Esper
Kapitola 2

Autor: Briegala


Na udané souřadnice jsme doletěli za necelých 30 hodin. Záhy jsem zjistila, že cílem cesty je nová bitevní stanice Impéria - druhá Hvězda smrti. Udivilo mě to, protože přece všichni vědí, že je ve stádiu dokončování a práce na ní potrvají ještě týdny. Co po mě může Císař chtít, na téhle stanici? Mám snad motivovat posádku k většímu výkonu? Toho by spíše dosáhl s Lordem Vaderem.
Přistávací procedura byla zdlouhavá, takže jsem ji využila k odpočinku a soustředění mysli. Jakmile jsem vstoupila do prostor hvězdy smrti, zarazilo mě, že na mě čekají čtyři muži z Císařovi osobní gardy. To tedy znamená, že Imperátor dohlíží na stavbu osobně.
Prostory uvnitř hvězdy byly obrovské, tady bych se ztratila jako nic. Vedli mě mnoha chodbami, pak několika výtahy a nakonec jsem po schodišti vystoupila přímo k patě křesla, na kterém seděl Císař, otočený zády ke mě a sledoval pustý vesmírný prostor. Neodvážila jsem se promluvit první, tak jsem jen sklonila hlavu a čekala. Po několika minutách se ke mě Imperátor otočil a oslovil mě: "Vítejte Lady, jsem opravdu rád, že jste dorazila tak brzy."
"Děkuji, Vaše výsosti", odpověděla jsem a podívala se na něj. Připadal mi obzvláště unavený, jakoby seschlý, něco ho nejspíš velmi zaměstnávalo v těch několika měsících, co jsem ho viděla naposledy.
"Jistě vás velmi zajímá, Lady Briegalo, proč jste tu?". "Jistě, Vaše Výsosti. Ale myslím, že teď mi to již sdělíte.". Začal se smát, znělo to spokojeně a jeho výraz jakoby ožil.
"Už brzy završím svůj plán na definitivní zničení toho směšného povstání proti Impériu. Proto jsem vás povolal, abyste se mohla připojit k mému triumfu. Spolu s Vaderem dokončíme mou vizi a společně pak navždy ustavíme řád v tomto chaosu. Teď vás seznámím s částí toho plánu, ve kterém sehrajete, jak doufám k plnému prospěchu věci, svou úlohu."
Ten tajemný patos mě začínal už trochu nudit. "Jistě, můj pane, jak si budete přát."
Císař pokračoval: "Za nedlouho mi Lord Vader přivede toho mladého Jedi, Luka Skywalkera, toho, co mi tak dlouho unikal."
Věděla jsem o tom, i o tom, jak nelibě Císař nesl fakt, že jeho dokonalý plán s plánovanou smrtí Luka Skywalkera na Tottoinu nevyšel. Mara Jade měla za úkol ho zabít při jeho misi na záchranu Hana Sola zajatého Jabbou Huttem, ale selhala, kupodivu. Při jejím výcviku a schopnostech to udivilo všechny, kteří byly s tímhle neúspěchem seznámeni. Vlastně ani nevím, jak byla potrestána, ale to teď není důležité. Musím se soustředit na to, co chce můj Císař.
"Společně s Vaderem ho přivedeme na Temnou stranu a on se stane dalším nástrojem v mých rukou. Zároveň zničíme v jediném úderu celou povstaleckou flotilu. To bude konec povstání. Kdyby se ale Skywalker nechtěl podrobit, nechám ho nějakou dobu ve vaší péči, a pak ho společně přetvoříme. Je to tak snadné," začal se chraplavě smát.
"Můj pane, dovolte mi poznámku k tomuto plánu. Nebylo by vhodnější pro úspěch vašeho plánu, abych nejdříve já sama pronikla do blízkosti Luka Skywalkera a mírně napomohla jeho touze přijít sem? Zároveň bych tak mohla zjistit mnoho užitečných informací a …"
Císař mě přerušil: "Ne! To není třeba, on přijde, vyhledá Vadera sám, to vím jistě."
"Prosím, můj pane, dovolte mi to. Nerada bych, aby se opakovala chyba Lorda Vadera před pěti lety s plány první Hvězdy smrti. Vy víte, jak si vážím Vadera, ale jisté záležitosti prostě nemůže ... Kdyby mě tenkrát povolal výslechu té zajaté Leii Organy a nespoléhal jen na mučicího droida, mohli jsme slavit konec rebelie už dávno. Nikdy by tak nedošlo k následné vlně události s tím zatraceným Skywalkerem a jeho bandou........"
"Pozor, poradkyně, mluvíte příliš! ", zahřměl náhle Lord Vader, měla jsem ho přímo za zády a netuším, jak dlouho tam už byl. Nechápala jsem ale, proč je náhle tak rozzlobený.

