Stopařka

Autor: Shezan
Překlad: SammaelKapitola 9.
Nebudete šlapat přese mě


Wynssa Starflare se začínala ukazovat jako docela obyčejná holka, přemítal Mikam. Thrawn mu nařídil sehnat jí co nejnenápadnější práci, dokud nebezpečí nepomine; a tak byli oba přiděleni k pohotovostní službě spočívající v hašení požáru, jenž vzplanul poté, co jednu z palivových nádrží na Revenge zasáhlo torpédo, a právě přesměrovávali nepoškozené palivové články. Rory chvíli uvažoval o tom, že tam Wynssu nechá samotnou, ale nebyl si jistý, zda by si Thrawn přál mít ji v potenciálně výbušném prostředí. A odkdypak si nechám rozkazovat od přítele rudoočka? Zeptal se sám sebe sarkasticky. Ostatně, jeden technik pověřený velením služby jej seřval, že překáží; a tak tady teď stál a řídil obzvlášť nemotorné a neochotné kuchyňské droidy skladující energetické zásobníky mezi durasenovými nádržemi uprostřed nepopsatelné davové scény.
„Držte ty tritiové tyče od durasenu co nejdál," zakřičela Wynssa. „Stačí jeden malý otřes a budete mít pořádný táborák."
Kruci. To znamená, že mám zase polovinu práce přidělenou. Pohlédl na holohvězdu řídící vysokozdvižný vozík s notnou dávkou zručnosti. Jeden pramen blonďatých vlasů se jí přilepil na zpocené čelo a na levé tváři měla skvrnu od sazí. Ale pořád vypadala za milión. „Jak to, že to umíte? Chci říct, kde jste se naučila řídit zdvihač?"
„Ve zkratce, moji rodiče mají čerpací stanici na Gus Treta, to je v Corellianském sektoru. Ne že bych tu práci zrovna milovala, ale svedla jsem ji celkem dobře, když mě otravovali dost dlouho, abych dělala něco užitečného."
„A teď jste velká filmová holostar, kapitáni z Flotily se mohou přetrhnout aby vás povozili na svých hvězdných destruktorech a bác, jste zpátky u čerpací služby. No jestli není život svině."
Rozesmála se. „Něco vám povím, poručíku Mikame – "
„Rory."
„Něco ti povím Rory, omlouvám se, jestli bych to neměla říkat, ale je to mnohem lepší než večeře s kapitánem Corlagem. Co se mu vlastně stalo?"
Mikam vypakoval rozhořčeného kuchařského droida s nakládkou tritiových tyčí a otočil se. „Jednu jsem mu vrazil."
„Cože?"
Vžum, plop, klank. Další půl tuny odbaveno. Začínali v tom být docela dobří.
„Trochu jsi mohla vidět jaký Corlag je. A to když je střízlivý. Když spustil červený poplach, objevil se na můstku asi o hodinu později opilý jako Drall a začal frellit, omluv moji huttštinu, veškeré bitevní plány velitele Pietta. A tvého milého taky. Když se – "
Zdvihač se naráz zastavil a palivové články nebezpečně balancovaly ve vzduchu. „Koho že?" otázala se Wynssa hlasem nahánějícím hrůzu.
„Thrawna. Když se – "
„Poručík Thrawn není můj milý," vyslovila pečlivě, a palivový článek velice opatrně uložila.
„Ale jdi, líbí se ti a ty se tutově líbíš jemu. Za poslední den se choval mnohem normálněji než za celou dobu, co se s ním znám, a vsadím se, že důvodem jsi ty."
Klank. „Neočekávám, že bych vám to mohla nějak rozmluvit, poručíku."
Vžum. „Ne."
Odeslal dalšího droida, vzhlédl, aby se přesvědčil, jestli je opravdu rozzlobená, ale už se zase vesele usmívala. „No, uvidíme. Znáš ho dlouho?"
„Thrawna? Byli jsme spolu na cimře zhruba devět měsíců, ale já jsem ho až do včerejška vlastně ani neznal. A to, co znám, ani nestojí za řeč. Neříkej mi, že tohle je poslední náklad!"
„Jasně že je." Otřela si obličej čapkou, čímž si ještě víc rozmazala saze a znovu si ji nasadila. „Co budeme dělat teď?"
Mikam přivřel oči. „Koukni, já se teď musím vrátit na můstek, ale když jsem tu viděl, jak ti to jde, napadlo mě, jestli bys nemohla pomoci jednomu z našich dělostřeleckých týmů. Už od začátku jsme měli nedostatek lidí, a po tom zásahu co sejmul kapitána Corlaga – "
„Myslela jsem, žes to udělal ty."
„Kruci! Promiň, Wynsso, ale o tomhle bys správně neměla vědět, jasný?"
Přikývla a sešplhala z vozíku dolů. „Ani slovo, ale slib mi, že mi to pak všechno budeš vyprávět."
Opravdu měla ty nejúžasnější oči, jaké kdy viděl. Zazubil se. „Platí. Tudy."

