálské uniformě.) Naším dalším soutěžícím je velkoadmirál Thrawn. Tento jediný nečlověk, který to u imperiálních ozbrojených sil dotáhl až tak daleko, pochází z neznámé planety v Neznámých regionech a je příslušníkem rasy modrých, rudookých humanoidů, jejichž jméno vytrvale odmítá prozradit. Thrawn dosáhl v Imperiálním loďstvu závratné kariéry, ovšem před několika měsíci se dopustil vážného politického přehmatu u císařského dvora a za trest byl vypovězen na mapovací expedici do Neznámých regionů, kde působí dodnes. Admirále, stejná otázka: proč se účastníte naší soutěže?

Thrawn: Jak jste již předeslal, lorde Vadere, v současné době velím mapovací expedici v Neznámých regionech, a každá loď by se mi hodila.

Vader: Děkuji i vám. Přejděme k dalšímu, čtvrtému soutěžícímu. (Kamera se přesune o kus dál vpravo, kde stojí kapitán Imperiálního loďstva.) Kapitán Firmus Piett je nevýrazný důstojník pocházející z Okraje. Třebaže u Imperiálního loďstva slouží již hezkou řádku let a je to celkem kompetentní důstojník, přesto jeho výkony a úspěchy nejsou nijak zářné. Kapitáne, povězte nám, proč jste se rozhodl zapojit se do naší soutěže?

Piett: Chci všem dokázat, že jsem nejlepší. Jo, a taky chci vyhrát tu loď.

Vader: Ano, to bylo stručné, leč výstižné, děkuji. (Kamera zabere pátou soutěžící, ženu s černými vlasy protkanými bílými prameny rostoucími z čela, v červené uniformě a s různobarevnýma očima.) Další, a zároveň jedinou soutěžící z rodu ženského, je ředitelka Imperiální zpravodajské služby, Ysanne Isard. Tato velice atraktivní a nebezpečná žena nahradila na nejvyšším postu tajné služby svého otce, který musel být ze služby „odvolán“, a počíná si natolik efektivně, že už jen při zmínce jejího jména se všichni povstalci třesou strachy. Paní ředitelko, co vás vedlo k účasti v soutěži?

Isard: Zbožňuji velké lodě. (Ostatní soutěžící, s výjimkou Thrawna, se začnou pochechtávat.)

Vader: Ano, to je vskutku zajímavá motivace. (Kamera zabere dalšího imperiálního kapitána s oválným obličejem, stojícím vpravo od Isard.) A naším posledním dnešním soutěžícím je kapitán Lorth Needa. Kapitán Needa, podobně jako admirál Ozzel, pochází z významné rodiny, jejíž členové sloužili v armádě po desetiletí; současnou generaci zastupuje vedle samotného kapitána ještě jeho bratranec, Virar Needa. Kapitán Needa je velitelem imperiálního hvězdného destruktoru Avenger, který je součástí eskadry Death pod velením admirála Ozzela. Kapitáne, s jakým cílem jste se přihlásil do naší soutěže?

Needa: No, i když je Avenger dobrá loď, přece jen je mi už trochu malá... Myslel jsem, že bych si mohl zkusit velet většímu a silnějšímu plavidlu.

Vader: Co budete dělat, jestliže loď nakonec vyhraje váš nadřízený důstojník, admirál Ozzel?

Needa: V tom případě mi admirál slíbil, že mě učiní kapitánem svého nového superdestruktoru.

Vader: Nu, zdá se, že admirál Ozzel je vskutku štědrý muž. Ale teď už nezdržujme, všechny soutěžící jsme si představili, vzhůru do prvního kola!

(Vyhrává dramatická hudba, kamera se otáčí a zabere celé studio, ustálí se opět na soutěžících. Střih, detailní záběr na generála Veerse.)

Vader: První otázka směřuje na vás, generále. Zní takto: Planeta Kamino je celá pokryta pouští. Ano nebo ne?

Veers: (zamyslí se) Hmmm... ne?

Vader: To je správná odpověď, planeta Kamino je celá pokrytá oceánem. A jedeme dál. (Kamera zabere admirála Ozzela.) Admirále: AT-ST má čtyři nohy. Ano nebo ne?

Ozzel: Ano.

