Síla osudu

Autor: Llarian
Překlad: Yanna
Kapitola 13.
Hrátky


Darth Vader se řídil pokyny Tlustýho Bina a rychle našel Byronovo malé klenotnictví, které zvenku vypadalo spíš jako zastavárna. Výlohy byly přeplněné všemi druhy zboží od šperků po komunikátory, od datových čteček po staré v kůži vázané knihy. Vader vešel dovnitř a rozhlížel se. Obchůdek samotný byl přecpaný ještě podivnějšími, exotičtějšími a některými vyloženě nemožnými předměty. Ve vzduchu visel zatuchlý pach, z něhož se mu chtělo kýchat.
"Vítejte, příteli, vítejte," zdravil ho malý mužík, Binova věrná, avšak nejméně o sto kilo lehčí, kopie.
"Vy musíte být Byron." Vader mu oplatil pozdrav pokývnutím hlavy. "Váš bratranec Bino mi vás doporučil."
"Á, drahej Bino. Ano, ano, vy musíte být jedním z jeho zákazníků. Dovedu si představit, jak nesnadné je sehnat oblečení pro osobu s tak impozantní postavou jako máte vy, že ano? Já osobně můžu naštěstí nakupovat skoro všude, ale uvědomuju si tento problém. A čímpak vám posloužím, příteli?"
"Sháním náhrdelník. Něco jednoduchého na přívěsek."
Vader vyndal destičku a ukázal ji Byronovi.
"Á, to je ale pěkná práce. Tatooine, tuskenskej motiv, jestli se v tom trochu vyznám. Řezby takové kvality už se v dnešní době moc často nevidí. A tahle je stará, asi třicet let, jestli se nepletu," mumlal Byron a prohlížel si přívěsek.
"Přesněji třicet tři let. Vyrobil jsem ho sám," poznamenal tiše Vader.
"Ale ten koženej řemínek ho hyzdí," pokračoval Byron, jako kdyby ho neslyšel. "Budete potřebovat něco pevnějšího."
Vader přikývl.
"Mám pro vás přesně to pravý. Ryzí, leštěný titanium." Byron vytáhl z jedné z mnoha zásuvek za pultem tenký řetízek z matně šedého kovu a podal ho lordu Vaderovi. "Lehkej, nezčerná a je dostatečně silnej, že by se jím dal svázat i Wookiee. Jen za čtyřicet pět devadesát."
Byla to zlodějna, ale Darth Vaderovi na tom ani trochu nezáleželo.
"Vezmu si ho!"

* * *

Admirál Piett byl na cestě na můstek, zraněnou ruku měl v závěsu, když ho někdo zavolal přes systém PA. Rychle našel komunikační jednotku a odpověděl na volání.
"Tady Piett. Co se děje?"
"Admirále, senzory zachytily rychlou kurýrní loď. Její pasažér nás zavolal. Trvá na tom, že s vámi chce mluvit."
Jix. Ten chlap si vážně dokázal najít způsob, jak se s nimi setkat téměř o půl dne dřív, než čekali.
"Nechte tu loď přistát a pošlete tam bezpečnost, aby ho doprovodili do mé kajuty."
"Ano, admirále."
"A poručíku... chci, aby bylo naprosto jasné, že je zde hostem a podle toho se s ním zacházelo, rozumíte?" Nechtěl si to u lorda Vadera rozházet tím, že urazí muže, jehož sám Vader označoval za svého synovce.
"Ano, pane."
"Dobře. A vyřiďte generálu Veersovi, aby se k nám připojil v mé kajutě."
"Ano, pane."
Piett ukončil spojení a spěchal do své kajuty. Z nadcházejícího setkání měl poněkud smíšené pocity. Tenhle Jix může být cenným zdrojem informací, ale na druhé straně toho muže lord Vader propustil těsně předtím, než naskočil do lodi. No, první setkání bude stejně krátké, protože Piett musel odsloužit mši za muže, kteří zemřeli během bojů na palubě. Patřilo to k jeho povinnostem a on to nesnášel; tohle a psaní dopisů rodinám.

