Dopis o Hvězdě smrti

Autor: Lizzie Milward
Překlad: Thriin
Pro: Jeho Císařskou Výsost Císaře PalpatinaRe: Hvězda Smrti


Právě jsem si prohlédl upřesněné plány bitevní stanice, jež má být známá jako Hvězda Smrti, které jste mi poslal, a mám několik připomínek, které bych rád zmínil. Vzhledem k současné situaci, žádná síť obranných opatření není nepřekonatelná, bez ohledu na to, jak moc se o to někdo může pokoušet. V projektu této velikosti se pravděpodobně vyskytnou tucty bílých míst. Zvláště bych chtěl upozornit konstruktéra projektu na odpadní výpusť v sektoru 1180A, která se nachází v místě přesahu štítu aniž by byla krytá zbraňovými systémy. Je zde pravděpodobně mnoho podobných nedostatků, z nichž některý jistě nebude odhalen dříve, než bude Hvězda Smrti uvedena do provozu.
Tyto drobné nedostatky by nebyly tak důležité, pokud by hvězda Smrti nebyla tak masivní a zastrašující, aby to z ní činilo nejočividnější cíl pro jakéhokoliv nepřítele Impéria. V současné podobě představuje stanice silnou paži zákona ve své nejextrémnější podobě a její ztráta nebo poškození by bylo jak neobyčejně zahanbující tak příšerně drahé. Jsem si jistý, že jste myslel na možné následky, pokud by se povstalcům nebo nějakému odpadlickému moffovi podařilo stanici zničit nebo zajmout.
Co se týká samotné užitečnosti Hvězdy Smrti, s lítostí musím říct, že ji stále nepovažuji za příliš použitelnou zbraň. Všechno co dokáže je ničit celé planety a naprostá většina problémů nevyžaduje tak razantní řešení. Obávám se, že mnoho velitelů se k ní bude obracet jako na jednoduché řešení občanských nepokojů. To by vedlo jednak k nesmírným počtům obětí a také k nárůstu nespokojenosti s imperiálním zřízením, protože by bylo zabito mnohem víc nevinných lidí než zrádců. Průměrní, řádní občané by se začali obávat o život a ve zvýšeném počtu by se začali obracet k Povstalecké Alianci. Zničit planetu, pokud už je to nutné, lze i konveční výzbrojí jako například hromadným útokem hvězdných destruktorů a několika komandy, která shodí planetární štíty. Vyžaduje to mnohem víc úsilí a právě tato zvýšená obtížnost pomáhá zabránit velitelům, které svědí prst na spoušti, ničit světy kvůli maličkostem nebo bez přímé autorizace od Vašeho Veličenstva. Naléhavě Vás žádám o pečlivé zvážení koho učiníte velitelem stanice, jestli si stále přejete pokračovat v tomto projektu.

S úctou,

Thrawn

Seznam příběhů Konec