Poklonil se před Císařem. Císař se na něj zahleděl a promluvil: "Říkal jsem, abys zůstal na mateřské lodi."
"Malá skupina povstalců proletěla štítem a přistála na Endoru." "Ano, to vím!" "Je s nimi i můj syn." "Jsi si jistý?" "Pocítil jsem to, můj pane." "Jak to, že já nic nepocítil? Měl bys už přivést svého potomka na naši stranu, lorde Vadere." "Rozkaz, můj pane." " Teď musíš letět na sousední měsíc Endor a čekat." "Přijde Luke za mnou?" "Zcela určitě. Je tak posedlý touhou najít tě, že udělá cokoliv. Moje trpělivost zvítězí ve chvíli, kdy ho přivedeš ke mě." "Ano, můj pane".
Vader odešel a Císař se obrátil ke mě. Musel vidět, jaký šok ve mě vyvolal tenhle jejich rozhovor.
"Tak Lady Briegalo, teď víte, proč jste se tak dotkla Vadera tou poznámkou o zatraceným Skywalkerovi." Začal se smát.
Takže Luke Skywalker je Vaderův syn! To je tedy novinka!
Tenhle Jedi nám už nadělal tolik problémů a vždycky nakonec unikl našim nástrahám. Nikdy jsem se s ním nesetkala tváří v tvář, ani s Leiou Organou ani s nikým z té jejich skupiny. Vader sice několikrát měl tyhle povstalce v drápech, ale vždycky o ně přišel dřív, než jsem dorazila. Tenkrát na Bespinu to bylo naposledy. Kdybych v té době byla blíž jen o dva dny, mohlo být všechno jinak! Skywalker by neunikl tak snadno, protože bych četla jeho mysl a mohla pak dát Vaderovi více zbraní, mentálních zbraní, s nimiž by bylo snadnější ho zlomit. Vím jen, že měli spolu souboj na meče (no jo, chlapi, ty Jedi frajeřinky si prostě nemůžou odpustit) a Vader Skywalkera údajně vážně zranil. Proč mu ale dal čas na únik jsem nikdy nedokázala pochopit, Vaderova mysl je pro mě zakázaná oblast a z ní jsem nic zjistit nemohla. Teď to chápu - nedokázal prostě zabít vlastního syna!
Obrátila jsem se zpět k Císaři: "Můj pane, dovolte mi být zde při jeho výslechu! Cítím - cítím nebezpečí! Tohle otcovské pouto je nový prvek, který může být potencionálně velmi nebezpečný. Nejméně jednou už Vader díky němu selhal, mám teď na mysli tu záležitost na Bespinu. Prosím, můj pane, prosím, nechte mě ho nejdřív vyslechnout mentálně a pak vám předám jeho myšlenky, pocity a znalosti."
Císař se na mě podíval posměšně: "A nenapadlo vás, že by jako Jedi mohl odolat a nebo dokonce svou mysl zablokovat mentální mlhou a vůbec vás do ní nevpustit?"
"Musel by nejprve o mě vědět."
"Ne a dost už! Tohle je moje konečné rozhodnutí. Jsem schopen ho přivést na Temnou stranu sám, s pomocí lorda Vadera je to naprosto bezpečné."
"Ale moje metoda je spolehlivější, můj pane.", nechtěla jsem se vzdát tak snadno.
"Chcete snad zpochybnit moje vlastní schopnosti?" zahřměl Císař a já cítila, že tohle jsem přehnala.
"Jistě že ne, můj pane, vaším způsobem to jistě proběhne k plné spokojenosti."
"A k tomu to bude zábavnější, ha ha ha ..." ten sebevědomý smích mi zněl v uších celou cestu do mého pokoje.