* * *

Droid přistál s Jixovou kurýrní lodí v hlavním hangáru na Executoru a vypnul motory. Jix musel požádat o několik laskavostí, aby vůbec získal kurýrní loď a droida, který ji pilotoval, zvláště takhle narychlo, ale jemu to bylo fuk. Co mu leželo v hlavě, bylo Vaderovo chování. Ten muž zřejmě přišel o rozum, nebo byl ve větším nebezpečí, než by si i Jix vůbec chtěl připustit.
Strach byl pro Wrengu Jixtona něčím naprosto neznámým, starosti však nikoli. A Jixton si dělal starosti.
První věcí, které si všiml, když vystoupil z kurýrní lodi, byla sežehnutá místa na stěnách hangáru, a tou druhou věcí bylo, že jeho doprovod neměl hodnostní označení. Pro to existovalo jen jediné možné vysvětlení. Vzpoura. Proto Vader odletěl? Vzbouřila se proti němu posádka a musel Temný lord utéct? Pokud tomu tak bylo, Jix sám už byl skoro mrtvola.
Ale nějak tomu nemohl uvěřit. Wrenga Jixton nebyl žádný pilot a měl jen mlhavou představu o skutečné velikosti Executoru, ale jednu věc věděl: Čím větší posádka, tím menší pravděpodobnost, že vzpoura uspěje. Mělo to něco společného se skupinovou dynamikou. Na malých lodích docházelo k převratům, kdy celé posádky přeběhly k Povstalecké Alianci, ale nikdo nikdy neslyšel o úspěšné vzpouře na hvězdném destruktoru.
Velitel eskorty přistoupil k Jixtonovi a elegantně zasalutoval.
"Vítejte na palubě, pane. Jsem poručík Kel. Admirál Piett vás očekává ve své kajutě. Pojďte, prosím, s námi," oslovil Jixtona.
Jix se napřed pořádně rozhlédl kolem, než poručíkovi odpověděl: "Něco jste tady zažili, příteli."
"Promiňte, pane, ale není na mně, abych o tom s vámi mluvil. Admirál Piett zodpoví všechny vaše otázky."
Hmmm... typická vojenská taktika. Nedovolit nižším šaržím vynášet informace, pomyslel si Jix a věnoval poručíkovi šelmovský úsměv. Mladší muž zbledl a nervózně polkl.
"Tak mě k němu zaveďte," zapředl Jixton.

* * *

Kručení v žaludku připomnělo Darth Vaderovi, že před spoustou hodin snídal jen jednu mizernou tyčinku bez chuti ze svých přídělů. V prvním impulsu se chtěl vrátit do raketoplánu a dát si větší dávku téhož. Blázne, vyplísnil se. Jsi na planetě, máš peníze, tak si najdi nějakou restauraci!
Vzpomněl si, že míjel několik kaváren a restaurací, když předtím sháněl oblečení, a vydal se odpovídajícím směrem, když vtom vycítil, že ho někdo sleduje, ale zahnal ten pocit. Byl přece dva metry vysoký chlap v pašeráckém ohozu, samá jizva a bledý jak smrt. Jistěže po něm lidi koukali, i v horší části Nar Shaddaa, a pravděpodobně díky všem bohům, v něž tu věřili, z něj také nenadělali sekanou, když kolem nich procházel.
Vader brzy našel restauraci a posadil se k jednomu z venkovních stolů. Počasí se vydařilo a nebyl důvod, proč si s dobrým jídlem nevychutnat také hřejivé sluneční paprsky. Půvabná twi'lecká slečna přijala jeho objednávku na nerfí řízek, salát a láhev correllianského piva.
"Nějaké další přání, cizinče?" zeptala se, když mu přinesla jídlo a jakoby náhodou se o něj otřela.
Vader zavrtěl hlavou, že ne. U Síly, ona se mnou vážně koketuje? pomyslel si. Překvapení se mu muselo zračit ve tváři, protože dívka na něj mrkla a dodala: "Kdybyste si to rozmyslel, jsem hned za barem."
Číšnice se vzdálila, její hlavové výrůstky, zvané též lekku, se jí mírně kývaly způsobem, z něhož by twi'lecký muž šílel. Zbytek její anatomie také nebyl špatný na pohled, jak z twi'leckého, tak i z lidského hlediska.
Vader se při té myšlence rychle zarazil. Zapiš si to za uši, Skywalkere, pomyslel si. To děvče by mohlo být tvoje dcera, kdyby byla stejného druhu jako ty. Vader se pro sebe zasmál a raději se pustil do jídla.

