Oslava narozenin
povídka z cyklu "… Aneb jak se žije ve Star Wars"

Autor: Adamsith


Krásně leštěné žluté vznášedlo zamířilo do garáže jednoho z vysokých obytných domů na Coruscantu. Řidič, nebo alespoň některý z jeho spolujezdců rozhodně musel toto místo znát. Ve změti vjezdů do domů rozhodně nemohl náhodný návštěvník jen tak s neomylným stylem jízdy zamířit do správné garáže či vjezdu. To ale, jak jsem již řekl, nebyl případ tohoto vznášedla. Okamžitě přistálo v garáži a cestující vysedli. Byla to rodinka rodiánců a jeden nemodiánec. Rodinka měla (kromě manželského páru) i dvě děti - chlapce. Nemodiánec se tvářil usměvavě a zároveň velmi klidně.
Dveře, které vedly z garáže, se otevřely a vyšel z nich vysoký muž. Usmál a zakřičel na celou garáž směrem k rodiánci: "Ahoj Teedo! Tak ty jsi přijel se všema? S děckama i s manželkou??!! To je skvělé!" a otočil se směrem k Teedově manželce: "Dobrý den Almewo…"
"Ale vždyť jsem vám povolila, ať mi tykáte. Minulý rok to bylo," skočila mu do řeči Almewa. "Oh, promiň, tak dlouho jsem tě neviděl…"
"A co ty, Ote? Jak se vede tobě…?"
"Skvělě," odvětil nemodiánec. "Nemáš fáro, žes přijel tady s Teedem?"
"No, představ si," zakabonil se nemodiánec a pokračoval, "nějací lumpové mi ho šlohli před finančákem…"
"To je smutné. Hele, až teď jsem si toho všimnul - ty už mluvíš plynně basicem. Minulej rok si ještě měl ten "váš" přízvuk, že?"
Nemodiánec, který byl nadšen tím, že si toho někdo už konečně všimnul, spustil: "No dělám, teďka, jak můžeš vědět, v té velké firmě tam v jižních čtvrtích. Je to fakt dobrý job. No, musí…." Vtom ho však člověk zarazil, protože si všiml vcelku nasupených pohledů chudé rodiny rodiáncu, kteří neměli "kecy" o velkých penězích rádi.
"No, následujte mě," zakončil "uvítačku" muž a Teedo mu na to odvětil: "Ale s radostí, Greve, ty náš starej piráte, chacha…"
Rodiánci, nemodiánec a Grev se vydali do Grevova bytu. V něm už byly hotovy veškeré přípravy na oslavu a Grevova manželka se místo pozdravu na všechny příchozí usmála. Almewa se hned chopila iniciativy a počala "drbat": "Ahoooj Ril! Tolik jsme se neviděly. Co dělá malá Riga??"
Z vedlejšího pokoje se ozvalo: "Ahoj tetiško. Jšem ždravá!"
"Oh, ta je rozkošná," utrousila Almewa vcelku klidně přes nehezké pohledy mladých rodiánců. Ale Grev, který neměl ono "drbání" měl v lásce asi jako tautan wampu raději zvolal: "No, pojďme na přípitek…"
Všichni (včetně dětí) se shromáždili okolo velkého stolu v obýváku, ve které byl mimo jiné i vcelku dobrý holonetový přehrávač.
"Na zdraví zde přítomného Greva!!!" pronesl nemodiánec.
"Na zdraví! Ať žije," pronesli sborově ostatní (snad vyjma malé Rig, která měla jisté problémy se slovem "žije").
"Posaďte se, dáme si slavnostní večeři," usmál se Grev a spolu s Rilou začali servírovat jídlo na stůl.
Ve velmi tichém tichu, přerušovaném občasným cinknutím příboru nebo hlasitějším zažvýkáním, se ozval hlas táty-rodiánce: "No to je skvělé! Musím uznat, že ty malasterské závitky umíš, Ril, lépe než na Malasteru!"
"Ale taťko," snažila se ho za včas opravit jeho manželka: "Dyť to jsou přece alderaanské pálivé závitky, ale jinak jsou geniální, Ril."
"Díky," zněla odpověď.
Nemodiánec navyklý si vždycky přihrát svoje místečko u krbu prohlásil: "No Ril… to je mnohem lepší než naše největší specialita. Myslím, že tohle jídlo poslalo moje oblíbené tatooinské vdolečky k Hothu."
Po dalších prostoduchých debatách ale přišlo to co přijít muselo a to co se bočas nevyhne ani těm nejspokojenějším a harmonickým oslavám…
Děti se už spokojeně dívaly na předvečerní program Páteho kanálu Holonetu, na kterém byla soutěž (sponzorovaná První Imperiální Limonádovnou a.s.) "Najdi si svoji stíhačku TIE junior". Soutěž vskutku ideologická, ale velmi zábavná. Ril přinesla dětem i dospělým k slanému pečivu spoustu SithBULLU, což je mimochodem nejlepší limonáda v galaxii. Usedla a zaposlouchala se do hovoru nemodiánce s rodiáncem, do kterého se snažil (ale marně) přispívat Grev.
"Jo máš pravdu ZX speeder je sice rychlej, ale má blbý repulzory!" řekl nemodiánec a rodiánec hned reagoval: "Jo blbý repulzory říkáš??? Neznám tedy jiný speeder, kterej udělá 100m za 3 sekundy!!!"