Vader: NE! AT-ST má pouze nohy dvě. (Veers obrací oči v sloup; Kamera zabere velkoadmirála Thrawna.) Další otázka je na vás, admirále. Sithské války zuřily před dvěma tisíci lety. Ano nebo ne?

Thrawn: Ne.

Vader: Správně! Velké sithské války se odehrály před více než čtyřmi tisící lety. (Kamera se přesune na Pietta.) Teď vy, kapitáne: Hlavním dodavatelem vesmírných stíhacích letounů typu TIE pro Imperiální loďstvo je společnost Kuat Drive Yards. Ano nebo ne?

Piett: (váhavě) Ano?

Vader: NE! Stíhače pro Impérium vyvíjí převážně Sienar Fleet Systems. Kuat Drive Yards vyvíjí velká plavidla typu ISD. (V záběru se ocitá Isard.) Jste na řadě, paní ředitelko: Posledním nejvyšším kancléřem Staré Republiky byl Finis Valorum. Ano nebo ne?

Isard: Ne.

Vader: Správná odpověď! Oficiálně posledním republikovým kancléřem byl Jeho Veličenstvo císař Palpatine. (Kamera se přesune na Needu.) A poslední otázka na vás, kapitáne: Z Alderaanu na Obrou Skai přes Kashyyyk je to stejně daleko, jako z Corellie na Bothawui přes Rodii. Ano nebo ne?

Needa: (Je očividně zaskočený.) Uh... ne?

Vader: Ale ANO! Podle posledních oficiálních mapování hyperprostorových tras jsou obě cesty skutečně přibližně stejně dlouhé. Nuže, první kolo máme za sebou, pojďme se tedy podívat, jak si naši soutěžící vedli. Generál Veers, velkoadmirál Thrawn a ředitelka Isard odpověděli na otázky správně a všichni tři si připisují jeden bod, zatímco admirál Ozzel a kapitáni Piett a Needa otázky nezodpověděli a zatím tedy mají nula bodů. A teď okamžik, na který všichni netrpělivě čekáte – vyřazovací kolo!

(Opět spustí dramatická hudba, kamera se otáčí kolem celého studia a nakonec se zastaví na generálu Veersovi.)

Vader: Generále, na vás teď je, abyste vybral jednoho ze soutěžících, který podle vás nepředvedl nijak skvělý výkon a do dalšího kola s námi nepostoupí. Takže, kdo od vás dostane padáka?

Veers: Admirál Ozzel.

Vader: A proč?

Veers: To, že nerozezná AT-ST od AT-AT, je opravdu ostuda. A to jsem mu je před čtrnácti dny ještě v úložném prostoru našeho ISD ukazoval.

Vader: Aha, to skutečně o kompetentnosti admirála Ozzela moc nesvědčí. (Záběr na Ozzela.) Admirále, co vy na to?

Ozzel: (ucedí:) Jsem si to splet.

Vader: No dobrá... Komu dáváte padáka vy?

Ozzel: Kapitánu Piettovi.

Vader: A z jakého důvodu?

Ozzel: Vždyť je to jen balík z Okraje. Ani nezná nejvýznamnější výrobce vojenské techniky. Kdybych tu otázku dostal já, zodpověděl bych ji správně.

Piett: (opovržlivě) Já zas narozdíl od vás vím, kolik má AT-ST nohou.

Vader: Ale tak se nehádejte, pánové... Raději přejděme k dalšímu soutěžícímu. Velkoadmirále Thrawne, kdo z vašich kolegů od vás dostane padáka?

Thrawn: Admirál Ozzel.

Vader: Proč zrovna Ozzel? Proč ne například kapitán Piett, který také odpověděl špatně?

Thrawn: Znát technická specifika a výkon jednotlivých válečných strojů je skutečně důležitější, než znát nálepku jejich výrobce. V tom musím dát kapitánu Piettovi za pravdu. (Kamera zabere Ozzela, jak dělá na Thrawna ksicht.)

Vader: To byla vskutku vyčerpávající odpověď. Kapitáne Piette, koho vyřadíte vy?

Piett: Admirála Ozzela.

Vader: A proč?

Piett: (vrhne po Ozzelovi nevraživý pohled) Protože už mě frellí.