* * *

Maximillián Veers zvedl obočí, když jejich host dorazil do Piettovy kajuty. Piett si muže prohlédl od hlavy k patě. Vysoký, svalnatý, dlouhé vlasy svázané do ohonu, na tváři pětidenní strniště. Jix svým vzhledem na Pietta nijak zvlášť nezapůsobil.
"Seržant Wrenga Jixton. To je ale překvapení," poznamenal Veers.
Jixton se na něj křivě usmál. "Jsem rád, že mě poznáváte, plukovníku. Nebo už je to generál?"
"Byl. Rezignoval jsem na svou hodnost."
"Jelikož se zdá, že se s tímto člověkem znáš, Maxi, nechtěl bys nás představit?" vložil se do toho Piett.
"Jistě. Admirále Piette, toto je seržant od dělostřelectva, Wrenga Jixton, bývalý bojový instruktor na Imperiální akademii, než byl odsouzen k doživotnímu pobytu v kesselských dolech za vraždu vyššího důstojníka."
"Bylo to zabití, ne vražda," opravil ho jemně Jixton.
"Takže, jak to přijde, že nazýváte lorda Vadera svým strýčkem?" zeptal se Piett.
Jixtonův úsměv se rozšířil. "Dalo by se říct, že mě tak nějak adoptoval, když jsem mu zachránil krk."
"Nevzpomínám si, že by kdy lord Vader potřeboval zachraňovat na Kesselu," zamračil se Piett.
"Nebylo to na Kesselu."
"Měl bys vědět, Firmusi, že tady pan Jixton je také jediným člověkem, co kdy utekl z přísně střežené kesselské věznice," vysvětloval Veers. "Je to expert na zabezpečovací systémy, výbušniny, malorážové zbraně a všechny druhy boje na blízko."
Piett si měřil vysokého Corelliana s novým respektem. Ten muž možná vypadal se svými dlouhými vlasy a neudržovaným vzhledem zanedbaně, ale podle Maxe musel být schopný, když ho tak vychvaloval. To a skutečnost, že si získal důvěru lorda Vadera, což není vůbec žádná hračka.
"Takže, pánové," řekl pomalu Jix, "proč se nepustíme do práce? Co kdybyste mi pro začátek řekli, co se u všech sithských pekel děje na téhle lodi. A proč tu není můj drahý strýček."
"Posaďte se, pane Jixtone. Tohle zabere nějakou dobu." Piett mávl zdravou rukou k nízké pohovce a sám se posadil na židli. "Maxi, myslím, že bychom měli našemu hostu nabídnout trochu brandy, kdybys byl tak laskav, prosím."
"Díky, admirále, ale při práci nikdy nepiju," odmítl jeho nabídku Jix.
"Věřte mi, pane Jixtone, budete ji potřebovat."

