Život přepravcův

Autor: AckbarPlaneta zářila jako modrý drahokam posetý zelenožlutými skvrnami a bílými vrypy. Corellia byla se svými mnoha kontinenty v nekonečném moři a armádou mraků nad nimi typickou zemskou planetou. Byla známá v mnoha aspektech. Ať to byli hrdí a svéhlaví Corelliánci, hlavní město Coronet City, Corellianský ležák či bezpečnostní složky CorSec, nic nebylo obyčejné. To platilo i o společnosti Corellian Engineering Corporation. CEC se totiž zabývala stavbou lodí známých po celé Galaxii. Od Rebely proslavených korvet CR90 po pašeráky nechvalně proslulé lehké nákladní lodě YT-1300. A CEC si rozhodně nemohla stěžovat na nedostatek zákazníků.
Do kanceláře CEC v Coronet City vešel člověk menší postavy. Někdo by mohl namítnout, že pár kil shodit může, ale dle většiny lidí vypadal dobře. Jeho až uhlově černé vlasy byly střiženy na krátko, přesně jako u každého jiného Corelliánce. Oblečení měl celé laděné do oranžové barvy, vcelku nezvyklé. Kancelář byla pokryta terminály, kde byl zobrazen hologram lodi a její technické specifikace. Onen muž přistoupil k jednomu z terminálů a začal si zde prohlížet všechny lodě. Zastavil se jen třikrát a pokaždé u lehké nákladní lodě. Nejprve u typu YT-1300, poté u YT-2000 a nakonec YT-2400. Stále projížděl jen mezi těmito loděmi a nakonec došel k jednomu z protokolárních droidů, kteří zde stáli. Dle vzhledu a stříbrné barvy to byly jednotky E-3PO.
„Jsem E-3PO, mluvčí CEC v této kanceláři. Čím vám mohu pomoci, pane?“ ozval se jeden z E-3PO, ke kterému muž přišel.
„Potřebuji nákladní loď, nějakou menší.“
„K jakému účelu ji prosím potřebujete?“
„Převážení nákladu. Používám starý YT-1210 a 100 tun je bohužel málo.“
„Pokud potřebujete vyšší kapacitu, doporučuji vám YT-2400 se 150 tunami. Za poplatek vám navíc můžeme přidat i další nákladní prostory, čímž se kapacita zvýší na 250 tun.“
„Výborně, přesně to potřebuji, děkuji mockrát.“
„Nemáte zač, pane. Přeji příjemný zbytek dne.“
Po půl hodině vyšel muž z kanceláře. Do týdne se mu mají ozvat s tím, že nová loď je hotová. Došel k taxi vznášedlu a nechal se odvézt do jednoho z mnoha hotelů.

