Síla osudu

Autor: Llarian
Překlad: Yanna
Kapitola 19.
Konečné přípravy


Luke Skywalker uvažoval, kolik by toho měl říci Chewiemu a Leie. Má jim říci, že spojí své síly s nenáviděným nepřítelem? Nebo bude lepší, když nebudou o jejich novém spojenci nic vědět? Bylo to těžké rozhodnutí; oba postupy představovaly riziko jak pro Hanovu záchranu, tak i pro jeho otce.
„Luku? Jsme připraveni!“ zavolala Leia.
Mladý Jedi se otočil; Leia stála před vchodem, oblečená ve zbroji nájemného lovce s helmou zastrčenou pod paží. I když byla zbroj objemná, nedokázala zamaskovat její křehkou postavu. Dokázala však účinně skrýt skutečnost, že je Leia lidská žena.
Luke pokýval hlavou, spokojený s tím, co vidí.
„Je tu ještě něco,“ začal. Rozhodl se. Nechal se jednoduše vést Sílou. „Máme nového spojence. Snažte se ho nezabít, ano?“
Leia se zamračila. Bylo to tu zas, ten zvláštní pocit, že se je Luke chystá zradit.
„Kdo je to?“ chtěla vědět.
Luke pomalu zavrtěl hlavou. „To ti nemůžu říct. Síla mi neukazuje všechno.“ Nebyla to přímo lež, alespoň ne úplně. Pořád spoustu věcí prostřednictvím Síly neviděl a věděl, že tomu tak bude vždycky, nezávisle na jeho rostoucích schopnostech. Přesto se mu z toho chtělo zvracet. Byl to přesně ten druh polopravdy, kterou mu řekl Obi-Wan. Přesně ten druh polopravdy, kvůli němuž málem zabil svého otce. Přesně ten druh polopravdy, z něhož se mu zvedal žaludek. „Už bys raději měla jít, Leio. Chewie na tebe čeká.“

* * *

Darth Vader se vzbudil při zvucích chrápání a rozhlédl se. Pořád byl v cele v Jabbově paláci s tím pašerákem Solem. Do otlučené podzemní kobky nepronikalo sluneční světlo, ale Vaderův smysl pro čas mu napověděl, že musí být časné odpoledne. Solo se ve spánku převrátil a zachrápal ještě hlasitěji.
To je mu podobné, pomyslel si. Nejenže je to pašerák, pirát a rebel, ne, on ještě musí chrápat! Zajímalo by ho, co na něm ta princezna vidí.
Vader se protáhl a mírně se usmál. Zajímalo by ho, co by na toho mizeru říkal její otec. Bail Organa by určitě s Leiinou volbou nesouhlasil; úplně viděl v duchu ten kyselý výraz na tom jeho jindy klidném alderaanském obličeji.
Leiina dobrodružná povaha a temperament ji nejednou dostaly do potíží s jejím konzervativnějším a prozíravějším otcem. Ačkoli se snažila dělat svému otci radost a být princeznou a senátorkou, jak od ní očekával, zřejmě se vyvedla po své matce Saché, která bývala jednou z dvorních dam královny Amidaly.
To Saché trvala na tom, aby se Leia učila sebeobraně, a mladá princezna se brzy stala stejně zdatnou jako její matka. Jako ostatní dvorní dámy. Jako Amidala. Ta zvláštní podobnost Leiy s její matkou nejednou Vadera vyvedla z míry, zvláště když vzal v úvahu, že Leia udělala to, co by bývala udělala i Amidala. Protože všechny její dvorní dámy se královně částečně podobaly, a tudíž i Leia.
Bylo to jako pohled do minulosti. Nebo na to, jaká mohla být, protože bylo snadné představit si, že kdyby on a Padmé měli dceru, byla by přesně jako Leia.
Povzdechl si a zahnal ty nechtěné úvahy. Svoje minulé chyby nezmění. Mohl jen doufat, že některé z nich napraví.
Vstal ze svého místa na podlaze, zabručel nad bolestí ve ztuhlých svalech na zádech. Tohle s vámi udělá spánek na studené kamenné podlaze. No, s tím se nedalo nic dělat. Jabbovo podzemí nebyl žádný luxusní hotel se všemi těmi lázeňskými vymoženostmi. Spíš tady člověk narazí na nějaké pasti. Pokojová služba by tomu tady taky prospěla. Nejspíš je v téhle cele nechají hnít bez jídla a vody, dokud Jabba neuspořádá nějakou tu svou zvrhlou zábavu. V tom případě jim strážný přinese vodu a zbytky jídla někdy kolem večera. Akorát tak na to, aby je udrželi na živu a v jakéms takéms stavu, než budou moci zemřít pro pobavení Jabby a a jeho dvora.
Vader si olízl suché rty, zvedl hlavu a rozprostřel své smysly do okolí, aby vycítil palácové obyvatele. To, na co narazil, ho povzbudilo. Jabba a jeho dvůr vyspávali do pozdního odpoledne. Dokonce i stráže v tom nesnesitelném vedru podřimovaly.
Vader se usmál a přistoupil ke dveřím cely. Zámek nebyl pro jeho schopnosti v Síle žádným problémem a jediný strážce na chodbě už dávno snil o místě s mnohem chladnějším a vlhčím klimatem.

