Síla osudu

Autor: Llarian
Překlad: Yanna
Kapitola 2
Operace"On nedýchá!“
"Krethe! Zjisti mu puls." požádal Garin.
Kenny neochotně položil ruku na Vaderův hrudník. "Já... myslím, že cítím tlukot jeho srdce, ale je slabý a velmi pomalý." Kenny vzhlédl ke Garinovi a čekal další pokyny.
"Musíme mu sundat helmu. Kde je ten lékařský tým?" Poslední větu Garin prakticky zaječel. Sundal Vaderovi helmu a odhodil ji. Pak přišla na řadu vrchní část masky, která odhalila Darth Vaderovu bledou, zjizvenou tvář. Kenny při tom pohledu zalapal po dechu. Garin zápolil s dolní částí masky. Byla připojena k jakémusi krčnímu chrániči, ale v několika vteřinách se mu podařilo ji odpáčit a odstranit. Sklonil se nad bezvědomým mužem a začal dávat Lordu Vaderovi umělé dýchání.
"Tep má stále pomalý," řekl Kenny slabým a vyděšeným hláskem. Ten chlapec nemohl spustit oči z Vaderovy tváře. Jako čerstvý absolvent výcviku Kenny ještě nebyl v bitvě a neviděl, co dokáže napáchat s lidským tělem.
Když udělali se stíhačkou, co se v této chvíli dalo, ostatní členové týmu se shromáždili kolem Garina a s morbidním zaujetím sledovali, jak pokračuje s Vaderovým dýcháním.
Admirál Piett dorazil do hangáru vyčerpaný během, při kterém nepřestával proklínat rozlehlost lodi a rychlostní omezení turbovýtahů. Zabrzdil až před výjevem, jenž se mu naskytl; Lord Vader ležel na podlaze v bezvědomí, ne-li hůř, bez helmy a bez masky. Na levém spánku se mu tvořila ošklivě rudá modřina. Nad ním se skláněl seržant a poskytoval mu umělé dýchání, zatímco mladý člen posádky, ještě skoro chlapec, klečel vedle něj s rukou na Vaderově hrudníku. Další tři muži stáli nad nimi v půlkruhu a sledovali je. Chlapec vypadal, že omdlí; ve tváři byl snad ještě bledší než sithský lord.
Seržant ustal v pokusech o Vaderovo oživení a tvrdě udeřil sithského lorda do tváře.
"Dýchej!" zaječel. "Dýchej, sakra! Nesmíš to jen tak vzdát!"
"Nemůže," řekl mu Piett s klidem, který necítil. "Musíš dál dýchat za něj. Doktor je na cestě."
Garin na okamžik vzhlédl, krátce přikývl a pokračoval.
Piett jemně položil ruku Kennymu na rameno. Chlapec na něj pohlédl a oči se mu rozšířily šokem.
"Je naživu, pane," zašeptal. "Cítím, jak mu tluče srdce."
"To je v pořádku, mladíku. Vedl sis dobře. Pusť mě k tomu."
Kenny se zvedl a pustil admirála na své místo. Piett si klekl vedle Vadera a zlehka se ze strany dotkl jeho krku hledaje puls. Vaderova kůže byla na dotek studená a vlhká. Puls byl slabý, nitkovitý a příliš pomalý. Aspoň, že ještě žil. Jenom ho tak musí udržet, než dorazí lékařský tým.