* * *

Drexton byl jeden z méně luxusních hotelů v docích. Přesto v něm stále byla slušná úroveň vybavení a střední třída si jej nemohla vynachválit, když se při cestování museli zastavit na Correlii. Zdejší kantýna nebyla žádná pouliční putyka a měla styl. Opravdové Twi’lecké tanečnice, živá hudba, prostě žádné hologramy, upravený interiér a Correliánský ležák za příjemnou cenu. Hotel, kantýna, pokoje, vše bylo laděno do modré až zelené barvy.
Před budovou zastavilo taxi vznášedlo. Vyšel z něj vyšší muž s černými vlasy v naoranžovělých kalhotách, vestě a bílé košili. Stále víc a víc se těšil na svou novou loď typu YT-2400, kterou před hodinou zakoupil v jedné z kanceláří CEC. Bylo poledne a většina hostů obědvala nebo byla pryč, tudíž se nelze divit faktu, že recepce byla prázdná, jak zjistil i právě vstoupivší muž. Zašel k výtahům, jeden byl zrovna zde, a nechal se vyvézt do 27. patra. Odbočil do chodby vlevo a brzy došel k pokoji č. 27-31. Otevřel kartou a vešel dovnitř.
Pokoj se skládal se ze čtyř místností, z obytné, koupelny, ložnice a komory. V obytné místnosti stály dvě židle, stolek a holovizní přijímač. V jedné ze židlí seděl starší dlouhán, jehož vlasy by se daly spočítat na prstech jedné ruky, tedy lidské ruky. Měl hnědé vlasy a po otevření dveří se ihned ohlédl na příchozího.
„Brej den, šéfe,“ pozdravil.
„Ahoj Tareku. Máme novou loď, YT-2400 s přídavným nákladním prostorem. Celých 250 tun nákladu!“
„To je skvělý šéfe. Kdy bude?“
„Do konce týdne se mi mají ozvat. A co si dělal ty?“
„Koukal sem na zprávy na holovici. Představte si to, ti Rebelové prej zničili novou Císařovu hračku.“
„Snad ne Hvězdu smrti?“
„Přesně tu. A prej to schytal i guvernér Tarkin.“
„To nemůže být pravda, určitě jen rebelská propaganda.“
„Věřte nebo né, šéfe, já vám do toho mluvit nebudu, podle těch informací je to už pár let, ale až teď to mají ověřené. A navíc uznejte, že Tarkina už nebylo dlouho vidět.“
„No, Tareku, to uznávám.“
Onen šéf, podle dokumentů na stole se jmenoval Vendor Zhak a byl majitelem lodi Diamond Star, typ YT-1210, nechal Tareka, podle jmenovky na hnědé bundě příjmením Seja, v pokoji a odešel do koupelny. Musel si vše rozmyslet. Diamond Star prodá, aspoň trochu tím sníží výdaje na novou loď. Ale jak novou loď pojmenovat? „Diamantová hvězda, hm, co může být lepší než diamant?“ zamyslel se. „Jistě, perla! Bude se jmenovat Pearl Star.“

* * *

Doky v Coronet City byly velice rozlehlé. Stovky, možná i tisíce hangárů byly neustále zaplněny loděmi různých velikostí i určení. Část hangárů patřila CEC, která sem dopravovala nové lodě svým zákazníkům.
Vendor Zhak pozoroval celý tento úl ze svého pokoje v hotelu Drexton, který stál na východním okraji doků. Náhle spatřil vylétat z hangáru velice blízko hotelu malou loď třídy YT-1210. Diamond Star, pomyslel si, nyní u nového majitele. Byl to poněkud riskantní tah, prodat svou jedinou loď. Co když mu nová loď nedorazí, nebo se jí hned po odletu něco stane? Problém byl v tom, že peněz je vždy málo a nějak se na nové stroje sehnat musí.
Je to už osm dní, co navštívil pobočku CEC a zakoupil loď třídy YT-2400 s přídavným nákladním prostorem. Včera se mu ozvali se slovy, že loď bude co nejdříve dopravena do doků, ale stále nic. Náhle zablikal počítačový terminál a na hologramové ploše se objevila zmenšenina protokolárního droida E-3PO.
„Vážený pane Zhaku. S radostí vám sděluji, že vaše loď je nyní přepravována do hangáru číslo 1198. Musím vás požádat, aby jste se sem co nejdříve dostavil, aby vám byla loď předána.
Robot zmizel a Zhak se zahleděl z okna. Ihned ji spatřil. Hangár 1198 byl ještě před chvílí obsazen jeho bývalou lodí Diamond Star a nyní k němu mířila nová. Pearl Star.
„Tareku, vstávej z té postele, jdeme si pro nový domov!“ zakřičel Zhak na jeho pilota, který ležel v ložnici na posteli.
„To už je tady, šéfe? Už vstávám.“ Rychlost jeho pohybu zřejmě ztlumila jeho smysly, neboť se ozvalo hlasité „Au, sakra!“ a Seja se vykolébal do místnosti.
„Co se ti stalo, Tareku?“
„Ale nic, šéf. Jen jsem se praštil do horního rámu postele. To nic neni. Jdem nebo ne?“
„Jdeme, Tareku. Vzhůru k lodi!“