Vader: Nu, je vidět, že huttský argot ovládáte opravdu bezchybně... narozdíl od jmen výrobců stíhačů. (Otočí se k Isard.) Paní ředitelko, kterého ze soutěžících vyřadíte vy?

Isard: Admirála Ozzela.

Vader: A důvod?

Isard: Stejný důvod, jaký už uvedli velkoadmirál Thrawn a generál Veers.

Vader: No dobrá... Kapitáne Needo, jste poslední. Astronavigace vám asi moc nejde, což?

Needa: (ošije se) Na tyhle věci mám palubního navigátora.

Vader: Ale i tohle patří ke všeobecnému vzdělání... No dobrá, koho ze soutěže vyřadíte vy?

Needa: Kapitána Pietta.

Vader: A proč?

Needa: (Hodí očkem po Ozzelovi a pokrčí rameny.) Nemůžu přece hlasovat proti svému nadřízenému.

Vader: Jak myslíte... První vyřazovací kolo máme za sebou, podívejme se na výsledky. Admirál Ozzel dostal čtyři vyřazovací body, kapitán Piett dva. Výsledek je jednoznačný –admirál Ozzel nás opustí. (Otočí se k Ozzelovi a zvedne ruku ve škrticím gestu.) Je mi líto, admirále, ale máte padáka.

(Vader začne škrtit Ozzela Sílou. Ozzel lapá po dechu a chytne se za krk. Po chvíli se ozve křupnutí drcených kůstek a admirál se bezvládně sveze na zem. Ostatní soutěžící, s výjimkou Thrawna, jsou tím pohledem otřeseni. Ze zákulisí se vyvalí dva droidi a odklidí Ozzelovo tělo.)

Vader: Tím jsme definitivně završili první kolo a můžeme směle do kola druhého!

(Opakuje se dramatická hudba, otáčení kamery. Záběr na generála Veerse.)

Vader: Začíná další kolo otázek. Generále, na palubu jednoho ISD mark dvě se vejde 36 stíhačů TIE. Ano nebo ne?

Veers: Ne.

Vader: Správně, vejde se jich tam dvakrát tolik. (Otočí se k Thrawnovi.) Admirále, Chissové jsou humanoidi s modrou kůží a rudě žhnoucíma očima, žijící v Neznámých regionech. Ano nebo ne?

Thrawn: (mlčí)

Vader: (zopakuje:) Tak ano nebo ne?

Thrawn: (stále mlčí)

Vader: Už vám zbývá jen pět sekund... čtyři... tři...

Thrawn: (s povzdechem:) Ano.

Vader: (vesele) Správně! Já věděl, že to z vás jednou dostanu! A jedeme dál: (k Piettovi) Kapitáne, na planetě Yavin žije půl miliardy obyvatel. Ano nebo ne?

Piett: (neví co odpovědět, nakonec řekne:) Ano.

Vader: NE! Planeta Yavin je plynný obr, a tudíž na ní žádní obyvatelé nežijí. (Otočí se k Isard.) Paní ředitelko, bitva, kterou začaly klonové války, se odehrála na planetě Geonosis. Ano nebo ne?

Isard: Ano.

Vader: Opět správně! (Otočí se k Needovi.) A to nejlepší nakonec: kapitáne Needo, když vezmu Ludolfovo číslo a vynásobím ho dvěma, následně ho vydělím Eulerovou konstantou a umocním na třetí, dostanu dvanáct celých čtyřicet pět. Ano nebo ne?

Needa: (Obrátí oči ke stropu a usilovně počítá zpaměti.)

Vader: (začíná odpočítávat) Pět... čtyři... tři...

Needa: (tlačen časem, vyhrkne:) Ne!

Vader: A máte pravdu! Je to přibližně dvanáct celých třicet pět. (Needovi se viditelně uleví.) Tak, druhé soutěžní kolo máme za sebou. V tomto kole opět odpověděli správně generál Veers, velkoadmirál Thrawn a ředitelka Isard a všichni tři mají celkem dva body. Kapitán Needa získal jeden bod a kapitán Piett je zatím stále na nule. A teď už nás čeká další kolo vyřazovací! (Hudba, kamera, záběr na Veerse.)

