Nečekané skutečnosti

Autor: Amazonah1.

„Mistře Na’ime, vy chcete letět na planetu Tweet? Proč?“ zeptal se Mistr Windu zaujatě. „Můj Padawan měl v meditaci vidění, Mistře. Taii, řekni Radě, co jsi viděl.“
Tai Tilak nervózně postával kousek za svým Mistrem. Teprve před nedávnem se stal Padawanem Mistra Zei-Nu Na’ima a ještě si pořádně nezvykl na tu zodpovědnost. Popošel na úroveň svého Mistra.
„Měl jsem vidění, že se na planetě Tweet narodila holčička, která vnímá Sílu. Jmenuje se Indi Nay’ah. Myslím, že je se mnou nějak zvláštně spojená. Myslím, že je moje Asatti.“
Tak a je to venku. Uvědomil si, že skoro nedýchá, jak čeká na reakci Rady. Když to „proroctví“ říkal svému Mistrovi, tak se tvářil, jako že ho to vůbec nepřekvapuje. Jako by ho někdy něco překvapilo. S trhnutím si všiml, že se na něj soustřeďuje pozornost Rady. Nesmíš se toulat v myšlenkách, napomenul se.
„Taii, proč si myslíš, že je ta dívka tvá Asatti? Být s někým ve vzahu Asatti je veliká vzácnost. Texty říkají, že je to doslova dvojí vyzáření jedné mysli. Tak pevné spojení s ní cítíš?“ zeptal se Mistr Ki-Adi-Mundi a zkoumavě se na Taie podíval.
„Mistře, cítím to, nemám žádné jiné důkazy. Nechte nás prosím letět na Tweet.“
„Víš, že se dají udělat zkoušky, jestli jste opravdu spojeni Asatti? Myslím i vnější zkoušky, nejen telepatické. Měli byste mít stejnou krevní skupinu, stejný počet midichlorianů a hlavně úplně stejný scan oční duhovky. Nikdy nikdo neměl stejné duhovky, tedy kromě Asatti. Budeš ochotný podstoupit všechny testy?“ tentokrát se ptala Mistr Adi Galia.
„Ano. Samozřejmě. Můžu se ještě na něco zeptat?“
Mistr Na’im se tázavě podíval na svého studenta. Ten se ale ani nepohnul. Tahle otázka ho zajímala snad nejvíc.
„Chtěl bych vědět, pokud tu dívku najdeme a pokud bude skutečně moje Asatti, jestli se pak stane mým Padawanem.“
Mistr Na’im se pousmál. Vlastně všichni v Radě se cítili tak trochu pobaveni. První promluvil Mistr Yoda.
„Takhle zarezervovat dopředu si ji chceš? Hmmm? Dobrá, pokud je vše jak říkáš, problém v tom já nevidím, i když zvláštní žádost ty máš. Asatti by se rozdělovat neměli. Hmmm. Než dítě s matkou jsou si bližší. Budiž, jak žádáš si ty. Co nejdřív na planetu Tweet leťte a tu dívku přiveďte.“