* * *

Piett vydechl úlevou, když se znovu otevřely hangárové dveře a vpustily dovnitř doktora Parkera Hanleyho a jednotku 2-1B s nosítky a hromadou lékařského náčiní. Piett se s ním setkal pouze jedinkrát, když se u něj doktor Hanley hlásil do služby jako nový lékař na Executoru. Hrubé manýry vysloužily novému lékařskému důstojníkovi u admirála okamžitý odpor, ale kromě toho, že byl neukázněný, byl to také dobrý lékař a vynikající chirurg. Piett se tehdy rozhodl, že toho muže prostě bude muset trpět. A potom, nemohl být přece horší než Darth Vader, ne?
"Tak dobrá, lidi, show skončila," oznámil jim Parker Hanley, pozoruje techniky, kteří stále přihlouple civěli na svého Lorda, ležícího v bezvědomí na podlaze. "Uhněte a nechte mě dělat mojí práci." Odstrkoval z cesty přihlížející a pokynul jednotce 2-1B, aby mu podala diagnostický přístroj.
"Ale pane, toto je Lord Vader," stěžoval si droid. "Má svou vlastní jednotku 2-1B, která se o něj stará."
Hanleymu se zúžily oči. "No, nikde ji tady nevidím a na zdvořilosti nemám čas. Ten člověk potřebuje pomoc teď."
"Ano, pane." 2-1B mu podala lékařský skener a spustila nosítka, aby na ně mohli položit pacienta.
Hanley rychle přejel skenerem nad Vaderovým ochablým tělem, aniž by vyrušil Garina, který stále za sithského lorda dýchal. Odložil skener a místo něj si vzal lampičku. Zvedl Vaderovi víčka a posvítil mu přímo do překvapivě modrých očí, aby vyzkoušel reakci zorniček. "Dobře," zamumlal. "Slabý otřes a pár zhmožděných žeber, vše zkomplikováno jeho potřebou neustálé životní podpory." Poklepal Garina po rameni. "Už toho můžete nechat, seržante. Napojíme ho na kyslík." Garin se svalil na záda, rudý v obličeji a zpocený. Hanley naznačil Garinovu týmu, aby mu pomohli zvednout Vadera na nosítka. Nemusel jim nic vysvětlovat, každý tým techniků prošel rutinním školením z první pomoci. Spěšně zaujali pozici kolem Darth Vadera.
"Dobrá, hoši, na tři ho zvedneme. Raz, dva, tři!"
Udělali to a Hanley, který podpíral Vaderovu hlavu a krk, ho málem upustil, když se z hrdla Temného Lorda vydral přidušený, bublavý zvuk.
"Zkoušíme dýchat sami, co?" zamumlal. "Hodný chlapík. Jen do toho."
Tým ustoupil jako jeden muž, když sebou Vaderova levá ruka náhle v křeči škubla. Bezvědomý muž se snažil nabrat vzduch do plic.
"Vidím, že s tím potřebujete pomoct. Klid," zamumlal Hanley a přitiskl Vaderovi na tvář respirátor. Napumpovali mu do hladových plic čistý kyslík a Vaderovo tělo opět ochablo.
Hanley přešel na Vaderovu levou stranu a poté, co mu sundal rukavici, rozřízl mu rukáv černého oděvu. Vytáhl z přihrádky s nástroji a léky u nosítek připravenou injekční stříkačku a vpíchl Vaderovi látku proti příznakům šoku, jež sithský lord vykazoval.
Zvědavému pohledu admirála Pietta vysvětlil: "Má příliš nízký krevní tlak, pouhých 80 na 40. Nejspíš upadl do šoku, když mu selhal systém životní podpory. Nevykazuje všechny klasické příznaky. Puls má pomalý, místy rychlý, ale myslím, že je to součástí jeho stavu." Ukázal na rozbitý respirátor na Vaderově hrudi. "Než ho převezeme na ošetřovnu, musíme ho stabilizovat."
Doktor Hanley znovu zkontroloval Vaderův puls i tlak a spokojeně zamručel. "V tom je ten trik. Je dostatečně stabilní pro převoz."
"Zastavím se u vás později, doktore," řekl Piett, když se Hanley připravoval se svým svěřencem k odchodu. Lékař přikývl, v myšlenkách už byl zřejmě na ošetřovně.
Potom se Piett obrátil na Garina, který se právě sbíral z podlahy. "Seržante, myslím, že jste vy a váš tým zralí na vyznamenání. Byl to vynikající výkon a nejspíš jste dnes Lordu Vaderovi zachránili život."
"Znamená to tedy, že nepůjde před vojenský soud, pane?" pípnul člen Garinova týmu.
Piett na toho muže pohlédl. "Za co?" zeptal se.
Muž silně zrudl a zápasil se slovy. "No, on přece... udeřil Lorda Vadera. Do tváře."
"Aha, tohle." Piettovi pobavením zacukaly koutky. "Lord Vader není členem armády, takže článek o udeření staršího důstojníka se ho netýká. Ale nemusí se o tom dozvědět." Obrátil pozornost ke Garinovi. "Mimochodem, proč jste ho udeřil?"
Garin se narovnal a rukávem si otřel pot z čela.
"Pane, ještě jsem nikdy neztratil pilota mimo nepřátelskou palbu. Nehodlal jsem to dopustit ani tentokrát," řekl rozhodně.
Piett spokojeně přikývl. "Hlaste se u mě později, seržante. Teď si vy a vaši muži odpočiňte."
"S vaším svolením, pane, rád bych zjistil, co to způsobilo." Garin mávl rukou ke zmrzačenému Avengeru.
"Později, seržante, až si odpočinete. Zařídím, aby se k té lodi do té doby nikdo nepřibližoval. Odchod." Než odešel na ošetřovnu, Piett pokynul dvěma stormtrooperům a nařídil jim, aby hlídali u vraku.