* * *

„Uvědomujete si, admirále, že je těžké tomu uvěřit?“ řekla Mon Mothma, když Piett skončil své vyprávění.
„Věřte tomu,“ řekl admirál. „Zjištění, kam až je císař schopen zajít, byl docela šok. Netroufám si hádat, jak muselo být Lordu Vaderovi. Ale vím, že se k vám přidá, stejně jako to chceme udělat já a má posádka.“
„Ale přesto...“ spustila opět Mothma, ale Piett ji přerušil: „Madam, naprosto chápu vaše výhrady. Předložil jsem vám svůj důkaz. Teď vás musím požádat, abyste mi věřili.“
„Chápejte, že musíme ten váš takzvaný důkaz přezkoumat,“ vložil se do toho Madine, který doposud neřekl ani slovo.
„Jistě, generále. Nic menšího bych od vás ani nečekal.“
„Kromě toho pošleme na vaši loď naši vlastní posádku, admirále,“ připojil se Ackbar.
Piett přikývl. „To je přijatelné. Ve skutečnosti máme teď menší nedostatek lidí, takže pokud to nezpůsobí nějaké potíže, rád bych vás požádal, abyste na mou loď přidělili muže, kteří se později plně začlení do mé posádky.“
Madine se nad tou žádostí zamračil. „Zdá se, že jste si celkem jistý, že Aliance vaši nabídku přijme, admirále.“
„Byli byste blázni, kdybyste ji nepřijali, generále.“
„Pánové, prosím! Jsem si jistá, že admirál Piett chápe, že musíme jeho návrh nejdříve předložit Radě, než se rozhodne. Koneckonců, Executor není jen tak ledajaká loď.“
„Jsme tedy dohodnuti.“ Piett vstal. „Poslední žádost, pánové, madam.“
„Ano, admirále?“
„Domníváme se, že Lord Vader je v tuto chvíli na Tatooinu a snaží se zachránit kapitána Sola. Už jsem mu vyslal na pomoc tým. Když se však do tří dnů nevrátí, musím za nimi vyslat pátrací tým.“
Madine téměř vyskočil, ale Mon Mothma ho zarazila, když mu položila ruku na předloktí.
„Pak musíme doufat, že se Lord Vader nestřetne s naším vlastním týmem. Nejsem si jistý, jak by na toto jeho vměšování reagovali velitel Skywalker nebo princezna Leia,“ řekla. Piett se snažil netvářit moc ustaraně.

* * *

Han Solo tiše ležel a naslouchal. Jeho spoluvězeň nevydával žádné zvuky. Zemřel snad Vader ve spánku? Nebo se ten Sith jednoduše rozhodl, že přece jenom nemá cenu ho zachraňovat a odešel bez něj? Correllian zaklel, otevřel oči a rozhlédl se. Zrak měl pořád zamlžený a kobka byla pouze slabě osvětlena světlem, které pronikalo špehýrkou ve dveřích, ale jinak byl skutečně sám. Vadera nikde neviděl.
„Ten slizskej, podrazářskej hajzl!“ zaklel Solo. Nejraději by si napohlavkoval za to, že usnul. To je celý Vader, použít na něj takovej špinavej trik!
„Někdo, koho znám?“ zeptal se hluboký hlas. Solo se otočil a zamžoural do pološera.
„Kde u všech sithských pekel jsi?“ zasyčel. Místo odpovědi uslyšel, jak se odemykají dveře cely, dovnitř vešel Vader s velkým rancem pod paží a zavřel za sebou.
„Zbláznil ses? Mohli jsme odtud vypadnout!“
„Vidím, že už je ti lépe,“ poznamenal Vader. „Co tvůj zrak?“
„Zapomeň na můj zrak! Jak jsi... proč...“ vyhrkl Solo.
„Luke říkal, že máme zůstat na místě,“ uculil se zlomyslně Vader. „Neříkal, že máme hladovět.“
Solo na něj nejdříve pohlédl, jakoby přišel o rozum. „Cože?“
„Podnikl jsem nájezd na kuchyň. Dáš si kuře?” Vader se posadil na podlahu a rozbalil ranec, z něhož se vyklubal ubrus naložený kuřecími stehny, chlebem, nejrůznějším ovocem, velký měch s vodou a dokonce i termoskou s kávou. „Obávám se, že nemáme žádné talíře a že budeme muset pít z jednoho hrnku. Dáš si kuře?“
Han Solo místo odpovědi začal tlouci hlavou o zeď.