* * *

Předání proběhlo bez problémů. Zhak i Seja byli značně ohromeni z této úžasné nové lodi. Co nejrychleji se vrátili do hotelu, aby si vše sbalili a mohli hned odletět. Jaké bylo jejich překvapení, když našli v pokoji něco nového, holoprojektor. Zhak ho aktivoval a před ním se objevil zelený humanoid s černým copem vlasů. Xizor, ledově chladný falleenský vůdce největší kriminální organizace v Galaxii, Black Sun.
„Vendore Zhaku, znám tvé kvality a potřebuji tvé služby. Pokud máš zájem, sejdi se s mou spojkou za týden v kantýně Rock World ve Wolportu na Ord Mantellu,“ odrecitoval hologram a zmizel.
„Šéfe, neberte to, nemá, z tohodle Xizora dobrej pocit,“ zahájil diskuzi Seja.
„Čeho se bát, Tareku? Když mě zná, nebude chtít pašeráka, ale poctivého a slušného přepravce. A vyzkoušíme naší novou Pearl Star. Začni balit, zítra odlétáme na Ord Mantell.
Další den skutečně opustili Drexton, naložili vše na Pearl Star a odletěli z Correlie.

* * *

Můstkem Executoru projela vlna strachu. Z výtahu právě vystoupila vysoká postava v černém brnění a s černým pláštěm. Její mechanické dýchání se rozléhalo celým prostorem. Lord Vader, nejvyšší velitel Říšské flotily.
„Co se děje, admirále?“ ozval se jeho hlas a mířil směrem ke staršímu důstojníkovi v admirálské uniformě. Nebohý admirál Ozzel si vždy přál velet flotile, ale nikdy ho nenapadlo, že na něj bude neustále dýchat Vader.
„Můj pane, dostali jsme zprávu, že jistý lovec odměn spatřil ve Wolportu Hana Sola, pašeráka, který napomohl ke zničení Hvězdy smrti a jež se nyní podle našich informací pohybuje s povstalci.
„Zbláznil jste se, admirále? Ord Mantell je hustě obydlená planeta. Povstalci nejsou tak hloupí jako mnozí členové velení a nebudou si stavět základu zde. Hledejte dál!“
„A-ano můj pane.“
Vader chvíli přemýšlel a pak vydal nový rozkaz. „Admirále, zadejte nový kurz, letíme do soustavy Anoat. Něco mi říká, že Povstalci nejsou tak daleko od tohoto místa. Odchod!“

* * *

Ord Mantell byl planetou z rozličným terénem, od planin po džungle, ale velká část byla i urbanizována. Atmosféra byla plná tenkých mráčků, nad kterými kroužilo třináct malých měsíců a dva velké. Z hyperprostoru náhle vyletěla nákladní loď typu YT-2400, Pearl Star. Její majitel, Vendor Zhak, zde byl na obchodní misi a rozhodně nemohl být potěšen výhledem. Ord Mantell byl totiž značně zastíněn obrovskou Imperiální flotilou, známou jako Eskadra smrti. Kolem dvaceti Imperial Star Destroyerů hlídalo oblast, v jehož středu ležel na povrchu planety Wolport, hlavní město planety. Všemu ovšem dominovala devatenáct kilometrů dlouhá loď, podobná ISD a přeci rozdílná. Byla natřena tmavě šedou barvou a její záď byla zatížená třinácti rudými motory. To byl Executor, vlajková loď lorda Vadera.
Pearl Star znatelně zpomalila. To bylo něco, co vážně neočekával a takovéhle komplikace Vendora Zhaka velmi rozčilovali. Náhle však došlo na obloze nad městem ke změně. Kapitán si hlasitě oddechl, když spatřil flotilu mizet v hyperprostoru.
„Tareku, zadej kurz na Wolport!“
„Ano šéfe.“