* * *

Generál Veers dostihl Pietta téměř až u dveří na ošetřovnu Executoru.
"Firmusi! Zrovna jsem se to doslechl. Jak je mu?" zavolal na něho.
"Právě jsem to šel zjistit, Maxi," odpověděl mu Piett. Dva nejvyšší důstojníci na palubě Executoru si už několik měsíců tykali. "Když ho převáželi, byl ještě v bezvědomí."
"Co se stalo?"
Piett dotekem otevřel dveře a pak teprve odpověděl. "Vzal TIE Avenger na testovací let. Motory se přehřály a jeden z nich explodoval. Má štěstí, že ještě žije."
"Slyšel jsem, že ho jeden ze zachránců zfackoval." Veers se na přítele široce usmál. "Ale nevím, jestli tomu mám věřit."
Piett zvedl jedno obočí. "Tak tomu věř." Povzdechl si. "Netušil jsem, že tamtamy pracují tak rychle," dodal.
Veers se uchichtl. "Nepracují. Potrvá nejmíň čtrnáct dní, než se to všichni na palubě dozví. A nechtěl bych být potom v kůži toho mladíka."
Oba se smíchem vešli na příjem pacientů.
Hanley vešel do místnosti ve stejný okamžik, vraceje se z jednotky intenzivní péče.
"Stále je v bezvědomí," řekl místo pozdravu a střelil po důstojnících nesouhlasným pohledem.
"Kdy se vzbudí?" zeptal se Piett.
"Těžko říct." Hanley pokrčil rameny. "Může se probrat kdykoli s pouhou bolestí hlavy. Nebo může upadnout do komatu. To záleží na tom, jak dlouho byl bez kyslíku."
"Mluvíte o poškození mozku?" zeptal se tiše Veers. Představa někoho tak nezničitelného a prudce nezávislého jako Vader změněného v lidskou loutku mu připadala odporná.
Hanley přikývl. "Ta možnost tu je. Velmi slabá možnost, pánové. Jeho reflexy jsou správné, a to je velmi dobré znamení. Není však možné prověřit vyšší funkce mozku, dokud nebude plně při vědomí."
"Nějaký vnitřní pocit, doktore?"
Hanley si odfrknul. "Můj vnitřní pocit, jak výstižně uvádíte, mi říká, že bude v pořádku. Ale raději bych své dohady podepřel fakty. A nyní, pokud mě omluvíte, musím se věnovat pacientovi. Budu vás informovat." Otočil se na patě a napochodoval zpátky na JIP.
"To nás právě vyhodil nebo co?" zeptal se Veers a hleděl na Pietta. Admirál pokrčil rameny.
"Nikdy jsem netvrdil, že je příjemný. Ale svojí práci dělá dobře," odpověděl.