* * *

V Jabbově hlavní přijímací síni zazněl výstřel z blasteru a způsobil, že se hodující zarazili. Několik jich tasilo vlastní zbraně, když ze schodů sestoupila malá postava vlekoucí za sebou na řetězu Wookieeho.
Potom malá postava pozdravila Jabbu drsným hlasem v neznámém dialektu Vnějšího okraje: „Přišel jsem si vyzvednout odměnu za tohoto Wookieeho.“
„Konečně tedy máme mocného Chewbaccu,“ odpověděl Jabba ve stejném jazyce a zavolal 3PO, aby tlumočil. Droid přispěchal ke svému novému pánovi.
„Ano, Vaše Ctihodnosti?“ otázal se. Pokud Jabba vůbec pochopil ten posměšek, nereagoval na něj. Místo toho řekl něco huttsky, což 3PO poslušně přeložil: „Mocný Jabba tě vítá a rád ti vyplatí odměnu dvacet pět tisíc kreditů.“
„Padesát tisíc. Ani o kredit míň,“ odpověděl námezdní lovec ve svém vlastním jazyce. Když Jabba uslyšel překlad, zlostně zařval, udeřil paží C-3PO, až droid odletěl. Zneklidněný jeho reakcí 3PO se opět postavil na nohy a znovu se přiblížil ke gangsterovi.
„Co jsem řekl?“ zamumlal. Hutt mu neodpověděl, ale sám se stěží potlačovaným hněvem zavrčel otázku.
„Mocný Jabba se ptá, proč musí platit padesát tisíc,“ překládal 3PO.
Malý námezdní lovec v odpověď vytáhl stříbřitou kouli. 3PO ji okamžitě poznal: „Protože má v ruce termální detonátor!“ K jeho překvapení a zděšení se Jabba jen zasmál, zatímco ostatní se krčili a snažili se najít úkryt. Všichni až na Bobu Fetta, který pozvedl svou zbraň.
„Tenhle námezdní lovec je přesně můj typ,“ prohlásil stále se smějící Jabba. „Odvážný a vynalézavý. Řekni mu pětatřicet tisíc a ať nepokouší své štěstí.“
3PO opět přetlumočil, co Jabba řekl, a malý námezdní lovec na znamení souhlasu deaktivoval termální detonátor a odložil ho. Celý Jabbův dvůr začal opět dýchat. Kapela začala znovu hrát a vyjícího Chewbaccy se chopily gamorreanští strážní a odváděli ho pryč.

* * *

Strážní táhli a strkali Chewbacca chodbou k celám, každou chvíli do něj dloubali svými zbraněmi pro lepší pocit. Wookieeho to nesmírně dopalovalo. Nejradši by ty mizery roztrhl vejpůl, ale musel se držet Lukova plánu. Nebylo to poprvé, co ho napadlo, kdo je jejich novým spojencem, a doufal, že plán bude fungovat bez komplikací. Všiml si, že Han už není na místě, kde měl podle Landova hlášení být; to znamenalo další proměnnou v jejich plánu a jemu se to ani trochu nelíbilo. Přesto Lukovi věřil. Ten mladík by pro své přátele udělal cokoli, stejně jako by Chewbacca udělal cokoli pro záchranu svého druha.
Konečně došli k cele skoro na konci chodby a bez dalších okolků do ní Chewieho strčili. Opatrně zavětřil. Nikdy nevíte, na co v Jabbově podzemí narazíte. Bylo tu cítit... pečené kuře? Opět zavětřil. Určitě kuře, káva a Han! Chewbacca se neubránil radostnému zavytí.
„Chewie? Chewie, jsi to ty?“ ozval se hlas z tmavého rohu místnosti. Hanův hlas! Chewbacca zavyl ještě hlasitěji, rozběhl se ke svému lidskému příteli a celou svou silou ho sevřel ve svých tlapách.
„Au! Chewie, pusť mě, zlámeš mi žebra!“ lapal po dechu Han a kroutil se v objetí svého přítele. Někdy Chewbacca prostě zapomínal, jak velkou má sílu. „Taky tě rád vidím, brácho. Jak se všichni mají?“
Wookiee zavyl a zakňučel odpověď.
„Jo, já vím, Luke má plán. Copak se všichni zbláznili nebo co? Ten kluk se nedokáže postarat ani sám o sebe, natož zachránit někoho jiného!“ postěžoval si Solo.
„S tím bych nesouhlasil, kapitáne,“ řekl další hlas.
Chewie odstrčil Hana za sebe a opět zavětřil. Byl tohle jejich záhadný nový spojenec? Byl cítit cize a přesto nějak povědomě.
„Ale. Co ty můžeš vědět?“ odbyl slova druhého muže Han.
„Mnoho se mezitím událo, kapitáne. Luke se toho hodně naučil. Už není tím klukem, kterého si pamatujete.“ Znělo to skoro smutně, ale zároveň hrdě.
Chewbacca opět nasál vzduch a snažil se ty různé pachy rozluštit. Opalovací mléko... to nebylo ono... kůže... kov... ten hluboký hlas mu byl také povědomý... Vader!
Se vzteklým zavřeštěním se Chewbacca vrhl na sithského lorda, sevřel tlapy kolem Vaderova hrdla a zvedl ho ze země. Rozdrtí Vaderovi průdušnici a vymáčkne z toho netvora život!
„Chewie, počkej!“ vykřikl Han. „On je na naší straně!“<<< Předchozí Seznam příběhů Další >>>