Vader: Generále, kdo si podle vás v minulém kole vedl nejhůře? Koho vyřadíte?

Veers: Kapitána Pietta. Jediný v tomto kole otázku nezodpověděl, a v minulém kole se mu taky nedařilo.

Vader: Dobrá. (K Thrawnovi:) Admirále, koho zvolíte vy?

Thrawn: Také kapitána Pietta. Stejný důvod. (Kamera zabere nebohého Pietta, který začíná ztrácet barvu.)

Vader: Dobrá tedy. (Nakloní se spiklenecky k Thrawnovi.) Ale musíte uznat, že jsem vás tou otázkou na Chissy opravdu zaskočil, což?

Thrawn: To tedy ano. Smím se zeptat, odkud máte tu informaci?

Vader: Od vaší první důstojnice. Říkala mi, že mluvíte ze spaní. A pojďme dál–

Isard: (přeruší ho) CO?! (Upře na Thrawna pohled plný běsnící zuřivosti.)

Thrawn: (Vidí, že je hodně naštvaná, a defenzivně zvedne ruce před sebe.) Ysanne, zadrž! Dovol mi to vysvětlit–

Isard: Co mi chceš vysvětlovat, ty, ty... Ty jeden mizernej, nevěrnej zchissysyne! Já myslela, žes odletěl do Neznámých regionů šířit slávu Impéria, a teď se dozvídám, žes odletěl proto, aby ses tam mohl válet s poručicemi!

(Vader stojí mlčky - až na sípavý dech - u moderátorského pultu a střídavě otáčí hlavou tu na Thrawna, tu na Isard. Ostatní soutěžící jsou náhlým odhalením v naprostém šoku; stojí u svých pultů a sledují hádku s ústy dokořán a vyvalenýma očima. První se vzpamatuje generál Veers.)

Veers: Počkat... To chcete říct, že vy dva spolu něco máte?

Thrawn: (odsekne směrem k Veersovi:) Vy se do toho nepleťte! Ysanne, já ti přísahám, že jsem s nadporučíkem Iilor vůbec nic neměl–

Isard: Lžeš! Od té doby, co ses vydal na tu výpravu, jsi mi ani jednou nezavolal, a teď konečně vím proč! Říkala jsem si: „Určitě má moc práce s dobýváním nových světů, proto nemůže volat.“ Ale tohle... tohle by mě ani ve snu nenapadlo!

(Kamera teď zabírá hádající se milence. Thrawn se tváří zmateně, Isard vypadá, že se každou chvíli rozbrečí. Piett stojí mezi nimi jako opařený a pohledem těká z jednoho na druhou podle toho, kdo zrovna mluví.)

Thrawn: Už jsem ti přece vysvětloval, že z takové dálky a navíc z místa, kde holonetová síť není tak hustá, je velmi obtížné navázat kontakt.

Isard: Nevymlouvej se! Určitě sis na mě ani jednou nevzpomněl! (Začíná natahovat moldánky.) To bylo pořád, „Snesl bych ti modré s nebe,“ a „Mé oči září jen pro tebe.“ A pak mě při první příležitosti podvedeš. Já tě tak nenávidím!

Thrawn: Ysanne, vždyť víš, že bych tě nikdy nepodvedl. Slíbil jsem ti přece věrnost–

Isard: (Otře si rukávem oči.) Mlč, prosím tě! Už tě nechci ani vidět! (Otočí se a vyběhne ze studia.)

Thrawn: Ysanne, počkej! (Zatváří se, jako kdyby chtěl vyrazit za ní, ale pak si to rozmyslí a zůstane ve studiu. Kamera zabere ostatní soutěžící. Veers se očividně dobře baví, kapitáni stále šokovaně hledí za Isard.)

Vader: No... tak to bylo vskutku zajímavé... Ehm... obávám se, že jsme se teď dostali do poněkud prekérní situace, kdy jeden ze soutěžících nečekaně přerušil hru. Budu se muset podívat, co k tomu říkají pravidla. (Vytáhne příručku nadepsanou PRAVIDLA SOUTĚŽE a chvíli v ní listuje.) Aha, tady je to – „V případě, že některý ze soutěžících rezignuje z vlastní vůle, pokračuje soutěž dalším kolem.“ Což znamená, že přeskočíme vyřazovací kolo a do dalšího kola postupují všichni zbylí soutěžící. (Piett si hlasitě oddychne.) Takže, vzhůru do třetího kola! (Hudba, kamera, záběr na Veerse.)