* * *

O něco později byl Hanley ponořen do snímkových zpráv.
"To není možné," mumlal si pod vousy. "Musí existovat nějaký důvod, proč se jeho dýchání zhoršilo a proč má srdeční potíže. Vím, že to tak je." Nechtělo se mu obracet se na další lékařské důstojníky na palubě kvůli jejich názoru, i kdyby jen v zájmu klidu pacientovy duše. Člověk, který si držel vlastního zdravotnického droida, by mu určitě nepoděkoval, kdyby z něj udělal studijní objekt pro celou skupinu lékařů. Hanley tedy omezil přístup k Vaderovi jen na svou osobu a na jednotku 2-1B, která mu asistovala.
Vymazal zprávu z obrazovky, promnul si oči a opřel se. Poslední tři hodiny strávil tím, že obrátil Darth Vadera celého naruby a snažil se zjistit, co přesně je s tím mužem v nepořádku. Jeho plíce a srdce rozhodně tím problémem nebyly. Kapacita Vaderových plic se rovnala kapacitě plic atleta a jeho srdce bylo jednou z nejsilnějších, jaké kdy Hanley za svou praxi viděl. Obojí odpovídalo muži Vaderových rozměrů a stavby svalstva. Ten Sith se očividně udržoval v kondici. Hanley si v duchu říkal, jestli je na palubě Executoru jediný muž, který se s Vaderem může měřit, co se týče samotné fyzické zdatnosti. Ach ano, pár mužů muselo být silnějších než Vader, ale ti byli zase pomalejší a méně koordinovaní. Jiní mohli být rychlejší a hbitější, ale zase postrádali Vaderovu výšku a sílu.
Ne, Vaderovy zdravotní problémy nezpůsobilo ani jeho srdce, ani jeho plíce, alespoň ne přímo. Hanleymu bylo zřejmé, že svaly, umožňující dýchání, jsou paralyzované a Vader tím pádem prostě nedokázal nasát do plic dostatek vzduchu, aby přežil bez vnější pomoci. Samotné svaly, včetně bránice, byly dobře vyvinuty, jak se dalo čekat od někoho, kdo pravidelně cvičil. Navíc, jeho tep bez vnějšího podnětu klesl na pouhých třicet úderů za minutu. Podpůrná jednotka, kterou Vader nosil coby nedílnou součást svého obleku, fungovala spíš jako stimulátor srdce i plic a dodávala jim impulsy nezbytné k jejich chodu v souladu s kyslíkovou potřebou jeho těla.
Ne, muselo to souviset s jeho nervovým systémem. Ale jak? Hanley zaznamenával pěkné a silné impulsy z prodloužené míchy, mozkového kmene a Vaderův krk, který si kdysi v mládí zlomil, byl zručně spravený. Rozdrcené obratle nahradily implantáty a jeho nervová zakončení kybernetická. Bez nich by byl Lord Darth Vader bezmocný čtyřnožec, od krku dolů ochrnutý a závislý na druhých, kteří by ho krmili, obraceli na lůžku a omývali.
Nebo ne? Hanley se v židli napřímil, rovný jako prut. Co když, přemítal, opravili pouze část jeho nervových zakončení? Co když zapomněli na ty, které zajišťovaly dýchání a srdeční funkce, a považovali je za příliš poškozené a tehdy nenahraditelné? Znovu si vyvolal snímek a zvětšil obraz, až byl příliš rozmazaný, aby se z něj dalo něco vyčíst. "Sakra," zamručel si pod vousy a vstal, aby zašel na JIP.
"2-1B, potřebuji další snímek krku Lord Vadera v co nejvyšším rozlišení."
"Ano, pane," odpověděl droid a rychle vynuloval skener. "Je na obrazovce, pane."
Hanley se naklonil blíž k obrazovce, až se jí téměř dotýkal nosem. "Zvětšit oblast Delta 2," nařídil. 2-1B mu vyhověla a na obrazovce naskočil velký snímek jednoho z kybernetických nervových zakončení, spirálovitě se stáčejícího od umělého obratle dolů. Hanley ho studoval, zapisoval si do paměti sebemenší detaily, když to spatřil. Strukturu, která tam nepatřila.
"Bohové mých předků, smilujte se," vydechl. "2-1B, potřebuji snímek nervových impulsů v kybernetickém nervovém zakončení přímo nad snímanou oblastí Delta 2, oddíl 1 a pod oblastí Delta 2, oddíl 3."
"Skenuji, doktore. Zdá se, že vzorec je odlišný. Jak je to možné?"
"Protože tam někdo vložil rušící přenašeč. Připrav pacienta k operaci."
"Ale pane, je to moudré? Vypadá to, že se probouzí."
Hanley pohlédl na Vadera; víčka sithského lorda se zachvěla a z jeho hrdla uniklo tiché zasténání.
"To je mi srdečně jedno. Nechci, aby se teď vzbudil. Dej mu okamžitě sedativa."
"Ale pane..." protestoval droid.
"Už jsem řekl!" sykl Hanley a vypochodoval z místnosti, aby se převlékl do sterilního.
2-1B vpíchlo Vaderovi sedativum a Temný Lord upadl do léky navozeného spánku.