2.
O 19 let později


„Ne, takhle ne. Víc se soustřeď. Uvolni se, no tak, včera už ti to šlo. Tak znovu,“ radil svému Padawanovi Mistr Tai Tilak.
Trénovali necelé dvě hodiny v tréninkové hale pro pokročilé. Dnes se Mistr Tilak snažil Indi Nay’ah naučit nějaké nové spodní kryty. Moc se jí ale nedařilo, vždy si byla jistější v útocích.
„Děláš ten pohyb příliš mechanicky, nech se vést Silou.“
Indi na něj vrhla ztrápený pohled, byla utahaná a zpocená. No tak, nemysli, jednej přirozeně, přikázala si.
Útok přišel tak nečekaně, že ho Indi vykryla ani nevěděla jak. Jooo!!! Super!!!
„Hlídej si své pocity! Moc se neraduj, zas až tak výborné to nebylo. Musíš ještě trénovat,“ řekl s přísným výrazem na tváři Mistr.
„Pro dnešek to už ale stačí, do večera máš volno,“ dodal ještě a usmál se. Jemně se dotkl její mysli Silou, byl přece jen spokojený s dnešním tréninkem. Indi mu opětovala úsměv.
„Musím za Mistrem Yodou, svolal totiž na dnešek bojovou poradu. Několik Mistrů dokonce přijelo předčasně ze svých misí. Asi to bude něco zajímavého.“
Indi jen pokývala hlavou. Snad to bude nějaká akční tajná mise, přála si. Né že by neměli s Mistrem co na práci, vlastně teprve před dvěma dny se vrátili z planety LaLei, ale byly to teď samé diplomatické cesty. Hróóózná nuda. Indi si vždy představovala pod pojmem rytíři Jedi – ochránci míru, nějakou akci, ne neustálé usmiřování rozhádaných politiků a podepisování smluv. Ale patřilo to k tomu. Byla ráda, že je Jedi.
Tréninková hala dnes byla plná. Vzadu v koutě bojovala Indiina nejlepší kamarádka Malome se svým Mistrem Zanem Nadwim.
Indi jí poslala telepatický vzkaz. Až ti skončí trénink, přijď ke mně, mám volno. I na dálku cítila, jak se Malome usmála. Mám také volno, stihla Malome odpovědět, než se na ni znovu vrhl její Mistr.
Na chodbě se rozloučila s Mistrem a zamířila rovnou na jejich ubikaci. V rychlosti se osprchovala a chtěla si trochu zameditovat, zbavit se napětí, ale hlavně se dozvědět něco o té sešlosti Rady a Mistrů. Ale ještě než se usadila do pohodlné pozice, stála už za dveřmi Malome.
Pojď dál, vyzvala ji Indi.
Malome vešla a hned spustila: „Víš o té poradě něco? Je tam spousta Mistrů, celá Rada i Kancléř a další politici! Vypadá to na něco velkého.“
„Nevím, ale alespoň máme dnes volno, ne?“
„Neříkej, že tě to nezajímá,“ řekla Malome sklesle.
Indi to nevydržela a začala se smát. „Jasně, že mě to zajímá. Já jsem jen cvičila trpělivost, zkoušela jsem, jak dlouho o tom vydržím nemluvit. Ale moc dlouho né, jak vidíš.“
„Zkus se něco dozvědět od svého Mistra, jste přece Asatti, můžeš prožívat to co on,“ nevzdávala to Malome. Za každou cenu se chtěla něco dozvědět.
„Já nevím.“
„No tak.“
„Tak jo,“ odpověděla Indi. Byla přece taky zvědavá… Dělá to sice nerada, takhle se Mistrovi šťourat v hlavě, ale jsou Asatti, takže pokud bude Indi chtít, Mistr nic nepozná. Prostě se napojí na jeho vědomí. Třeba při tréninku si na to Mistr dává pozor. Kdyby se na něj Indi při boji napojila, dokázala by využít jeho schopností. To co se on dlouhé roky učil by jí mohl předat během okamžiku. Mistr Yoda strávil s Mistrem Tilakem spousty hodin meditací, aby ho naučil, jak se své Asatti při tréninku uzavřít. Uzavírá se jí ale jen při tréninku, při skutečném boji ne. To jim dává větší rychlost při pacifikaci protivníků a taky to Mistrovi Tilakovi dává větší jistotu, že se Indi nic nestane. I Mistr Tilak čerpá z Indiiných schopností. Indi je výborná telepatka a empatička a má velice vyvinutý smysl pro intuici. Na člověka jsou to nevídané schopnosti, které obdržela jako dědictví svého velice duchovně založeného národa. Dokáže se do svého protivníka tak dobře vžít, že při střetu může přebrat zčásti jeho techniku boje. Tak může zjistit protivníkovy slabé stránky. Mysli Asatti jsou vždy jeden druhému otevřené. Indi ale nelituje, že Mistr svou mysl při tréninku uzavírá, protože pak se musí soustředit jen na Sílu a na své znalosti techniky boje. Tak je odkázána sama na sebe.
„No? Už něco víš?“ zeptala se netrpělivě Malome.
Indi zavřela oči a začala se soustředit. „Baví se o soustavě C’weet. Leží pár světelných let od Středního okraje. Jsou zde dvě planety, ta jedna se jmenuje Nerek a ta druhá…myslím, že Wasawai. Vedou spor o těžební právo na třetí planetě této soustavy. Jméno té planety je Unuk. Nerek i Wasawai byly kolonizovány zhruba ve stejné době, oba rody byly spřátelené. Na Nereku životní podmínky našel rod Naianů. Nerek je nejblíž slunci a Naianové jsou velice teplomilná rasa. Na Wasawai se usídlil rod Bhinů. Jsou to lidi. Wasawai je také teplá planeta, ale pro lidi přijatelná. Problém je v tom, že Wasawaiané objevili na Unuku zdroje rhuttu, což je velice pevný a zároveň lehký kov. Wasawaiané ale po kolonizaci nové planety neměli dostatek finančních prostředků, aby mohli zahájit těžbu, a tak sepsali smlouvu s Naiany. Ti těžbu financovali. Zpočátku si vydělané peníze dělili půl na půl. Teď si ale Wasawaiané dělají nárok na všechny vydělané peníze a tvrdí, že ve smlouvách stálo, že jim Naiané jen poskytli půjčku na zahájení těžby. Wasawaiané chtějí vrátit půjčené peníze Naianům, ale ti je samozřejmě odmítají, protože pak by definitivně ztratili právo na polovinu výdělku z těžby.“
„Hmmm, to nevypadá na misi století, co?“ pípla zklamaně Malome. „Proč se jednoduše nepřekontrolujou ty smlouvy?“
Indi se opět začala soustředit. „Ty pravé smlouvy se nějakým záhadným způsobem ztratily a místo nich se objevily podvrhy těch smluv, tak to ovšem tvrdí Wasawaiané. Ale těžko říct, jestli se vůbec něco ztratilo. Třeba ty údajně padělané smlouvy jsou ty pravé… Zdá se, že na to budou muset přijít naši drazí Mistři,“ řekla s úsměvem Indi.
„Ale stejně, zajímalo by mě, co s tím má společného Kancléř a ti ostatní politici.“
„Tak se pak zeptáme Mistrů. Co kdybysme šly za ostatníma? Můžem jim říct, co víme. Oni určitě čekají nějakej intergalaktickej průšvih,“ zamrkala na Malome Indi.
„Proč ne?“
„Kde myslíš že jsou?“
„No, jsou jen tři možný místa – tréninková hala, jídelna, nebo u Obi-Wana v pokoji,“ vyslovila Malome svou teorii.
„Jdem za Obi-Wanem“

Ani ne za pět minut dorazily na ubikaci Obi-Wana Kenobiho a jeho Mistra Qui-Gona Jinna.
„Nazdár holky, už jsme si říkali, kde jste,“ vítal je vysmátý Obi-Wan. „Tak co, víte něco o tom sejšnu našich Mistrů?“
V místnosti byla ještě Bant, Sufee, Yasu, J’Li, Abhim a Mai-Ti. Malome jen mrkla na Indi a obě vyklopily, co vědí.
„Jak jste se to dozvěděly?“ prolomil jako první ticho Yasu.
„Jsme mistryně špionáže… No tak, přece ti neprozradíme náš tajný a věrohodný zdroj,“ zakřenila se Malome.
„Já bych řekl, že ten váš tajný zdroj je tady Indi, že jo?“ nedal se Obi-Wan. „Zase jsi špehovala svého Mistra?“
„Nešpehovala a stejně, když by mě k tomu nedonutila tady Malome, tak vy určitě jo,“ zatvářila se dotčeně Indi.
„Jsme ti vděční za tvé skvělé služby,“ dodal diplomaticky Yasu. Všichni se začali smát. Obi-Wanovi zapípal záznamník. Zmáčkl play a přehrál si vzkaz. Kupodivu byl určen jim všem. Ze záznamníku se linul monotónní hlas droida: „Abhime, Bant, Indi, J’Li, Mai-Ti, Malome, Sufee a Yasu. Jednání vašich Mistrů se protáhne na dobu neurčitou, a proto si Mistr Windu dovolil pro vás na zítřek přichystat malé překvapení. Půjdete spolu s ním na prohlídku budovy Senátu. Dostanete se tak do částí, které jsou přístupné jen senátorům. Jistě oceníte i původní architektonické prvky této vzácné budovy. Mistr Windu ještě dodává, že byste neměli zapomenout na ranní meditaci a trénink. V 9:00 máte sraz v doku číslo 3. To je vše,“ ozvalo se zapraskání a přenos skončil.
Všichni se na sebe tázavě podívali. „Teda ty maj přehled, ví přesně, kde jsme,“ řekl obdivně J’li.
„Prej překvapení… Můj bože, prohlídka Senátu! To bude nuda! A ještě ke všemu s Mistrem Windu! To bude celý jedna velká přednáška a jak Mistra znám, tak nám na to pak dá ještě test, jestli jsme poslouchali…,“ řekl Mai-Ti a zatvářil se tak, že vypadal, že se za chvíli zhroutí.
„To bych radši absolvovala dvouhodinový trénink s Mistrem Yodou,“ dodala Indi. „Ale ani o minutu víc,“ dodala s úsměvem. Všichni přikývli. Pokud jste měli to štěstí a prošli jste tréninkem Mistra Yody, už jste si nikdy nemohli stěžovat na brutalitu tréninku svého Mistra. Prostě to nešlo. Kdo po těch dvou hodinách byl schopný odejít bez pomoci, se zpravidla stával právoplatným Rytířem Jedi.
„Já bych šel na véču,“ prohlásil rezolutně Obi-Wan.