* * *

Velitel Piett shlížel na ne-lidského poručíka stojícího v pozoru vedle zbraňové stanice se směsicí fascinace a podrážděnosti. Thrawn prokazoval, že je zdaleka nejlepší taktik, se kterým se doposud setkal. Rovněž předváděl rafinovanost, jež právě překročila hranici mezi brilantností a dvojakostí. Tohle, řekl si v duchu Piett, se musí rozhodně zarazit v zárodku. Rychle se rozhlédl kolem, aby se ujistil, že nikdo není v doslechu, pokud nezvýší hlas, což ostatně neměl ve zvyku. Nechtěl vyvolat žádné další nepřátelské reakce vůči Thrawnovi mezi ostatními důstojníky, než bylo absolutně nevyhnutelné. Ale to neznamenalo, že z toho nechá poručíka lehce vyklouznout.
„Řekněme si to na rovinu. Zorganizoval jste tohle vysílání Wynssy Starflare za mými zády a pověřil jste jednoho důstojníka vyslat to předtím, než jsem schválil plán nechat piráty, aby se nalodili?"
Ten druhý přikývl. „Ano, pane."
„Povězte mi, poručíku, která část posloupnosti velení vám není úplně jasná? Proč jste to udělal?"
„Domníval jsem se, že máme velice málo času, než budeme kompletně zničeni, pane."
Všichni jsme se tušili, že máme málo času, než budeme zničeni úplně." Snad kromě toho osla Corlaga, a to jsem takřka posvětil Mikamovu neuvěřitelně troufalou iniciativu, za kterou by ho většina velících důstojníků, se kterými jsem sloužil, nechala zastřelit pro vzpouru. Ale Mikam to předtím chladnokrevně nepromýšlel. „Ujasněme si jednu věc, poručíku. Vážím si všeho, čím jste doposud přispěl k této bitvě. Nevím sice jak jste přiměl Starflareovou poslat ten vzkaz, ale bylo to naprosto geniální, a skutečnost, že nás za posledních pět minut nic nezasáhlo možná znamená, že nás to opravdu dostalo tam, kam jsme chtěli. Přesto, jestli ještě jednou vytáhnete jeden z těch vašich triků, aniž byste mě předtím požádal o schválení, nechám vás degradovat na vojína rychleji, než dokážete přepnout tuhle konzoli. Je mi úplně fuk, jak nezvyklé vaše uvažování je. Klidně si můžete šlapat po manuálu jak se vám zamane, ale nebudete šlapat přese mě, rozuměl jste dobře?"
Rudě žhnoucí oči na okamžik držely Piettův pohled, potom Thrawn přikývl.
„Rozumím, pane."
„Dobře. Možná že jste se tu doposud u vašich nadřízených setkal s nedůvěrou; ale ujišťuji vás, že na mě se to nevztahuje. Pokud mi k tomu nezavdáte důvod. Pochopil?"
Další trhavý pohyb modročerných vlasů. „Ano, pane."
„Tak, teď se podíváme, jak si vede ta přepadová skupina, a ať připraví podsvětelné motory. Jaký je stav u vojáků?"
„Oddíl plukovníka Tyfase je rozmístěn v hangáru 2 a připraven k akci, pane," řekl Thrawn klidným hlasem.
„Výborně. Tak tu past sklapneme."


<<< Předchozí Seznam příběhů Další >>>