* * *

O dvě hodiny později Hanley odstranil poslední přenašeč napojený na Vaderovy kybernetické nervy a pomalu vytahoval nástroje z drobných řezů na Vaderově krku. Vader ležel na operačním stole tváří dolů. Hanley si zvolil tu nejméně agresivní techniku, která mu umožňovala vidět, co dělá, na velké obrazovce, a zároveň pacienta příliš nezatěžovala.
"Dobře, 2-1B, teď ho odpoj od kardiostimulátoru. Uvidíme, jestli jeho srdce umí tlouci i bez pomoci."
Droid, který Hanleymu asistoval, okamžitě vykonal, co se od něj žádalo. Vaderovo srdce poskočilo, zrychlilo a pak se ustálilo ve zdravém rytmu.
"Dobře," poznamenal Hanley. "Velmi dobře. Dej mu minutu a pak ho odpoj od respirátoru."
Jednotka 2-1B vše přesně provedla. Za chvíli se Vaderův tep opět zvýšil, než se poprvé nezávisle nadechl. Ale brzy už pravidelně dýchal sám, bez pomoci. Jeho tep se ustálil na 68 úderech za minutu, na naprostém normálu.
"Ano!" zajásal Hanley. "Dokázali jsme to! Zašij ho a odvez ho zpátky na JIP. Nadále ho však sleduj. Nechci, aby se něco pokazilo."

* * *

Na můstku admirál Piett už hodiny přecházel sem a tam, k velkému a tichému pobavení svého nejbližšího přítele na palubě, generála Maximiliána Veerse.
"Děláš si příliš velké starosti, Firmusi," poznamenal. "Prošlapeš podlahu, jestli v tom budeš pokračovat, a jak mu to potom vysvětlíš?"
Piett se zastavil a věnoval Veersovi zvláštní pohled a pak znechuceně rozhodil rukama.
"Já to vzdávám! Jdu dolů na ošetřovnu a tentokrát se přesvědčím sám," prohlásil. "Kapitáne Durreene, můstek je váš." Rychle vypochodoval z můstku a ani nečekal na Veerse.
Generál zavrtěl hlavou a šel za ním, i když musel běžet, aby Pietta dohnal, než nastoupí do turbovýtahu.