3.

„Ahoj, Padawani!“ vítal Mistr Windu právě přicházející Malome a Indi. „Doufám, že se už těšíte na tu senzační prohlídku. Stálo mě to hodně úsilí než jsem přemluvil Kancléře, aby nám to dovolil.“
„Jistě Mistře, těšíme se,“ potvrdila Mistrovu teorii Malome.
Indi se rozhlédla po hloučcích Padawanů postávajících kolem, a když si všimla zuřivě mávajícího Mai-Tiho, dloubla Malome do zad a vydaly se ke svým kamarádům.
Mistr Windu přepočítal všechny Padawany a zavelel k odletu. Všichni se nakupili do jedijského transportbusu a za pár minut byli na místě. Ihned po příletu se vydali na exkurzi a Mistr zahájil svou přednášku. Indi s Malome zaslechly úvodní slova: „Budova Senátu je jedna z nejvýznamnějších architektonických památek Galaxie…,“ a ať se snažily jak chtěly, svou pozornost na Mistrova slova už nezaměřily. Musely ale uznat, že budova Senátu je opravdu krásná: široké honosné chodby, fresky na zdech, vzácné rostliny...
Náhle Malome povyskočila radostí, když si všimla, že na ní z dálky mává mladý senátor Damin. Damin pocházel ze stejné planety jako ona, a protože jeho i Malome odvezli na Coruscant ještě jako děti, byl jeden druhému vzpomínkou na domov a rodinu. Byli si hodně blízcí, i když spolu nemohli trávit moc času.
Oba se vřele objali. „Damine, tohle je moje kamarádka Indi. Už jsem ti o ní párkrát vyprávěla,“ řekla Malome a zářila při tom jako sluníčko.
„Těšil jsem se, až tě poznám, Indi.“
„No, to já popravdě taky,“ odpověděla a usmála se na Malome. Sympaťák, poslala jí vzkaz pomocí Síly.
„A co tady vůbec děláte? Pojďte, zvu vás na oběd,“ vyhrkl Damin.
„No, šla bych ráda, ale asi to nepůjde. Jsme tady na exukzi.“
„Malome, tak jdi. Já půjdu za ostatníma, a až budem odlítat, dám ti vědět, ju?“
„Nebude z toho průšvih?“
„Zažily jsme už i horší věci, ne?“
„To je pravda.“
Damin s Malome poděkovali a šli směrem k turbovýtahům. Indi se otočila a zjistila, že skupinka Padawanů v čele s Mistrem Windu, už neobdivují koritanský sloup uprostřed haly. Hala byla prázdná. Ách jó, povzdechla si. Z téhle haly totiž vedlo nejméně 8 chodeb.
Obi-Wane, kudy jste šli od toho sloupu? zeptala se telepaticky svého přítele.
Tou chodbou vlevo, tam jak rostou ty kytky. Pak pořád rovně a na konci chodby doprava.
Indi se hned vydala na cestu, a jak se tak rozhlížela kolem, říkala si, jak se tady může někdo vyznat. Pozorovala kolem procházející senátory a politiky. Všichni někam spěchali, nebo se polohlasně bavili, aby je snad někdo nezaslechl. Chodba, kterou šla, byla široká a vysoká a ústily do ní desítky menších chodeb. Když jednu nich Indi míjela, pocítila najednou něčí strach. Okamžitě zastavila a vyslala tím směrem Sílu. Někdo měl strach o svůj život! Bez přemýšlení se rozběhla.
Ucítila jemný dotek mysli Mistra Tilaka: Nejednej ukvapeně!
Mistře, někdo je v nebezpečí! odpověděla Indi.
Dobře. Dělej to nejlepší co můžeš. Jsem s tebou.
Jen co to Mistr Tilak dořekl, Indi ucítila příval síly. Zaplavil jí pocit lásky a vděčnosti ke svému Mistrovi. Nikdy jí nenechá samotnou.
Rozhlédla se. Chodba byla prázdná, a jak běžela dál, výzdob ubývalo. I osvětlení nebylo tolik. Bylo jasné, že je to nepoužívaná část Senátu. Několikrát odbočila a na jednom rozcestí se zastavila. Dřív než stihla vyslat Sílu na pomoc, dorazil k ní pocit něčí bolesti. Umírá, blesklo jí hlavou. Ještě zrychlila, snažila se tím překrýt svou nervozitu, že přijde pozdě. Cítila také nenávist té osoby, co tu bolest způsobovala. Tak silnou nenávist ještě Indi nepoznala. Ale nebála se, ať už tam na ní čeká kdokoliv. Někdo potřebuje pomoc, to je jediné, na co myslela. Dýchej, nevzdávej to, poslala spolu s uzdravující Silou zraněnému. Už jen kousek, pomyslela si. Zatočila za roh a uviděla tělo ležící na zemi. Byla to dívka, podle oblečení to byla pravděpodobně služebná. Na druhém konci chodby mizela v temnotě postava v plášti a spolu s ní mizel i pocit nenávisti. Indi pocítila nutkání běžet za tím neznámým útočníkem, ale věděla, že by zraněná dívka bez pomoci brzy zemřela. Byla velice vážně pobodaná. Poklekla k ní a vyslala k ní uzdravující Sílu. Cítila, že dívka začala opět pravidelně dýchat. Indi si vydechla. Budeš v pořádku, řekla si v duchu a pohladila ji po vlasech. Zavřela oči a snažila se uklidnit. Nervozita po chvilce pominula. Musí zavolat pomoc. Vzala si do ruky comlink: „Mistře Windu, tady Indi. Někdo se pokusil zabít nějakou dívku…“
„Indi? Kde jsi?“ vyhrkl Mistr Windu. „Cítil jsem, že se něco děje.“
Indi si zamyslela, jak má Mistrovi vysvětlit cestu do téhle zapomenuté chodby. Uvědomila si totiž, že běžela tak rychle, že ani nevnímala, cestu. Musí si na to příště dát pozor.
„No, nevím přesně, Mistře. Běžela jsem z hlavní chodby doprava, a pak pořád rovně, pak jsem zahnula doleva a…,“ snažila se marně rozpomenout Indi.
„Jak to tam vypadá?“ snažil se Mistr Windu pomoct.
„Je to nepoužívaná část, zdá se. Poloosvětlené chodby, prach na zemi. Na zdi je tady nakreslený červený drak či co,“ odpověděla Indi.
„Počkej chvíli… Vedoucí ochranky ví, kde to místo je. Vydrž, jsme tam za chvilku.“
Když comlink utichl, zaposlouchala se do svých myšlenek. Ten útočník… nenáviděl. Nebyla to chvilková nenávist, co cítí lidé, kteří nekontrolují své emoce. Byla to živoucí nenávist. „Nenávist vede k Temné straně Síly,“ zaslechla slova Mistra Yody ve své mysli. Ten útočník byl Sith… Ale ne, Sithové přece vymřeli… To nemůže nikdo vědět jistě! Jak se tak hádala sama se sebou, uslyšela hlasy. Najednou spoza rohu objevil Mistr Windu, nějací lidé v uniformách, zřejmě členové stráže a skupinka vyděšených senátorů. Jeden ze senátorů hlasitě vykřikl a utíkal k dívce: „Cyo! Žije?“ vyhrkl a podíval se tázavě na Indi.
„Ano.“
„Na co čekáš, pomoz jí,“ zavrčel senátor na mladého léčitele, kterého přivedli s sebou. Léčitel se dal ihned do práce. Uměl používat léčivou Sílu. Jen co na dívku přiložil ruce, začala jeho Síla proudit. Léčitel kývl. Indi sundala z Cyi své ruce a postavila se.
„Viděla jsi ho? Toho co jí to udělal?“ zeptal se Indi senátor a upíral na ní svůj napůl vyděšený a napůl výhružný pohled.
Indi se najednou slyšela jak říká: „Byl to Sith.“
Všichni utichli a zírali na ni.
„Jak by se sem někdo takový dostal?“ zeptal se jeden mladý senátor. „Senát je nejbezpečnější budova v Galaxii...“
„Nevím, Sithem může být kdokoliv…,“ nestihla dokončit svou teorii Indi.
„Tak dost!“ byl to Mistr Windu. Vrhl na Indi rozzlobený pohled. „Jdi okamžitě za ostatními! Čekají v hlavní aule. A buď tak laskavá a najdi svou kamarádku Malome. Myslíš si, že nevím, že někam odešla se svým přítelem?“ Mistr Windu nekřičel, mluvil tichým hlasem, o to zlověstnějším. Pak se Mistr otočil k Indi zády a mluvil se senátory. Ještě zaslechla, jak Mistr senátory ujišťuje, že je to jen spekulace a že byla příliš rozrušená, než aby mohli její tvrzení brát vážně.
Indi bušilo srdce a tiše si nadávala. Prohlásit, že to byl Sith, byla chyba, vzhledem k tomu, že se považovali za vymřelé. Nikdo si nechtěl připustit, že by ještě nějací žili. Napáchali přece tolik zla… Nechtěla to ale říci. Nechápala, jak je možné, že se přestala takhle ovládat. Ztracená v myšlenkách dorazila k hloučku Padawanů.
„Indi, co se stalo?“ vyhrkl Mai-Ti. „Nikdo nám nic neřekl.“
Všichni se kolem Indi shlukli. Obi-Wan na ni vrhl starostlivý pohled: „Jsi v pořádku?“
„Nic se nestalo. Musíme najít Malome,“ odpověděla a snažila se, aby to neznělo zaraženě, protože přesně tak se cítila.
„Už jsem Malome zavolala,“ řekla Bant. „Je na cestě.“
Malome dorazila během minuty. Její tázavý pohled směřující k Indi zchladil Mistr Windu, který právě dorazil.
„Všichni jděte ihned do doků. Leťte ihned zpět do Chrámu,“ přikázal jim rázně. A pak dodal: „Indi, Malome, pojďte ke mně. Jen jsem vám chtěl říct, že bych si rád o vás promluvil s vašimi Mistry. Můžete je na to upozornit. A co se týče tebe Indi, nikomu prosím nesděluj své nepodložené teorie. A teď jděte za ostatními.“
„Ano, Mistře Windu,“ řekly obě najednou.

4.