"No ale nezapomeňte na Light Speeder "butterfly"," poznamenal Grev, jehož technické znalosti byli mizivé.
"Ale Greve," začal nemodiánec, "nevidíš, že se bavíme o střední třídě speederů bez nástavbových vzdušných repulzorů a odvaděčů???"
"Ah ták, já - no jasně, vždyť je to jasný nástavby a tak. Trochu jsem to poplet. Jo ZX bude fakt lepší než ten… no ten… druhej, že?" odmlčel se Grev.
"Když už jsme u toho," nadhodil Grev, neustále sledujíc nemodiánce s rodiáncem, "víte, že má teď Císařská výrobna vznášedel jakousi krizi??"
"K čertu s císařem," poznamenala Almewa a… A JSME U TOHO. TAKTO SE TO VŽDYCKY ZHROUTÍ. ZAČNE SE PROBÍRAT POLITIKA. COŽ, JAK UŽ JSEM ŘEKL NARUŠÍ JAKOUKOLIV OSLAVU…
"Jo, k čertu??" podivil se nemodiánec "Hele, kdo zrušil tu bandu neschopných senátorů, kdo zavedl pořádek, kdo dává jednotné daně??? - CÍSAŘ"
"No Almewo, v tom má přece tady Ote pravdu."
"Jo pravdu??" rozzuřil se Teedo "Možná pravdu pro vás lidi - a ale ne pro nás?"
"Děti viděly jste už pokoj Rigy - jukněte tam," poznamenala Ril a vrhla se do "bitvy".
"Tak teda já žádnou změnu nepocítil a člověk nejsem," poznamenal chladně nemodiánec.
"Vy nemodiánci jste byly vždycky trochu jinde. Však děda a tata mi říkali, jak jste pěkně hrabali a rozkrádali s tou svojí Cesťáckou federací, a až jste rozkradli Starou Republiku, tak jste zjistili, že je průšvih!"
"Jo, my jsme něco rozkradli??? Která rasa má námezdní lov za sport, ha??"
"Co jsem pleteš lov, kruci blaster!" rozezlil se nad drzostí nemodiánce Teedo.
"Prosím tě, nebýt vaší rasy, tak si tu žijeme v klidu a pohodě bez císaře!" nasupeně řekla jindy klidná Almewa.
"Hele Teedo - ty víš, že nemáš pravdu. Přece císař udělal spoustu reforem pro nás lidi. To, že nějaká aliance rebelů provokuje a nutí ho zvyšovat vojenské daně, není moje ani Oteova chyba," pronesla Ril.
"Asi máte pravdu. Přece jenom za Staré Republiky děda bydlel prakticky v podzemí."
"A víte vůbec jak je to teď s povstáním?" nadhodil Grev, který chtěl zabránit dalším hádkám. Zavládlo ticho. Najednou se z Holonetu ozvalo: "…vítejte u zvláštního zpravodajství. Aliance právě podnikla výpad na Hvězdu Smrti. Promluví k vám císař."
"Děti pojďte sem!" nemeškala Ril a pohodlně se usadila, "císař bude v Holáču."
Na holonetovém projektoru se objevila postava v kápi. Císař byl podle běžného názoru lidí těžce nemocen. Děti zmlkly - viděli poprvé císaře-
"Vážení obyvatelé Svobodné galactické říše. Vzhledem k nečekanému útoku Rebélie budu muset udělat následující opatření: za prvé, protože některé planety stále pomáhají míroničitelům, tedy alianci je nutno provést znovu zkontrolování obyvatelstva a zavedení nových průkazů pro droidy i lidi. Dále pak díky rebelům musíme zvýšit daně (v obýváku se ozvalo: "Ne." "Sakra." "Panenka mi špadla mami…" "Vždyť říkám, že ti rebelové jsou hrozní...") a zdražit SithBULL (v obýváku se ozvalo sborové: "NEEEEEEEEEEE!!!!"), naštěstí jen dočasně (UUFFF). Přeji krásný zbytek dne. Váš císař."
Děkujeme našemu vladaři a nyní přistoupíme k události ohledně komety kolem Geonosis…
"Vypni to prosím," řekla Ril rodiánci, který ji ihned poslechl.
"Tak my už musíme jít. Je nám líto. Díky za jídlo a dárek máš v garáži," spiklenecky se usmál Teedo.
"Cože??" zatvářil se rozpačitě Grev, ale náštěva se dostala ke dveřím a tím pádem i k transportu a skoro už odjížděla z garáže. Grev se tam urychleně rozběhl a uviděl malý, čtyřmístný speeder.
"No to je úžasné!!" zavolal a měl velkou radost, protože věděl, že garáž už mu konečně k něčemu bude.
Mezitím si v obýváku povzdechla Ril: "Jako minulý rok. Nejdříve mě pochválí, pak se dohádáme a pak mu dáme dárek, ve kterém se zraní… jako minulý rok, jen místo modelu křižníku s vrtulí to je vznášedlo…a navíc pravé…"
"Mami…"
"Copak je holčičko?" usmála se Ril "Ploč jsme se vlastně šešli kolem štolečku a ošlavovali??"
"Cože?!!? No to snad…"

UPOZORNĚNÍ OD AUTORA: Výše publikovaný článek je velmi ideologický a silně přikloněný k jedné straně. Všem z Aliance, kdo to museli číst, se omlouvám. No to ale stejně nepomůže, že? No tak si dejte SithBULLA a všechno bude OK. Okej???

Seznam příběhů