Vader: Generále, slovo „ubiktorát“ značí odbor Imperiální zpravodajské služby. Ano nebo ne?

Veers: Ano.

Vader: Správně! (Otočí se k Thrawnovi:) Další otázka na vás, admirále: Střední pás je blíže k jádru než Expanzní regiony. Ano nebo ne?

Thrawn: Ne.

Vader: Opět správně! (K Piettovi:) Jste na řadě, kapitáne: výraz Pax Imperialis je název pro třídu lehkého bitevního křižníku. Ano nebo ne?

Piett: (otře si rukou zpocené čelo) Ano?

Vader: NE! Je to výraz značící klid zbraní vynucený imperiální vojenskou přítomností. (K Needovi:) A první fázi tohoto kola zakončí kapitán Needa. Kapitáne, jediná slepá skvrna hvězdného destruktoru, kam nedosáhnou senzory, je těsně za záďovou částí velitelské věže. Ano nebo ne?

Needa: (vypadá zaskočeně) Ne?

Vader: Ale ANO! Kapitáne, že vy jste při instruktážních kurzech na Akademii spal!... Nuže, v první fázi aktuálního kola si náskok udrželi generál Veers a velkoadmirál Thrawn, kapitánům Piettovi a Needovi se moc nedařilo a nemají žádný bod. A teď už pojďme do druhé fáze. (Kamera opět zabírá Veerse.) Generále, ysalamir je malý srstnatý ještěr schopný odpuzovat Sílu. Ano nebo ne?

Veers: Ano.

Vader: Správná odpověď! (K Thrawnovi:) Admirále: matriarchální Hapeské konsorcium čítá třiašedesát světů. Ano nebo ne?

Thrawn: Ano.

Vader: A máte pravdu! Zdá se, že vy a generál Veers si v naší soutěži vedete velice zdatně... narozdíl od jiných. (Upře pohled na kapitána Pietta, který se bezděky zachvěje.) Kapitáne, nynější velkomoff Tarkin hrál hlavní roli ve filmu „Pes Commenorský.“ Ano nebo ne?

Piett: (Neví, celý se rozklepe. Koukne se po Thrawnovi a naznačuje mu, aby pomohl. Thrawn lehce kývne hlavou.)

Vader: NENAPOVÍDAT! (K Piettovi:) Nuže, kapitáne? Ano nebo ne?

Piett: (vyjekne) N-n-ne!

Vader: ANO! Velkomoff Tarkin skutečně ve zmíněném filmu ztvárnil hlavní roli, postavu imperiálního bezpečnostního inspektora Herlocka Sholmese. A máme tu poslední otázku – možná úplně poslední – na kapitána Needu. (K Needovi:) Kapitáne, Přesný poloměr planety Desper je šest tisíc tři sta sedmdesát osm metrů. Ano nebo ne?

Needa: (Rezignovaně svěsí hlavu a vzdychne:) Ne.

Vader: A trefil jste se! Je to o něco víc, šest tisíc tři sta osmdesát sedm! Tak, další kolo máme za sebou, pojďme se podívat, jak si jednotliví soutěžící vedli. Generál Veers a velkoadmirál Thrawn pokračovali v řadě bezchybných odpovědí a připisují si další dva body, kapitán Needa získal jeden bod a kapitán Piett nula bodů. Nyní je na řadě vyřazovací kolo. Kdo jeho sítem neprojde? To se dozvíte za malou chvíli!

Reklamní pauza

* * * * *


Záběr na interiér temného gotického chrámu, kde mají schůzi Temní páni ze Sithu rozsazení kolem kulatého stolu. Všichni vypadají temně a hrozivě, buď mají do čela staženou kápi nebo obličej potetovaný děsivými motivy. Jedno místo u stolu je prázdné.
Ozvou se kroky a do záběru vejde poslední účastník schůze. Kápě mu zakrývá celou tvář. Sith usedne na své místo a sundá si kápi s hlavy. Obličej má pomalovaný neuvěřitelně šíleným psychedelickým motivem a na hlavě má jasně oranžové pankáčské číro. Ostatní Sithové na něj vrhají nevěřícné pohledy.
Scénu seshora překryje záběr s plechovkou SithBULLu a logo První Imperiální Limonádovny. Ozve se dunivý hlas.