Když Indi dorazila na svou ubikaci, už tam na ní čekal Mistr Tilak: „Indi, volal mi Mistr Windu. Chce se mnou mluvit. O tobě. Co jsi zase provedla?“
Indi cítila, že se Mistr opravdu zlobí. Nechápala proč se jí ptá. Vždyť byli Asatti. On přece věděl co se stalo. Indi si povzdechla a převyprávěla mu celou událost. Mistr Tilak zvýšil hlas: „Indi, nemůžeš na půlku Senátu vybafnout s tím, že se vrátili Sithové! V Senátu vládne i tak napětí, a teď tohle,“ zavrtěl hlavou. „Jestli se to rozkřikne, zavládne nedůvěra a všichni se začnou vzájemně obviňovat!“
Mistr si povzdechl a už klidným hlasem řekl: „Ta dívka, Cya, zemřela. Nepodařilo se ji zachránit.“
Indi sebou trhla. Ta dívka byla sice stále slabá, když ji předávala do péče léčitele, ale životní funkce měla v pořádku… Někdo jí zabil, zahlazoval důkazy, mihlo se jí hlavou. Nahlas však nic neřekla. Nechtěla si přidělávat problémy „svými nepodloženými teoriemi“.
Mistr pokračoval: „Byla to pomocnice wasawaianského senátora Quera. Chodila s ním na všechna jednání, která se teď točila hlavně kolem těžebního práva na Unuku, ale to ty víš, že?“ zkoumavě se zahleděl na svou studentku a pak pokračoval: „Querova teorie je, že jí najali Naianové, aby jim prodávala informace z jednání. Dokonce si myslí, že na něj měla spáchat atentát. Prý cítila, že jí podezřívá, a tak chtěla s prací pro Naiany skončit. Ti ji ale nemohli jen tak nechat jít, a proto jí zabili. V té chodbě se našel naianský tradiční nůž, takže se to obvinění zdá celkem logické,“ dokončil Mistr Tilak svou řeč. Po chvilce ticha, kdy si srovnával myšlenky se zeptal: „Jsi si jistá, že to byl Sith?“
„Ano, určitě, Mistře. Ale stejně, s tím nožem se mi to zdá moc průhledné. Nechápu, proč by vrah – Naian používal tradiční naianský nůž. Zdá se mi, jako kdyby někdo chtěl odlákat pozornost jiným směrem.“
„Ano, také jsem na to myslel. Ten nůž je moc nápadný důkaz,“ řekl Mistr a povzbudivě na Indi mrknul. Usmál se a zaplavil ji pocitem důvěry. „Já teď musím jít za Radou. Musíme se dohodnout, jak utišit ten poprask v Senátu. Je pozdě. Medituj, a pak si jdi odpočinout,“ řekl Mistr a vyšel na chodbu.

Indi, probuď se., dotkl se jemně Mistr Tilak svou myslí spící studentky. Jednání Rady trvalo nezvykle dlouho a noc se už blížila k ránu. Indi se zavrtěla a posadila se. Byla připravená na všechno. Mistr jí totiž neušetřil nečekaným nočním tréninkům, které se jí vůbec nelíbily. Teď ale vycítila, že o nic takového nejde. Tázavě se na svého Mistra zadívala.
„Rada dala Malome a tobě samostatný úkol. Za pár hodin poletíte se skupinkou malých Padawanů na Adhiru. Budou tam dělat nějaké zkoušky. Poletíte jako jejich doprovod.“
„My poletíme samy?“
„Ano. Mistři, kteří povedou výcvik, jsou již na Adhiře.“
Indi nechápavě zamrkala. „To je za trest?“
Mistr se usmál. „Ne, to ne. Má to dva důvody. Zaprvé si Rada myslí, že bude lepší, když budeš chvíli mimo dění. My ti samozřejmě věříme a budeme pokračovat ve vyšetřování. Mistr Yoda mě dokonce pověřil vedením,“ řekl Mistr, který se snažil utišit Indiin vnitřní neklid. Pak pokračoval: „A ten druhý důvod je, že samostatným úkolem ukážeme Senátu, že v tebe máme důvěru. Mistr Yoda nechtěl, abys jela sama, a tak Mistr Windu doporučil Malome. Prý si dobře kryjete záda, takže jestli nastanou nějaké potíže, zvládnete to na jedničku. No, teď ještě můžeš chvíli spát, jestli chceš, pak tě vzbudím.“
„Mistře, stejně teď neusnu, co kdybysme šli trénovat?“ odpověděla nečekaně Indi. Byla napjatá, takže jí pořádný trénink snad uvolní. Jediné, co se jí nechtělo, bylo jet někam s těma prckama a nechat tady svého Mistra vyšetřovat tu vraždu samotného. Chtěla být s ním. A kromě toho, měla z toho úkolu velice divný pocit. Mistr vycítil její obavy, usmál se na ní a letmo jí pohladil po hlavě. Nemusíš mít strach, budu pořád s tebou.

5.

„Zabil jsem ji, můj pane,“ řekla chladným hlasem postava v černém plášti a zahleděla se na hologram, snažíc se vyhnout vysvětlováním potíží, které při úkolu nastaly.
„Dobře, dobře. Byly s tím nějaké problémy?“ otázal se muž z hologramu, jako kdyby četl jeho myšlenky.
„Vše neproběhlo podle mých představ, Mistře. Zahlédla mě jedna Padawanka. Dokonce se pokusila Cyu zachránit, ale neúspěšně.“
„Nechal ses přistihnout. Zaslechl jsem zvěsti, že nějaká holka tvrdí, že po Senátu dnes pobíhal Sith… Myslím ale, že to není vážný problém. Jediové se to snaží utajit, nechtějí vzbudit strach. Sleduj tu holku, a když bude mluvit, zbav se jí, ale ať to vypadá jako nehoda. Pak už nebudou mít Jediové žádného svědka. A už mě nezklam.“
„Ano, můj pane.“
Hologram zmizel a místnost opět zahalila tma.

6.