* * *

Bespin se vznášel ve vesmíru. Tento plynný obr by byl stejný jako tisíce ostatních, nebýt jedné věci, plynu tibanna. Byl vylučován zvláštními tvory jménem beladon a využíval se především v blasterech. Tuto planetu nyní ovládal Lando Calrissian, bývalý pašerák.
Z hyperpostoru náhle vyletěla loď. Znalec by ihned poznal lehkou nákladní loď YT-2400. Ještě větší znalec by rozpoznal, že majitel na ni přidal nákladní moduly navíc. Téměř každý si tedy spočítá, že do lodi se vejde asi 250 tun nákladu. Tato loď, jmenovala se mimochodem Pearl Star, zamířila k místu, kde by se mělo nacházet Oblačné město. Její majitel, Vendor Zhak, o sobě rád a často prohlašoval, že je zcela slušný přepravce na volné noze a ne nějaký špinavý pašerák. Ať je pravda jakkákoliv, nikdy se nedostal do křížku s Imperiálními vojáky, což mluví pro přepravce. Na druhou stranu se často paktoval s pochybnými existencemi.
I tento let pracoval pro nepříliš čestnou osobu, pro prince Xizora. Tenhle ledově klidný zelený Falleen byl šéfem organizace Black Sun, kterou respektoval i sám Císař. No a tento Xizor jednou kontaktoval i Vendora Zhaka. Poslal ho na Ord Mantell do Wolportu, kde se setkal s nějakým Twi’lekem a ten mu zadal práci. Má zaletět na Bespin, naložit zde pár kanistrů plynu tibanna a s ním pak odletět zpět na Ord Mantell.
Pearl Star vletěla do Zóny života, kde se nacházelo Oblačné město. Téměř okamžitě byla zachycen senzory a po chvíli se objevilo oranžové letadlo s dvěmi kabinami, Oblačný vůz Storm IV T-P.
Na palubě Pearl Star se nacházeli dva lidé, mladý černovlasý malý člověk, Vendor Zhak, a postarší holohlavý dlouhán Tarek Seja, jediný Zhakův zaměstnanec, pilot. Z reproduktoru v kokpitu se náhle ozval mužský hlas.
„Neznámé plavidlo, identifikujte se a sdělte důvod vašeho letu.“
Zhak na nic nečekal, nechal Seju poslat kód a sám promluvil do mikrofonu: „Zde je Vendor Zhak, kapitán Pearl Star. Jsme na nákladní misi do Oblačného města.“
„Dobrá, Pearl Star máme v seznamech váš příletů. Přistaňte na plošině N-703. Zasíláme vám souřadnice.“ S tím se hlídkový člun odmlčel a odletěl dál na obhlídku tohoto sektoru atmosféry.
Seja zadal do autopilota souřadnice, podíval se na Oblačné město, které se blížilo a pak promluvil.
„Šéfe, furt jste si to nerozmyslel? Nemám z toho zboží dobrej pocit a ani ten Xizor se mi nezamlouvá. Otočme to, dokud je čas.“
„Ale Tareku, snad nemáš strach? Je to obyčejná zásilka. Najdeme kontakt, vezmeme zboží a hurá na Ord Mantell. Zvládneme to levou zadní, věř mi.“
„Jak myslíte, šéfe. Ale nakonec si vzpomenete na mé varování, uvidíte.“