Těch několik dní, které následovaly po mém posledním rozhovoru s Císařem, nejsou právě ty, na které bych ráda vzpomínala.
Po zjištění vztahu mezi Vaderem a Skywalkerem jsem začala být podivně nervózní. Pronásledovaly mě děsivé představy a noční můry, na jejichž konci byla smrt Císaře. Většinou končil svůj život v záplavě jakéhosi modrého světla. Nikde jsem ale neviděla Vadera ani Skywalkera, jakoby zmizeli z jeho ničivého dosahu.
Důsledkem těchto můr začal být silný pocit strachu. Strachu o Císaře, o osud Impéria - pokud by byl poražen - možná strachu o sebe samu. Co by se mnou bylo po jeho smrti? Co by se stalo s kýmkoliv z nás, pokud by Skywalker odolal a povstalci zvítězili a obsadili Hvězdu smrti? Můžu tomu zabránit, nebo je to dáno předem?

Mám podniknout už nyní kroky pro svou vlastní záchranu? Mám odletět z Hvězdy smrti předčasně nebo mám bezmezně důvěřovat Císaři a jeho úsudku, i když vím, že mnoho z jeho plánů v posledních letech nevyšlo a mnoho událostí, které předpověděl a najisto s nimi počítal, se nakonec odehrály jinak a s výsledkem, který nebyl vždy příznivý pro Impérium? Bude má žádost o odlet považována za zradu?
A nejtrýznivější otázka: uspěji při střetu se Skywalkerem nebo se mi nepodaří přizpůsobit jeho mysl? Myslím, že to mě znervózňovalo nejvíc.

Že se Vader vrací zpět i se svou kořistí, jsem zjistila letmým nahlédnutím do mysli jednoho z nižších důstojníků, který byl v týmu na Endoru . Podle téhle sondy se skutečně Skywalker vydal do rukou Impéria dobrovolně a nechal se přivést až ke svému otci, tedy k Lordu Vaderovi. O tomhle mém "kontaktu" Vader neměl tušení.
Za několik hodin budu mít snad jasno v mých obavách, protože teď byli už oba na cestě na Hvězdu smrti.
Jisté ale je, že nemohu poslechnout přání svého pána a musím se jakýmkoliv způsobem dostat do mysli našeho nepřítele jako první!

Připravila jsem si jasný plán. Za těch několik dní jsem si mnohokrát prošla cestu z mého pokoje k trůnnímu sálu. Měla jsem teď už vyhlídnuté vhodné místo (v jednom výklenku, který byl dostatečně v šeru), kde se mohu schovat a sledovat jejich příchod. Jakmile se mi podaří kontakt se Skywalkerem "z očí do očí", stačí mi jen pár chvil, abych pronikla do jeho vědomí. Pak mohu svou práci odvádět i na dálku, aniž by to kdokoliv tušil a předejít tak katastrofickým vizím z mých snů.
Právě, když jsem se chystala naposledy si projít celou cestu a vyzkoušet výklenek, vyrušil mě příchod jednoho z členů osobní gardy Císaře. Přinesl mi rozkaze, abych okamžitě přišla do trůnního sálu.
Cestou tam jsem přemýšlela, co se asi bude dít, proč mám tak náhle přijít? Rozmyslel si snad Císař celou záležitost a poslechne mě? Nebo zjistil mou "zradu" ?
Vystoupila jsem po schodech k trůnu. Císař seděl zamlkle, odvrácený od příchozích a jako obvykle sledoval hemžení hvězd za oknem sálu.
Pomalu se otočil ke mě a pak začal mluvit:. "Už přicházejí, cítím to. Brzy bude už konec všemu tomu povstaleckému bláznění. Za několik okamžiků proběhne akce na měsíci Endor a sem dorazí povstalecká flotila s plánem zabít mě a bude sama zničena. Proto musím využít téhle poslední příležitosti, abych vás odeslal na vzdálenější základnu na Byssu. Zde vyčkáte příletu Lorda Vadera a jeho syna, který buď již bude v mých službách nebo zatím ne, potom je na vás, abyste ho do nich přivedla. Nepoletíte však nyní se svou obvyklou posádkou ve vaší osobní lodi, protože nevíme, zda povstalci neznají její označení. Pokud vědí o vaší důležitosti pro říši, mohli by se pokusit vás zajmout. Dal jsem vám proto připravit malou loď s neutrálním označením, jednu z těch , které občas zajmeme. Poletíte sama, o všechno se během cesty postará lodní počítač, který je již naprogramován. Instrukce máte v lodi. Nějaké otázky?"
Měla jsem stovky otázek, ale ani jedna z nich se netýkala téhle náhlé změny plánu. "Ne, můj pane, teda snad jedna, kdy odlétám?" "Ihned, poradkyně." Císařova odpověď nepřipouštěla námitek a já se s úklonou rozloučila a zamířila pryč ze sálu.
Motala se mi hlava - tohle tedy byla čára přes rozpočet! A co bude teď s mým plánem? Naštěstí mě gardista doprovodil jen za dveře sálu a pak se hned vrátil k Císaři. Ocitla jsem se na chodbě sama Rozhodla jsem se zariskovat a přeci jen se pokusit aspoň o letmý kontakt se Skywalkerem.