„Už se trochu uklidnili,“ oznámila Malome Indi a posadila se vedle ní. Vracela se právě z kajuty, kde by mělo spát dvanáct malých osmiletých Padawanů, kteří dělali neskutečný bordel, ale teď se alespoň na chvíli utišili.
„Jak dlouho potrvá ten let?“ zeptala se unaveně.
„Třicet šest hodin,“ povzdechla si Indi. „To místo je snad na druhým konci Galaxie.“
„Ani nás nenechali řídit, prostě nám prachsprostě šoupli dva piloty najednou. Musíme jen hlídat ty malý,“ stěžovala si Malome.
„Pamatuješ, jak jsme letěly tenkrát na Adhiru my? Byla to hrozná sranda. Naši skupinu vedl Mistr Mundi a málem jsme ho přivedly k šílenství,“ rozesmála se Indi. „Jak jsme dělaly praktickou z orientace v terénu, vysadili nás uprostřed pouště a my skončily na úplně druhý straně planety. A když jsme to zjistily, ukradly, ne, vypůjčily jsme si od toho protivnýho zbohatlíka vznášedlo, abysme nebyly úplně poslední. Mistr Mundi měl pak spoustu schůzek s vládou Adhiry, protože už tam nechtěli žádné malé Padawany. Dělali jsme tam neskutečný průšvihy.“
Protože byly obě Jedi, neměly ve zvyku vzpomínat na minulost. Teď ale měly spoustu hodin času. Vzpomínky je úplně zaplavily. Několik hodin se jen smály a vyprávěly si příhody z Chrámu. Většinou v nich hrály obě hlavní role, byly totiž vyhlášené tím, že neustále něco prováděly. Často strhávaly i své kamarády, jinak v rámci možností klidné. Mistr Yoda jim za trest dával tvrdé tréninky, ze kterých měly opravdovou radost, nebo musely pomáhat v knihovně, jejich radost z téhle práce byla již podstatně menší. Náhle lodí slabě otřásl výbuch. Malome i Indi byly v mžiku na nohou. Nemusely ani mrknout a už byly domluvené. Indi běžela zkontrolovat Padawany a Malome běžela do kabiny zjistit, co způsobilo výbuch.
„Kapitáne, co to bylo?“
„Vybouchl nám hyperpohon. Musíme někde přistát a opravit to, Adhira je ještě daleko.“
Do kabiny se teď nakupilo i dvanáct malých Jediů, kteří vzrušeně debatovali, co že se to děje. Vzadu stála Indi a jen pokrčila rameny. „Nedali se zastavit.“
„Nejblíže je planeta Speen, budeme tam do hodiny. Jak dlouho potrvá oprava vám můžu říct, až uvidím rozsah poškození. Myslím ale, že zdržení nebude velké,“ oznamoval jim kapitán.
„Dobře kapitáne,“ řekla Malome.
„Výborně, čas strávený na planetě věnujeme tréninku,“ usmála se Indi na malé studenty před sebou. „Jděte se připravit na přistání.“
„Pěkná zima,“ ohodnotil situaci jedem z Padawanů a zachumlal se ještě těsněji do svého pláště. Na Speenu byli už něco přes dvě hodiny. Kapitán a kopilot s vydatnou pomocí malých studentů spravovali hyperpohon. Planeta byla skoro neobydlená, částečně kvůli jejímu pověstnému nepříjemnému počasí. Vál tady stálý silný vítr a obloha byla trvale zamračená. Vydatné deště a bouřky se vracely v pravidelných intervalech. Povrch planety byl také nehostinný. Všude byly jen skály. Civilizace se držela jen na jihu, kde bylo několik úrodných planin.
„Musíme odletět dřív, než přijde ta bouřka,“ řekla Indi a ukazovala na malou obrazovku v kabině jejich lodi. „Bude tady tak za tři hodiny. Jestli to nestihnem, musíme počkat, až se přežene a místní bouřky trvají i několik dní. Bylo by to pro nás velké zdržení.“
„OK, zavolám Mistrovi Mundimu,“ odpověděla Malome. Ani jedné se na Speenu nechtělo zůstávat dlouho. Byly trochu nervózní, kvůli té nehodě. Loď byla přece v pořádku, když vylétali… Najednou obě ucítily nějaký pohyb v Síle. Bez přemýšlení vyběhly z lodi a aktivovaly své světelné meče. Venku bylo vše v pořádku, ale změny v Síle byly čím dál tím více zřetelnější.
„Pojďte sem, všichni!“ zavolala na malé Padawany Indi. Všichni nezvykle rychle poslechli. „Něco se děje, cítíme to,“ řekl Timmi, nejmenší ze studentů.
„Držte se při sobě a buďte ve střehu,“ řekla Indi a ohlédla se směrem ke kapitánovi. „Za jak dlouho můžeme odletět? Měli bysme odtud co nejrychleji zmizet.“
Kapitán a kopilot, kteří necítili Sílu, po sobě jen zmateně koukli. Necítili totiž žádné nebezpečí, snad kromě blížící se bouřky, která se v dálce ozývala. Náhle z ničeho nic přestal vát vítr. Všem znělo v uších ohlušující ticho. Indi a Malome byly ve střehu.
Co se to děje? znělo jim v myslích.
Útok přišel vzápětí. Odnikud se v mžiku objevily tři postavy v černých pláštích. Ozvalo se zasyčení, jak obě dívky aktivovaly své meče. Během vteřiny bylo připraveno k boji i dvanáct malých Padawanů. Kapitán s kopilotem vytasili své blastery.