* * *

Plošina N-703 se nacházela na severu Oblačného města. Nacházelo se zde mnoho prázdných beden a nádrží, čímž bylo každému jasné, že jde o plošinu pro nákladní lodě. Měla kruhový tvar s průměrem asi třicet pět metrů, z níž vedl desetimetrový můstek do skladištní budovy. Tu hlídali dva vojáci v modrých uniformách, příslušníci Bespinské bezpečnostní gardy. Oba pozorovali přistávající loď.
Pearl Star se blížila k plošině. Seja zahájil přistávací sekvenci a zapnul brzdné motory. Zhak odešel najít veškerou dokumentaci potřebnou k převzetí nákladu. Pearl Star a plošinu nyní dělilo sedm metrů. Rychlost se stále snižovala. Pět metrů, tři metry, metr a půl, metr, půl metru. Slabé zadunění ohlásilo přistání. Vypustila se pára a poté vyjela z lodi rampa. Po rampě vyšel Vendor Zhak a zamířil k vojákům.
„Zdravím, pánové,“ pozdravil Zhak. „Kde prosím najdu Rodiana jménem Gaspoo?“
„Gaspoo? Velí skladu s plynem. Mám dojem, že je to sklad u plošiny N-612,“ řekl voják vpravo.
„Blázníš? Gaspoo je přece v N-809. Vlastně ne, v N-798,“ tvrdil ten vlevo.
„Pánové, a není zde v N-703?“
„Vlastně ano, pane Zhak, máte pravdu,“ shodli se tentokrát oba vojáci.
„Děkuji vám, moc jste mi pomohli.“
Zhak vytáhl komlink něco do něj zamumlal. Po pár okamžicích vyběhl z lodi Seja. Společně pak vešli do překladiště.
Nebyl to obyčejný sklad, jakých viděl Zhak stovky. Byl rozdělen na dvě části. V té první byl plyn v karbonitu zatímco v té druhé byly cisterny s jakousi modrou tekutinou, zřejmě to byl také plyn. Uprostřed celého skladu pak stála věžička s pozorovatelnou na vrcholu. V ní pak seděl zelený rodian, nezvykle široké postavy, který vypadal díky Bespinské modré uniformě ještě podivněji, Gaspoo.. Jakmile spatřil příchozí, sjel výtahem i se židlí dolů, vstal a došel k nim kolébavou chůzí.
„Á, Vendor Zhak. Rád vás tu vidím,“ řekl pro rodiana nezvyklým basicem.
„Drahý pane Gaspoo, potěšení je na mé straně,“ odpověděl Zhak. „Toto je můj zaměstnanec, Tarek Seja. No, přeskočme formality, domnívám se, že víte, pro co jsme tu, nebo ne?“
„Ano, ano, pane Zhaku. Jsem o všem informován. Máte převést osm nádob s tím kapalným plynem. Pokud můžeme, ihned vám to dám naložit.“
„To bude skvělé, pane Gaspoo. Alespoň se nijak nezdržíme.“
Gaspoo již otevřel ústa a chtěl odpovědět, když se celým skladištěm, vlastně celým městem, rozezněl mužský hlas.
„Pozor! Tady je Lando Calrissian. Města se zmocnilo Impérium. Doporučuji všem odletět dříve, než sem dorazí více vojáků.“
Kdyby měl Zhak přístup do kamerového střediska Bespinské gardy, spatřil by věc obvyklou na mnoha planetách právě dobytých Impériem. Spatřil by chaos, statisíce lidí běžící hlava nehlava do doků, statisíce lidí snažících se opustit Oblačné město. Spatřil by také mnoho imperiálních Stormtrooperů udržujících pořádek. Ale mohl by spatřit i jinou věc. Mohl by spatřit Lorda Vadera, který převzal velení planety.

* * *

Nádech. Výdech. Nádech. Výdech. Místností se rozléhalo mechanické dýchání. Každý věděl, odkud vychází. Postava v černém mechanickém obleku s mnoha tlačítky, na hlavě černá maska a za postavou vlající plášť. Lord Darth Vader, nejvyšší velitel Říšské flotily, přecházel po místnosti. Přemýšlel. Nenechal se znepokojit přítomnosti tří důstojníků v černé uniformě. Dle insignií to byli majoři a dle výrazu se obávali Vadera, jako každý voják v jeho přítomnosti.
„Jak je možné, že princezna uprchla?“ rozťal náhle Vader ticho.
„Můj pane,“ odpověděl pohotově jeden z důstojníků.“ Podle našich informací byla celá četa obklíčena Gardou.“
„Ten proradný Calrissian nedodržuje smlouvu. Ještě, že jsem s tím počítal. Nechte je, aby se dostali do lodi. Odchod!“
Všichni tři zasalutovali a s výrazem úlevy opustili místnost. O chvíli později vstoupil do místnosti další černě oděný major, postavil se před Vadera a zasalutoval.¨
„Volal jste mě, můj pane?
„Á, major Dirdlen. Majore, rozkažte svým mužům, aby prohledali veškeré nákladní přistávací plochy a přerušili všechny pohyby s plynem tibanna! Z města se nesmí dostat ani mililitr plynu! Odchod!
Dirdlen zasalutoval a vyšel stejně jako ti před ním ven.