Prosmýkla jsem se rychle chodbou a vpadla do výklenku. Právě včas, protože vzápětí se na konci chodby objevila vysoká temná postava Lorda Vadera a po jeho boku kráčela ještě jedna postava..
Skywalker.
Vypadá tak křehce vedle Vadera. A v tom černém oblečení a vysokých botách o to víc, vždyť jej Vader převyšuje nejméně o hlavu. Je postavou spíše malý, vůbec nevypadají jako otec a syn... Třeba je postavou po matce. Zajímalo by mě, která žena dokázala probudit touhu v muži, jako je Vader. Byl snad v mládí okouzlujícím mladým mužem? O jeho minulosti jsem nevěděla téměř nic, vždy dával velice nelibě najevo odpor k takovémuto druhu otázek. Asi nikdo kromě Císaře neznal celý jeho příběh. Na konci toho příběhu přichází sem se svým synem, který může být tak v mém věku, spíš mladší. Vlastně je to ještě chlapec - a k tomu moc hezký. Sakra, co je to se mnou? Ještě chvíli a začnu ho snad litovat, ne?
Skywalker kráčí vzpřímeně, jakoby by byl srozuměný s osudem, který ho čeká, jakoby se ho vůbec nebál. Dokonce mi připadá, že se rozhlíží zvědavě kolem sebe. Snad dokonce je dychtivý střetu s Imperátorem. Je to pro mě překvapení, předpokládala jsem, že ho budou muset přivléct před Císaře násilím. Jak ráda bych teď byla v jeho hlavě a četla jeho mysl! Má teď strach? Má takový strach jako já, strach z vlastního zániku?
Přitiskla sem do výklenku co nejhlouběji. Už za chvíli projdou přímo kolem mě!
Několik příštích sekund mi připadalo jako věčnost.
Zaměřila jsem svůj pohled na Luka, zrovna sklonil zrak k zemi, ale pak, náhle, jakoby cítil, že ho někdo sleduje, podíval se přímo mým směrem. Naše pohledy se střetly na letmý okamžik. Netrvalo to ani sekundu. Ponořila jsem se do záplavy té modře, která se mi sama nabídla a rychle se snažila zachytit se v jeho mysli a utvořit si tam pevný bod pro příští kontakt.. Spirálovitě jsem se nechala vtahovat hlouběji a hlouběji tím pohledem do jeho mysli. Bylo to, jako když se snažíte v jasném horkém dnu zaměřit svůj zrak do bílého oslepujícího světla jasného slunce, které vás nutí oči přivírat. A pak jsem to našla! Jasné světlo, ten podivný stav, kterým se projevovala mysl mého "říkej mi Mistře", klidné bílé světlo vyrovnané mysli Jedi. Ale tohle bylo tak silné, že mě přímo oslepovalo!
Byl už příliš připraven na svou cestu k Císaři a vší svou Silou se snažil zachovat si klidnou mysl a nepoddat se emocím. Je připraven na to, co se bude asi odehrávat v trůnním sálu a ví, co bude následovat, nebo to alespoň tuší. Ví, že se Imperátor pokusí ukázat mu skutečnou podoby Síly, a pokud jí podlehne, ON teď bude jeho Mistrem!
Opustila jsem rychle jeho mysl. Teď už je jasné, že můj pokus byl marný.
Odvrátil svůj zrak a odcházel dál chodbou. Sesunula jsem se na zem ve výklenku a snažila se zaostřit zrak, s toho oslepujícího světla mi obě oči slzely.