„Neriskujte,“ vykřikla Indi na Padawany a vzápětí se vrhla do boje s jedním ze Sithů. Malome nezaváhala a pustila se do boje také. Ozvala se palba z blasterů. Obě věděly, že se musí pokusit udržet útočníky co nejdál od těch malých. Bylo jim teprve osm, nestačili by na zkušené bojovníky, jako byli tihle. Ihned od začátku bitvy měli ale Sithové navrch. Po chvilce přestala palba z blasterů, kapitán i kopilot byli mrtví. Indi se uprostřed boje spojila telepaticky se svým Mistrem. Mistře, zaútočili na nás! Pošlete nám pomoc, rychle!
Malome statečně bojovala z jedním ze Sithů, Indi vedle ní s druhým. Teď když byl kapitán mrtvý, nikdo nebránil Padawany. Třetí ze Sithů se k nim zlověstně blížil. Oni stáli ve střehu, meče připravené ke konfrontaci. Indi po nich střelila starostlivým pohledem. Věděla, že kdyby byly s Malome samy, utekly by. Teď ale měly zodpovědnost za dvanáct dalších životů. Indiin protivník vycítil její nepozornost a odhodil ji na zem. Ta ale ani nemrkla a už byla opět na nohou, připravená bojovat.
Indi, letí k vám Mistr Na’im. Zkuste ty útočníky nějak zdržet, ozval se naléhavý hlas Mistra Tilaka v Indiině mysli.
Pomoc je na cestě, máme je zdržet, poslala Indi informaci Malome.
Obě se s novou silou pustily do boje. Malí Padawani se také jen tak nedali, zuřivě se bránili. Bylo vidět, že jim ten Sith nechce ublížit.
Chtějí nám unést prcky, pomylela si Malome.
Na obloze se náhle objevila malá loď. Malome i Indi na ní s nadějí vzhlédly. Byl to Mistr Na’im! Sithské útočníky tato nečekaná pomoc vyvedla z míry. Ti dva, co bojovali s dívkami na sebe pohlédli a odhodili najednou obě dívky. Ty bolestivě dopadly na zem a než se stihly postavit a opět bojovat, ozval se ohlušující výbuch. Malome s Indi se ocitly podruhé na zemi. Byly otřesené. Všude byl jen kouř. Jejich mysl ovládl zmatek. Snažily se Silou vycítit, jestli jsou Padawani naživu. Ano, byli živí! Ale Sithové využili vyřazení dívek z boje a unášeli je. Padawani byli ještě moc malí na to, aby měla jejich mysl účinné štíty proti nátlaku Sithů. Sithové je ovládli bez problémů, donutili je odevzdat meče a přikázali jim, aby běželi k sithské lodi, která byla za skalním výběžkem. Jeden z útočníků běžel s nimi, zbylí dva jim kryli záda.
Jen co Mistr Na’im přistál a zkontroloval Silou dívky, jestli jsou naživu, rozeběhl se za únosci. Indi s Malome se otřepaly z nečekaného výbuchu a už byly Mistrovi v patách. Dva Sithové se zastavili a čekali na souboj. Očividně chtěli získat čas, aby mohl alespoň jeden z nich dokončit úkol a unést Padawany. K jejich lodi už to bylo jen kousek. Mistr Na’im se pustil do boje s jedním, Indi a Malome se snažily zlikvidovat druhého. Byly perfektně sehrané, netrvalo to dlouho a Sith jevil znánky vyčerpání. Indi se pokoušela dodat Sílu Padawanům. Nemusíte ho poslouchat. On je jeden a vás dvanáct. Soustřeďte se, pokud se spojíte, můžete nad ním zvítězit. I bez mečů… Slova ale neměla žádnou odezvu, Temná strana Síly malé Padawany úplně otupila. Mistr Na’im se šikovně vyhnul útoku a zasadil svému protivníkovi smrtelnou ránu. Podíval se, jak si vedou dívky a usoudil, že to zvládnou. Rychle se tedy rozběhl na pomoc malým Padawanům. Malome se na Mistra ohlédla, útočník využil její nepozornost a sevřel ji svou temnou myslí. Malome se zapotácela a klesla v bezvědomí k zemi. Indi zkontrolovala Silou Malominy životní funkce. Žije, oddychla si. Sith ale získal převahu, Indi byla nepozorná. Začínala mít strach o Malome a začínala být na toho Sitha pěkně naštvaná. Protivník rozpoznal její zaváhání a odhodil jí k zemi. Otočil se a utíkal směrem k lodi. U lodi probíhal boj mezi Mistrem Na’imem a nyní již dvěma Sithy. Indi vyhledala v Síle Padawany. Už nebyli pod nadvládou Temné strany Síly, ale neměli meče a nemohli bojovat. Snažili se pomoci, a tak zevnitř systematicky likvidovali loď Sithů. Vyřadili hyperpohon, teď už i normální pohon. Každopádně tahle loď v nejbližší době nepoletí. Jeden ze Sithů se utrhl z boje s Mistrem a chtěl se vrhnout na Indi. Když ale uviděl v jakém stavu je jejich loď, zaplavila ho vlna nekonečné nenávisti. Než stihla Indi cokoliv udělat, odhodil Sith jednoho z Padawanů na skálu. Byl to Timmi, ten nejmenší ze všech. Zůstal nehybně ležet. Sith se pokoušel odhodit i Indi, ta ale udělala přemet vzad a vyhla se tak vlně útoku. Pak se otočil a začal utíkat. Během sekundy zmizel v průrvě ve skále. V Indi se rozhořel plamínek zloby. Bez přemýšlení se rozběhla za Sithem. V mysli jen zaslechla hlas Mistra Na’ima. Indi, ne! Sith, který bojoval s Mistrem zpanikařil. Takovýto vývoj událostí vůbec nečekal. Mistr nezaváhal a během okamžiku ho probodl. Pak běžel k malému Timmimu.

