Síla osudu

Autor: Llarian
Překlad: Yanna




Kapitola 14.
Přihořívá


“... a proto chceme přejít na stranu Aliance,” uzavřel své vyprávění Piett. Jixton pozorně poslouchal a ani jednou admirála nepřerušil. Nyní si odkašlal.
“Myslím, že nakonec přece jenom přijmu vaši nabídku brandy,” prohlásil.
S mírně ironickým úsměvem Veers vstal a přinesl tři nízké sklenky a láhev.
“Jistě si, pane Jixtone, uvědomujete, že vám s těmito nově získanými vědomostmi nemůžeme dovolit odejít,” řekl Piett. “Přinejmenším po několik příštích dní.”
Jixton ho obdařil šelmovským úsměvem. “A jak mě tu chcete udržet, admirále?”
“Má pravdu, Firmusi,” vložil se do toho Veers, když se Piett při té urážce naježil. “Nezapomínej, že utekl z Kesselu.”
“A kromě toho,” pokračoval Jixton, “kdo jiný než já by dokázal Lorda Vadera najít?”
“Lord Vader je dost dobře schopen se o sebe postarat, pane Jixtone,” odpověděl mu mírně naštvaný Piett.
“Vážně? Pokusí se přidat k Alianci a oni s největší pravděpodobností jeho člun sestřelí dřív, než se mu vůbec na jedné z jejich lodí podaří přistát. Pokud jim ovšem nepřiveze nějaký dárek,” uvažoval Jix.
Veers a Piett zbystřili. “Jaký dárek?” otázal se Piett.
“Něco, čeho si Povstalci cení. Taktické údaje. Rozmístění loďstva. Plány nové Hvězdy smrti.”
“Co vy víte o...” Piett se nedokázal včas zarazit. “Ten projekt stále ještě podléhá přísnému utajení.”
Jixton pokrčil rameny. “Mám své zdroje. Takže, vzal si s sebou něco takového?”
Veers krátce zavrtěl hlavou. “Pokud víme, tak ne. Nechal jsem prověřit jeho počítač, ale pokud to není špičkový hacker, nestáhl si vůbec žádné citlivé údaje. Ne že bychom ty plány Hvězdy smrti měli, samozřejmě.”
“Tak to musí být něco jiného.” Jixton se na židli opřel a kroužil nápojem ve sklenici. “Řekl bych, že to bude mít něco společnýho s tím Skywalkerovic klukem.”
“Proč myslíte?” zeptal se Piett. Kolik toho Jixton doopravdy ví? Vader byl tím mladým pilotem posedlý téměř až k nepříčetnosti. Vyslal také Jixtona po Skywalkerových stopách? Zdálo se to logické; agent se dokázal pohybovat v jiných kruzích než ve flotile, odhalit, kde se Luke Skywalker nachází, což by Lordu Vaderovi mohlo pomoci toho muže najít. Piett nikdy posedlost svého nadřízeného nechápal, dokud nezaslechl, jak Lord Vader nahlas oslovil Skywalkera prostřednictvím Síly jako svého 'syna'. To admirálovi otevřelo oči.
“Je tím klukem posedlej. Netuším proč, ale chce ho. Chce ho tak moc, že na něj vypsal odměnu. Pouze na živého.” Jixton zavrtěl hlavou. “Vím, že je Skywalker údajně vnímavý k Síle, ale je v tom něco víc. Vader nikdy neřekl, co je na tom klukovi tak zvláštního.”
“Ten kluk je Vaderův syn,” vysvětlil mu Piett.
“U Sitha!” vyhrkl Jixton. “To mnohé vysvětluje. Chudák chlap.” Bývalý bojový instruktor neupřesnil, koho z těch dvou má na mysli, jestli Vadera nebo Skywalkera. Místo toho studoval svou sklenku. “Myslíte, že se pokusí s tím klukem sejít?”
“O tom pochybuji.” Piett pomalu zavrtěl hlavou. “Skywalker Lorda Vadera z duše nenávidí. Na Bespinu spolu bojovali a málem jeden druhého zabili.”
“Přesto je to náš nejlepší tip. Skywalker je z Tatooinu, ne?”
“Stejně jako Lord Vader,” řekl Veers.
“Jak to víte?” Jixton se ani nesnažil zakrýt své překvapení.
“To ten jeho přízvuk, když mluví huttsky. Je to čistý Tatooine.”
Piett zvedl ruku a ukončil diskuzi.
“To nám zrovna moc nepomůže. Skywalker může být kdekoli. A teď nás musíte omluvit, pane Jixtone. Generál Veers a já máme jisté povinnosti,” řekl.
“Jistě, admirále.” Jixton se neptal, jaké povinnosti. Sežehnutá místa v hangáru a na chodbách mu leccos prozradila.
Piett vstal a otevřel dveře; eskorta stále čekala venku.
“Odvedou vás do kajuty pro hosty, pane Jixtone, a později si opět promluvíme.”
Jixton vstal ze svého místa a mírně přikývl.
“A ocenil bych, kdybyste se na mé lodi pokud možno do ničeho nepletl a neobtěžoval mou posádku,” dodal Piett.
Jinými slovy: Nepokoušej se o útěk, pomyslel si Jixton. Nahlas však řekl: “Neposkytl jste mi žádný důvod, abych tak činil, admirále. Zatím.” Poté nechal vojáky, aby ho odvedli do kajuty pro hosty.