* * *

Gaspoo řídil přesun plynu na palubu Pearl Star. Zhak si prohlížel nádrže, které roboti přenášeli do jeho lodi. Celá idylka byla náhle přerušena příchodem čety Stormtrooperů.
„Stát! Ten plyn nesmí opustit město!“ zařval voják s oranžovou výložkou na rameni, tedy poručík.
Zhak se nechápavě podíval na nově příchozí a pak odvětil: „Co tím myslíte? Mám veškerá povolení od barona administrátora...“ Zhak si nemohl vzpomenout na jméno, podíval se tedy do dokumentace. „Od Lando Calrissiena. Chcete je vidět? Vše je v naprostém pořádku.“
„To je možné, ale Calrissian už nevelí. Město je pod správou Lorda Vadera. A vyložte ten plyn!“
„Samozřejmě, pane poručíku,“ přidal se do diskuze Gaspoo.
Opět přišlo přerušení veškeré činnosti. Ozvalo se pípání a poručík vytáhl komlink.
„Poručík Tarke. Co se děje?
„Poručíku, tady major Dirdlen. Všeho nechte a zamiřte k privátní plošině 327, která je o dvě patra nad vámi. Blíží se sem banda teroristů, musíte je za každou cenu zadržet.
Četa ihned opustila překladiště nechávajíce zde jednoho vojáka, který kontroloval vykládání plynu. Zhak věděl, že znepřátelit si Impérium může mít strašlivé následky, ale znepřátelit si Xizora je mnohem horší. Rozhodnutí přišlo ve zlomku vteřiny. Vytáhl blaster a zamířil na Stormtroopera. Ten jen stačil zmáčknout tlačítko na zdi ohlašující alarm a pak už v kouři a zvuku výstřelu padl na zem s propáleným pancířem na hrudi. Celým skladištěm, vlastně celým okolím projel zvuk alarmu. Do místnosti se nahrnuli čtyři Stormtroopeři a strhla se přestřelka. Po pár ranách padli dva z nich a s nimi i nebohý Gaspoo, který v tom byl vlastně zcela nevinně. Zhak začal ustupovat k Pearl Star. Jak zjistil, veškeré nádrže už byly venku, ale na to nebyl čas. Stál už před lodí, když se ke dvěma dosavadním Stormtrooperů přidala celá další četa. Seja zahájil palbu z lodního kanónu na spodku lodi a kryl tak Zhaka. Jakmile byl vevnitř, rampa zajela, loď byla zavřena a brzo se odlepila od plošiny.
„Šéfe, vidíte? Já vás varoval,“ poznamenal Seja, jakmile Zhak usedl do křesla v kokpitu.
„Ano Tareku, já vím. Naštvali jsme Vadera, naštveme Xizora, lépe to dopadnout nemohlo. S mým podnikáním je konec. Co bys řekl na to, kdybychom přešli na pašeráctví, Tareku?
„Jak chcete, šéfe. Ale brzo si vzpomenete, že jsem vás varoval.“
Star Pearl opustila atmosféru Bespinu, Tarek nastavil kurz na Ord Mantell a loď zmizela stejně rychle jako se na začátku objevila.
Co se týče poručíka Tarkeho, zemřel i se svou četou v přestřelce s teroristy prchajícími k lodi s názvem Millenium Falcon. A major Dirdlen se udusil díky pověstnému gestu Lorda Vadera za neschopnost udržet veškerý plyn v Oblačném městě.Seznam příběhů Konec