Poslední Sith běžel jak nejrychleji mohl. Indi byla unavená a celé tělo jí bolelo, ale ani na chvíli jí nenapadlo ve sledování přestat. Určitě tady má ještě jednu loď, jako pojistku, pomyslela si. Sith se pohyboval, jako kdyby to byl pro něj známý terén. Zrychlil, zahnul za roh a zmizel ve velké temné jeskyni. Indi nezaváhala, napnula všechny své smysly, povolala na pomoc Sílu a vběhla za ním.

Malome se probrala, kolem ní nebyl nikde nikdo. Hlava jí bolela od nárazu na zem. Začala se soustředit. Pomocí Síly zjistila, že za nedalekým výběžkem skály se nachází Mistr Na’im a dvanáct Padawanů. Jeden z nich byl ale vážně zraněný… Rozeběhla se k nim. Mistr Na’im jí předal do péče Timmiho a kývnul na ní. Pak se rozeběhl na pomoc Indi.

V jeskyni byla tma. Indi nic neviděla. Pomocí Síly se snažila určit, kde se nachází a kam má jít. Našlapovala potichu a opatrně, světelný meč měla deaktivovaný v ruce, připravený k boji. Jeskyni zahalovalo zlověstné ticho. Slyšela jen svůj dech a tlukot svého srdce. Nebyla nervózní, jen měla pocit, že si s ní ten Sith hraje. Nemohla ho nikde v Síle najít a to jí mátlo. Nemohl přece jen tak zmizet, uklidňovala se. Zastavila. Někdo se za ní pohnul. Otočila se a zamžourala do tmy. Síla jí ukázala, kde se Sith schovává. Když vycítil, že je prozrazen zaútočil. Indi se nechala naplno ovládnout Silou. Ve tmě zářily jen jejich meče. Útočník útočil s novou vervou, Indi se jen bránila. Na chvilku si zanadávala, že se za ním pustila. Vůbec to teď pro ní nevypadalo dobře. V koutku její mysli se ozvala myšlenka, že to tenhle Sith zranil Malome a Timmiho. Pokoušel se jí ovládnout hněv. Ptala se sama sebe, jak dlouho se ještě vydrží bránit. Na jejím protivníkovi byla únava sotva patrná. Teď už měl v boji znatelně navrch. Využil své převahy a odhodil ji. Indi se nestihla vyhnout a narazila do stěny jeskyně. Bolestivě se praštila do hlavy a narazila si při pádu ruku. Meč jí vypadl na zem. Sith nezaváhal a přiskočil k ní. Sklopil však meč a zlověstně se zasmál. Pak uchopil její mysl a sevřel ji temnotou. Indi se propadala do ticha a chladu. Nemohla se proti tomu bránit. Z dálky slyšela hlas svého Mistra. Dýchej…
Mistr Na’im vběhl do jeskyně a ihned se pustil za utíkajícím Sithem. Neměl čas ho honit, musel pomoci Indi. Nevěděl jaké škody na její mysli ten Sith napáchal. Poklekl vedle ní. Byla naživu. Dýchala ale jen velice mělce. V mysli se spojil se svým bývalým Padawanem Mistrem Tilakem. Mistr Na’im věděl, že jsou on a Indi Asatti. Mistr Tilak byl jediný, kdo jí mohl takhle na dálku pomoci…
Je v pořádku, jen je slabá, Mistře. Letím ihned za vámi.
To není nutné, zůstaň na Coruscantu, odvezu ji za tebou. Jsme tam za pár hodin.
Mistr Na’im vzal Indi do náruče a vydal se na cestu za Malome a Padawany.