* * *

Ověšený taškami a balíčky vystoupil Darth Vader z veřejného dopravního prostředku a pomalu kráčel směrem k vesmírnému přístavu, přitom uvažoval, že to měl vzít na dvakrát. Aspoň, že sehnal všechno, co potřeboval, dokonce i opalovací krém. Sice by byl chtěl vyšší ochranný faktor, ale Nar Shaddaa nebylo zrovna rekreačním letoviskem.
V odpoledním světle se vzhled vesmírného přístavu Nar Shaddaa opět změnil. Když Vader pozdě večer přistál, byl tam poměrně klid, dnes časně ráno tam panoval mírný ruch a teď to tam šumělo čilou aktivitou. V tuto denní dobu se tam vedly legální i ne tak docela legální obchody, a dokonce i některé z prvních nočních klubů a jiných zábavných podniků už měly otevřeno. Vader minul několik z nich, když jeho pozornost upoutal jeden konkrétní jasně neonový vývěsní štít. Tetování - Piercing – Odstraňování jizev hlásala blikající oranžová a jasně zelená písmena. Na okamžik si bývalý Jedi pomyslel, kdo by riskoval nechat si udělat tetování na místě inzerovaném takovým laciným způsobem. Mohl taky skončit s vytetovaným Jawanem, který za tmy svítí, na zádech. Vader se při tom pomyšlení slabě otřásl. Na druhou stranu, odstraňování jizev... Vader si přehodil tašky, aby si uvolnil jednu ruku, a přejel si po tváři a po lebce. Přes dvacet let se těmi silnými provazci jizev, které pokrývaly jeho levou tvář, temeno a týl lebky, nijak nezabýval. Nemělo cenu dělat si kvůli tomu starosti. Ale teď, když se osvobodil z obleku s životní podporou a z helmy... no, mohl stejně dobře přezkoumat své možnosti. Definitivně rozhodnutý vešel do tetovacího salónu.

* * *

Padmé dosáhla takového stavu frustrace, jaký nezažila od Klonových válek. Další den se chýlil ke konci a oprava jejich hyperpohonu ještě nebyla dokončena. Nejdřív to byly náhradní díly, potom něco dalšího, potom jeden z opravářů onemocněl... to stačilo, aby začala mít chuť rvát si vlasy z hlavy a zoufale toužila, aby její manžel ještě žil. Anakin by ten hyperpohon nejspíš dokázal spravit za pět minut pomocí sponky do vlasů a s trochou meditace. Ale Anakin byl mrtev a ona tu uvízla s neschopnými přístavními úřady a ještě neschopnějšími mechaniky, kteří nerozeznali corellianskou nákladní loď od X-Wingu.
“Už toho mám dost,” zavrčela. “Jdu do té kanceláře a zjistím, co zdržuje opravy tentokrát. Jar Jare, ty zůstaň tady.”
Gungan ji sledoval svým mírným pohledem. “Vy myslet, že to moudré, vaše Výsost? Jít ven bez žádná ochranka?”
“Kdo by mě poznal, starý dobrý příteli?” Padmé přes sebe přehodila šátek, zakryla si jím hlavu i dolní část obličeje a účinně tak zamaskovala své rysy. Kdo by ji po všech těch letech i bez šátku poznal? Padmé Naberrie Skywalker zemřela oficiálně před dvaadvaceti lety, zavražděna krátce po smrti svého manžela o půl galaxie dál.



<<< Předchozí Seznam příběhů Další >>>