Uvědomila jsem si, že teď musím urychleně opustit bitevní stanici a letět co nejrychleji k základně na Byssu. Tam se okamžitě začnu připravovat na svou práci s myslí tohohle mladíka. Nejprve bude třeba odstranit jeho ochrannou světelnou clonu, nebo přijít na způsob, jak ho donutit, aby ji "sklopil" přede mnou dobrovolně. Teď se mi může hodit fakt, že jsme se neviděli, vlastně on mě nemohl dobře vidět a nebude znát mou tvář. Budu mít snad možnost přistoupit k tomuto úkolu z jiné pozice, získat si jeho důvěru a pak proniknout do jeho mysli.
Zamířila jsem do hangáru, kde už byla připravena má loď. Rychle jsem spustila automat a připoutala se. Při odletu z hangáru jsem na počítači zaznamenal výskyt velikého množství plavidel na druhé straně stanice, které se vynořily z hyperprostoru a mířily k ní. Automat odvedl mou loď dostatečně daleko od Hvězdy smrti a pak s ní vstoupil do hyperprostoru.
Z hyperprostoru se vynoříme až za několik hodin, pokud nenastanou nějaké komplikace, mohu si teď odpočinout a srovnat si myšlenky.
Hlavně přemýšlím o tom, jaké následky asi bude mít setkání Císaře s Lukem Skywalkerem a jaké to nakonec bude mít důsledky pro mě. Přemýšlím, jestli Skywalkera hluboce nenávidím, když je JEDI, poslední z nich! A jestli je to k nenávisti dostatečný důvod.
Podivný náraz mě rychle vyvedl z lenivém poklidu. Na obrazovku počítače přicházelo veliké množství informací z vnějších senzorů, které mi hlásily, že plavidlo je již mimo hyperprostor a nachází se uprostřed shluku kosmických částic nebo snad trosek. Uvědomila jsem si, že jsem asi musela usnout, protože si nepamatuji, kdy má loď hyperprostor opustila. Další náraz mě přinutil urychleně jednat. Zkontrolovala jsem stav lodi - přišla jsem o část kormidla a nějaké navigační zařízení. Prakticky nejsem schopná určit, kde přesně se nacházím. Ale vycházím z předpokladu, že se musím nacházet blízko základny Impéria na Byssu. Pokud je to pravda, mohu se pokusit odletět s lodí až na kraj těch trosek a potom se v záchranném modulu vystřelit ven a doufat, že mě někdo brzo zachytí a zachrání. Rychle jsem prohlédla informace o modulu a zaradovala se - byl vybaven standardním zařízením pro hibernaci. Mohu se tak klidně udržet naživu dost dlouhou dobu a mám šanci, že budu zachráněna.
Uložila jsem poslední informace do přenosného datadisku, nastavila ruční ovládání lodi a vyrazila k modulu. Další otřes způsobený nárazem do lodi mě utvrdil v přesvědčení že modul je má jediná možnost. Rychle jsem připravila zařízení. Nastavila jsem dobu funkčnosti na nejdelší možnou mez a vstoupila do hibernační schránky. Spustil se auto program a mě zahalila lepkavá mlha a pak tma…

* * *

ZPRÁVA PRO VELITELSTVÍ IMPERIÁLNÍ FLOTLY POD VELENÍM ADMIRÁLA ACE.
LOĎ IDENTIFIKOVANÁ JAKO PLAVIDLO LADY BRIEGALY BYLA NALEZANA V SEKTORU 156:45:12.
NEBYLY NALEZENY ŽÁDNÉ ZNÁMKY ŽIVOTA.
NEBYLY NALEZENY ŽÁDNÉ ZNÁMKY PO STŘETU S NEPŘÁTELSKOU FLOTILOU NEBO JINÝM ÚTOČNÍKEM.
POBYT LADY BRIEGALY: NEZNÁMÝ.
DŮVOD OPUŠTĚNÍ LODI: NEZNÁMÝ.
PÁTRÁNÍ ODLOŽENO.
DOPORUČUJEME PROHLÁSIT JI ZA NEZVĚSTNOU NEBO MRTVOU.

<<< Předchozí Seznam příběhů Další >>>