Hlas: „Imič je nanic. SithBULL.“

* * * * *

Konec reklamní pauzy


(Znovu záběr do studia, kde probíhá soutěž „Nejslabší! Máte padáka!“)

Vader: Jsme opět zpátky v naší soutěži, a právě začíná další vyřazovací kolo! (Hudba, kamera, záběr na Veerse.) Generále, kdo ze soutěžících by podle vás neměl postoupit dál?

Veers: Velkoadmirál Thrawn.

Vader: A pročpak? Zatím si přece vedl výborně.

Veers: To ještě nemusí být záruka, že si tak povede i v dalším kole. (Úkosem pohlédne na Thrawna, který mu pohled nevraživě oplácí.)

Vader: (potměšile) Generále, mně se spíš zdá, že se snažíte zbavit potenciálního konkurenta... ale budiž. (K Thrawnovi:) Admirále, koho vyberete vy?

Thrawn: Kapitána Pietta.

Vader: Nu, myslím že se vás na důvod ani ptát nemusím. (K Piettovi:) Kapitáne, kdo dostane padáka od vás?

Piett: (vidí svou šanci na přežití:) Velkoadmirál Thrawn.

Vader: A proč zrovna on?

Piett: Kvůli Isard. Sice ji nemám zrovna v lásce, ale tohle si fakt nezasloužila.

Vader: Ohó, kapitán Piett je džentlmen... ale důvod je to také dobrý. (K Needovi:) A co vy, kapitáne? Koho ze svých kolegů vyřadíte? (Kamera zachytí Piettův prosebný pohled směrem k Needovi.)

Needa: Velkoadmirála Thrawna. Myslím si, že to, co provedl Isard, bylo opravdu odporné.

Thrawn: Já jsem jí nic neprovedl!

Needa: Nesnažte se z toho vykroutit! Vždyť jste té chudince zlomil srdce. Málem jste ji dohnal až k slzám.

Thrawn: Nic jsem jí neprovedl a nikdy jsem neměl v úmyslu jí nijak ublížit. A pak, vám do toho nic není! Beztak jen žárlíte, sám jste se kdysi o Ysannu ucházel, a ona vám dala košem.

Needa: (zrudne) Jak jste na to... Co si to dovolujete?! Já žádám satisfakci! Žádám vás, abyste své tvrzení prokázal, nebo se mi okamžitě omluvíte!

Thrawn: Myslíte, že jsem neviděl ty milostné dopisy, co jste jí posílal? Ysanne mi je všechny ukázala. (ušklíbne se) Musím vám ale říct, že nic vypatlanějšího jsem zatím nečetl.

Needa: (zrudne ještě víc) Ty jeden modrej – (Chystá se na Thrawna vrhnout, ale Piett ho zadrží.)

Vader: Tak DOST! Přestaňte se prát. (Sílou odtáhne Needu zpět na jeho místo.) Kapitáne Needo, myslím, že vaše soupeření se beztak brzy rozřeší. Pokud se nemýlím, velkoadmirál Thrawn dostal tři vyřazovací body oproti Piettovu jednomu, a už s námi dál pokračovat nebude.

Thrawn: (ledovým hlasem protestuje:) To je směšné. Vždyť jsem všechny otázky zodpověděl správně.

Vader: To je sice pravda, ale v konečném důsledku jsou to samotní hráči, kteří rozhodují, kdo postoupí a kdo ne. (Zvedne pravici.) Takže... je mi to opravdu moc líto, admirále, byl jste jeden z nejlepších soutěžících, jakého jsme tu za poslední pořady měli, ale nedá se nic dělat... máte padáka!

(Vader začne Thrawna škrtit. Nic se neděje. Vader zaškrtí silněji, ale bezvýsledně.)

Vader: Hrome, co má tohle být? (Zkusí to napotřetí, opět nic. Nakonec se otočí k Needovi a vyzkouší na něm, jestli škrcení Sílou vůbec funguje. A opravdu funguje. Needa jen zachrčí: „Proč já?“ a padne k zemi. Ze zákulisí vyjedou droidi a odnesou ho pryč.)