* * *

Vader dojedl řízek, dopil zbytek piva a dal znamení číšnici. Slečna byla v mžiku u jeho stolu.
"Nějaké další přání, cizinče? Třeba další pivo?" zeptala se.
Vader o tom chvíli uvažoval, ale zavrtěl hlavou. Nebyl na něj zvyklý a jedna láhev silného correllianského piva ho uvolnila už skoro příliš; nechtěl si otupit smysly alkoholem. "Ne, díky," odpověděl. "Kolik jsem dlužen?"
Dívka vyslovila částku, Vader zaplatil a přidal tučné spropitné. Mladá číšnice na něj hleděla s vytřeštěnýma očima.
"Páni," hlesla. "Chci říct... díky. Víte jistě, že si nepřejete nic dalšího?"
Vader se tomu zasmál. "Nerad vás zklamu, ale jsem ženatý a mám děti." Mrknul na ni, sebral svůj nákup a odešel. Netřeba říkat, že jeho žena už je víc jak dvacet let po smrti, a že jeho syn je starší než ona.
"To je smůla, víte?" zavolala za ním. "Muži jako vy by se neměli ženit. Pro jednu ženu je vás příliš velká škoda!"
Vader zavrtěl se smíchem hlavou. Nepřipadal si atraktivní už víc jak dvacet let a tohle mládě ho bezmála nazvalo lamačem srdcí. Neuvěřitelné!

* * *

Vader zahnul za roh a mířil k terminálu veřejné dopravy, když opět vycítil, že ho někdo sleduje. Ale tentokrát tam nebyl nikdo, kdo by na něj zvědavě zíral nebo ho pozoroval se špatně skrývaným strachem. Darth Vader cítil, jak mu vstávají chloupky vzadu na krku. Někdo ho sledoval a jeho v Síle cvičené smysly mu prozradily, že ten někdo nemá přátelské úmysly. Vader změnil směr a vešel do uličky, připraven při prvním náznaku potíží upustit tašky na zem a sáhnout po světelném meči.
"Nazdar, příteli," řekl huttsky hlas za jeho zády. Vader se pomalu otočil. V ústí uličky stál vychrtlý mladík s modrými vlasy a po jeho boku Devaronian a ještě jeden člověk, a to obzvláště ohyzdný.
"Vypadá to, že máš hrozně těžký tašky," pokračoval mladík. "Zvlášť tu malou."
U Síly, oni se mě vážně snaží okrást? pomyslel si nevěřícně Vader.
"Možná bysme ti s nima mohli pomoct, příteli," nabídl mu se slizkým úsměvem výrostek.
"Vážně?" prohlásil Vader. "Nechte mě hádat. Máte trochu hluboko do kapsy a čekáte, že vám za vaši pomoc zaplatím, je to tak?" Jeho slova překypovala sarkasmem.
"Ale, ale, chápe docela rychle, co říkáte, hoši?" Modrovlas pohlédl na své společníky. Ti se zařehtali a napnuli svaly. Ohyzda vytáhl z pouzdra blaster ledabyle jím namířil na Vadera.
"Je tu ale jeden drobný problém, hoši. Já se o vaši pomoc neprosím," konstatoval Vader.
"To je škoda," odpověděl Modrovlas, "protože, jak vidíš, to je proti pravidlům. Buď ti pomůžeme, nebo ti zpřerážíme nohy. Takže, co to bude?"
Vader na ty tři hleděl s rozšířenýma očima a pomalu postavil tašky na zem. "Víš, synku, myslím, že se mi ta vaše hra nelíbí." Napřímil se. "Myslím, že se mi bude zamlouvat mnohem víc, až zpřerážím hnáty já vám."
Modrovlas na něj civěl. Ten chlap to nemůže myslet vážně! "Vrať se na zem, kámo," prohlásil. "My jsme tři a ty nemáš ani blaster!"
"To je pravda," připustil Vader. "Jenomže já nepotřebuju blaster. Je příliš nepřesný a těžkopádný." Vader jediným plynulým pohybem vytasil a zažehl svůj světelný meč a postoupil směrem ke trojici. Ohyzda na něho vystřelil, Vader odrazil střelu do zdi a saltem se přenesl přes Modrovlasovu hlavu. Mladík se snažil tasit vlastní zbraň, když Vader s kočičí ladností přistál na nohou, okamžitě vykopl a srazil ho k zemi, kde se začal svíjet. Teď se na Vadera vrhl Devaronian s hrozivě vypadajícím vibronožem v pravé ruce. Vader máchl mečem v oblouku dolů, přesekl kovovou čepel, vyhnul se pěsti stále svírající rukojeť a vrazil Devaronianovi koleno do slabin. Devaronian se zlomil v pase a skučel bolestí. Vader toho využil a udeřil ho loktem do krku a tvor se sesunul k zemi jako hromádka cihel. Zůstal tam jen Ohyzda, který se neodvažoval opět vystřelit ze strachu, že zasáhne svého druha. Ale teď, když Devaronian ležel na zemi, opět pozvedl blaster a zamířil jím na Vadera.
"Zůstaň stát," přikázal. "To byla obrovská chyba, ublížit mým přátelům, chlape. Chtěli jsme jen tvý prachy. Ale teď, chlape, teď je to osobní."
Vader se na něj jen široce usmál. "Myslím, že si neuvědomuješ vážnost situace," zapředl jako kočka.
"Si uvědomuju, že sem tady jedinej, kdo má v ruce bouchačku, chlape, takže radši polož ten fajnovej laserovej mečík na zem," zařval.
Vader se soustředil na své schopnosti v Síle a blaster vyletěl Ohyzdovi z ruky a namířil si to vzduchem přímo do Vaderovy natažené dlaně.
"A kdo že to teď má bouchačku?" zeptal se posměšně.
"A do prdele," dostal ze sebe Ohyzda pouze, než Vader zkrátil vzdálenost mezi nimi a Ohyzdova brada zažila blízké setkání s rukojetí jeho vlastního blasteru. Oči se mu obrátily v sloup a nakonec i on dopadl v bezvědomí na zem. Celý zápas netrval déle než jednu minutu.
"To bylo příliš snadné," konstatoval Vader a upustil blaster na Ohyzdův hrudník. Za ním se s hekáním pohnul Modrovlas. Vader se otočil a zvedl výrostka za límec. Mladíkovy oči byly stále ještě rozostřené.
"Měli byste si najít novou hru, příteli," řekl mu Vader a nechal ho dopadnout zpátky na zem. Připnul si světelný meč k opasku, sebral své tašky a ke zraněním přidal ještě urážku, když hodil mladíkovi padesát kreditů.
"Kupte si holo-šachy," doporučil jim.