* * *

Hanley se vrátil na příjem pacientů, zrovna když tam Veers a Piett vešli.
"Pánové, zrovna jsem vás chtěl volat," spustil. "Operace se zdařila a Lord Vader by se měl brzy vzbudit."
"Operace?" opakoval po něm Piett. "Nebyl jsem informován o žádném zranění, které by vyžadovalo operaci."
"Žádné ani neměl. Ale měl tohle." Hanley hodil Piettovi malé, průhledné, umělohmotné pouzdro; admirál ho snadno chytil a prohlížel si drobné částečky uvnitř.
"Co je to zač?" zeptal se.
"Můžete jim říkat rušící transmitery. Lord Vader si kdysi zlomil krk a tyhle malé prevíty mu implantovali buď zároveň s, nebo krátce po kybernetických nervech, které napravily poškození jeho nervového systému. Odfiltrovávaly nejsilnější nervové impulsy přes kybernetický systém do jeho srdce a plic, což ho činilo závislým na respirátoru a kardiostimulátoru."
"Cože?" Piett zrudl vzteky. "Kdo by něco takového dělal živé bytosti?"
Veers, stojící vedle něho, prostě zaťal ruce v pěsti. Bylo to neuvěřitelné a přesto Piett držel v rukou důkaz. "Vážně to chceš vědět?" zeptal se potichu. "Vím jen o jedné osobě natolik mocné, aby to Darth Vaderovi udělala."
Piett hlasitě polkl. "Nemáme důkaz. Ale jestli máš pravdu, tak jsme všichni v pěkným..."
"... bantím střelivu," dokončil za něj Veers. "Až se to dozví, bude šílet vzteky."
Hanley hleděl střídavě z Pietta na Veerse. "Můžete mě zasvětit, pánové? A co je u vší galaxie bantí střelivo?"
"Ach," řekl Veers lehce, "obvykle se to překládá jako bantí krmivo, ale ve skutečnosti to znamená sračky. Můžeme teď vidět Lorda Vadera?"
"Jistě. Už by měl být vzhůru." Hanley je zavedl na JIP. Vader ležel zády na diagnostickém lůžku obklopený lékařskými monitory. Vypadal, že klidně odpočívá.
Piett přistoupil blíže k lůžku, zvědavý, jestli se sithský lord skutečně zotavuje, zároveň však nechtěl rušit jeho odpočinek.
"Lorde Vadere?" zeptal se tiše.
Vaderova víčka se s chvěním otevřela a on pomalu otočil hlavu k Piettovi. Admirál si všiml, že modré oči se úplně nezaostřily.
"Admirále?" otázal se mírně chraplavě. "Co se stalo?"
"Doufali jsme, že nám to povíte vy. Jak se cítíte?"
"Bolí mě hlava," zněla prostá odpověď. Vader se zamračil a znovu se pokusil zaostřit na Pietta. Cítil se, jako by mu na hlavě stepovalo AT-AT a byl tak zatraceně unavený. Někdo se dotkl jeho ramene; obrátil hlavu a před očima uviděl něco rozmazaného. Že by ruku?
"Kolik prstů vidíte?" zeptal se neznámý hlas.
Ach, ta stará zkouška na otřes mozku... Vader zasténal, rozhodnutý, že ani nechce odpovědět, dokud to AT-AT neodtancuje z jeho hlavy někam jinam a nechal svá víčka klesnout. Stejně byla příliš těžká.
"Dobře, tak co je dneska za den?" zeptal se zase ten hlas.
"To záleží na tom," zabručel Vader, "jak dlouho jsem byl mimo."
Hlas se zasmál. "Dobrá odpověď. Nedělejte si starosti, budete v pořádku. Jen odpočívejte."
Kdo si tady dělá starosti? chtěl říct Vader, ale zjistil, že i na to je příliš unavený. Jediné, po čem teď toužil, bylo nechat odpočinout své oči a vypudit to zpropadené AT- AT ze svojí lebky. O chvíli později už tvrdě spal.
Hanley se napřímil. "Za pár dní bude zdravý jako rybička," řekl a stále se spokojeně usmíval. "Jeho smysl pro humor rozhodně nedošel újmy."
"S tím nesouhlasím, doktore. Lord Vader nikdy předtím neprojevil smysl pro humor," komentoval to suše Veers.
"Pokud se zrovna nechystal někoho zabít," dodal Piett. "Tohle u něho není obvyklé."
Doktor Hanley pozvedl obočí. "Přičtěte to tedy jeho stavu, byl slabý a pod sedativy. Na někoho, kdo se právě probudil z narkózy, uvažoval poměrně logicky. A teď, pánové, nechte ho trochu odpočinout. Můžete se na něj přijít podívat zítra, jestli chcete." A opět oba důstojníky vyvedl ven.
"Zdá se mi to," zeptal se Veers na chodbě Pietta, "nebo už nás zase vyhodil?"<<< Předchozí Seznam příběhů Další >>>