Vader: To je divné, na ostatní to účinkuje, a na velkoadmirála ne... (Rozhlédne se po ostatních soutěžících, jako kdyby zvažoval, jestli to má vyzkoušet ještě na nich. Veers zbledne, Piett vypadá, jako by měl každou chvíli omdlít.) Jak je to možné?

Thrawn: Vysvětlení je prosté. (Rozepne si levý rukáv a odhalí tak malého protáhlého chlupatého ještěra připevněného na předloktí.) Tohle, vážení, je ysalamir, a jak už zde předeslal generál Veers, tento tvoreček je schopen odpuzovat Sílu a tedy rušit i pověstný škrticí chvat. Tušil jsem, že by k něčemu takovému mohlo dojít, když jsem se dozvěděl, že tento pořad bude moderovat Lord Vader, a podnikl jsem nezbytná protiopatření. (Odstoupí od pultíku.) A teď mě omluvte, musím jít napravit jeden pošramocený vztah. Pánové, přeji vám příjemný zbytek večera – nebo lépe řečeno, příjemný zbytek vašich životů. Sbohem! (Otočí se a odchází ze studia.)

Piett: (volá za ním zoufale:) Thrawne, vrať se! Dám ti za toho ysalamira, co budeš chtít!

Vader: Hmm, tak neobvyklý průběh soutěže jsme tu už dlouho neměli... Ale což, změna je život. Jelikož soutěž ukončili velkoadmirál Thrawn a kapitán Needa, můžeme vynechat jedno otázkové kolo. O vítězi se tedy rozhodne mezi generálem Veersem a kapitánem Piettem. Tak, pánové, dáme si závěrečný rozstřel–

(Piett tasí blaster a Veerse zastřelí.)

Vader: Co se to-? Ale kapitáne! Co to děláte?

Piett: Řekl jste, že si dáme rozstřel.

Vader: Ale měl jste počkat, až vám dám signál... Jak se vám vlastně podařilo dostat tu zbraň do studia?

Piett: (pokrčí rameny) Řekl jsem ochrance, že je to součást uniformy.

Vader: No nic, nebudeme to komplikovat. Kapitáne Piette, stáváte se VÍTĚZEM SOUTĚŽE!

(Piett je ozářen blikajícími světly, hraje slavnostní hudba, ozývá se nahraný potlesk.)

Vader: (Odstoupí od moderátorského stolku a přistoupí do středu studia, kde je hologram hvězdného superdestruktoru.) A teď pojďte sem, kapitáne, vylosujete si superdestruktor, který vám bude svěřen.

(Piett přistoupí k Vaderovi, který mu podá malý ovladač. Na holoprojektoru se začne střídat jedna loď za druhou. Piett stiskne tlačítko a obraz se zastaví.)

Vader: A vybral jste si SSD Executor! Máte vskutku štěstí, kapitáne, Executor je z celé třídy superdestruktorů nejmodernější a technicky nejvyspělejší. Blahopřeji!

Piett: (usmívá se) Děkuji.

Vader: A mám tu pro vás ještě jedno překvapení – se službou na Executoru je spojeno i povýšení na admirála! (Připne Piettovi na hruď nové insignie admirála. Piett jen září; předpisově zasalutuje.)

Vader: A to nejlepší nakonec: Executor v současnosti slouží i jako má vlajková loď, takže na něm budete sloužit pode mnou. Máte radost?

Piett: (zbledne a úsměv mu ztuhne na rtech) Ech... jo.

Vader: Nuže, transport na Executor odlétá za půl hodiny. Nyní jděte a připravte vše k odletu. Odchod.

Piett: (Otočí se a odchází ze studia. Polohlasně si přitom mumlá:) Sakra, já jsem to věděl, že v tom bude nějakej háček!

Vader: (Do kamery:) Vám všem u holovizních přijímačů děkuji, že jste se na náš pořad dívali až do konce a těším se, že se uvidíme i při jeho dalším vydání. Na viděnou!

(Vader odchází. Hraje hudba, studium pomalu zhasíná. Pořad končí...)


Seznam příběhů Konec