* * *

O půl hodiny později si trojice v obchodu u Tlustýho Bina lízala rány.
"Prej snadný jako vzít děcku lízátko," opakoval kousavě Binova slova Modrovlas alias Vinnie. "Prej u sebe nemá žádnej blaster, říkal. K čertu s tebou, Bino, nenapadlo tě podívat se, jestli nemá světelnej meč?"
"No tak, no tak, Vinnie, uklidni se. Jak jsem měl vědět, že je nebezpečnej? Vypadal celkem neškodně," snažil se uklidnit svého přítele Bino.
"Neškodně? Já ti dám neškodně!" zařval Vinnie. Bino ucouvl a zvedl ruce. "Byl to zasranej Jedi, ty tupče!"
"Vinnie, Vinnie, prosímtě. Každej přece ví, že Jedi byli vyhlazený. Všichni, co přežili Klonový války, pomřeli při těch čistkách."
"Mně připadal až moc živej, ty blbče!"
Binovi se v kulaté tváři mihl vypočítavý výraz. "Impérium by určitě moc dobře zaplatilo za informaci o rytíři Jedi..." uvažoval.
"Ohó, tak to teda ne, to neuděláš," přikázal mu Vinnie.
"Cože? A proč ne?" zeptal se ho upřímně zmatený Bino.
Vinnie zkřížil ruce na prsou. "Protože nechci, aby se sem vrátil a znova si s náma pohrál, proto."<<< Předchozí Seznam příběhů Další >>>