7.

„Nepodařilo se vám jí zabít,“ řekl zlověstně muž v černém plášti. Vedle něj stál jediný Sith, který přežil fiasko na Speenu. „Poslal jsem vás, protože jste jedni z mých nejlepších žáků…“
„Mrzí mě to, můj pane. Nečekali jsme, že budou tak silní. Ještě je šance, že ta holka zemře. Její zranění jsou vážná.“
„Nezemře a ty to víš. Jediové jí nenechají zemřít. Každopádně, teď už nezáleží na tom, jestli žije, nebo je mrtvá. Jediové si můžou být definitivně jistí, že se Sithové vrátili. Budeme muset změnit strategii… Alespoň ale netuší, že hlavním důvodem té akce na Speenu bylo zbavit se té holky. Myslí si, že jsme chtěli unést ty Padawany, abychom je vycvičili v Temné straně Síly,“ řekl Sith odmlčel se.

8.

„Bylo štěstí, že jste byl nedaleko Speenu, Mistře. Mohlo to velice špatně dopadnout,“ řekl Mistr Tilak. On i Mistr Na’im seděli vedle postele na které ležela Indi. Byla v bezvědomí už několik hodin. Mistr Tilak měl na Indi položenou jednu ruku. Nepřetržitě jí tak posílal uzdravující Sílu.
„Kdo by čekal, že někdo zaútočí na loď s Padawany? Příliš dlouho jsme žili v míru a zvykli jsme si na to. Byli jsme slepí vůči nebezpečí. Ti Sithové chtěli ty malé zřejmě vycvičit. Všichni ale byli velice stateční. Ten nejmenší, Timmi, je v pořádku. Malome také. Zůstala s nimi na Adhiře a pomáhá Mistrovi Mundimu ve výcviku. Její Mistr je již na cestě za ní spolu s dalšími, které tam Rada vyslala na výpomoc, kdyby se náhodou útok opakoval,“ pokračoval v konverzaci Mistr Na’im. „A jak se jinak máš? Skoro vůbec tě nevidím, tedy pokud nejsi předvolán před Radu,“ usmál se Mistr Na’im. Od té doby, co se jeho Padawan Tai Tilak stal Mistrem Jedi, byl Mistr Na’im zvolen právoplatným členem Rady. Neměl teď ani svého Padawana, protože prostě neměl čas na něčí výcvik. Práce pro Radu byla opravdu náročná.
„Je Indi dobrý Padawan? Jak pokračuje ve výcviku? Podle toho, co jsem viděl, jí to s mečem jde, ale chybí jí vytrvalost. A také jedná ukvapeně.“
„Já byl přece taky takový, Mistře. Je ještě mladá a nikdy nestála proti takovému útočníkovi. Ale to s tím jejím jednáním bez rozmyslu budu muset něco udělat… Málem jí to stálo život.“

Když Indi pohltila temnota, přestávala vnímat. V dálce ale cítila svého Mistra, byl stále s ní. Dodával jí sílu vytrhnou se z toho sevření. Nikdo jí během výcviku nepřipravil na tenhle mentální útok Sithů. Matně si uvědomovala, že ten Sith udělal Malome to samé. Naštěstí ale neměl čas to dokončit. Když vycítila, že je Mistr Tilak vedle ní, protnulo temnotu kolem ní krásné duhové světlo. Pomalu začala nabývat ztracených sil. Cítila, že jí vyléčil naraženou ruku a odřený obličej. Pochvíli se probudila a chtěla se posadit.
„Lež, musíš si odpočinout,“ řekl Mistr Tilak a zaplavil jí láskou. Sám si nechtěl připustit, jak moc se o ní bál. Indi se rozhlédla. Byla už noc, Mistr Na’im už dávno odešel. Indi se dotkla hlavy. Stále jí nepříjemně bolela.
„Co to bylo? Ten mentální útok. Já… nevěděla jsem, jak se bránit.“
„To byla Temná strana Síly. Byla to zloba a nenávist, co tě chtěla zabít.“
„Dá se proti tomu naučit bránit?“
„Ano, ano. Naučím tě to. Teď ale spi.“
Mistr vyslal k Indi uklidňující Sílu a během minuty usnula.

9.

„Mistře, už je mi dobře. Opravdu. Už tady nevydržím jen tak ležet… Můžu se už vrátit na svou ubikaci?“ zamrkala Indi na léčitele.
„Taky si myslím, že už jsi v pořádku. Můžeš tedy jít. Půjdu to ohlásit tvému Mistrovi. Mezitím se převlékni,“ řekl léčitel a podal jí hromádku čistého oblečení.
Jen co opustila léčitelské křídlo, rozeběhla se. Tolik se na Mistra těšila… Byl u ní sice každý den, ale musel stále častěji odcházet na nějaká jednání. Chtěla co nejdříve začít opět trénovat, ale hlavně se chtěla naučit obranu proti těm mentálním útokům. Když se před Indi otevřely dveře ubikace, zahlédla svého Mistra a Mistra Jinna, jak se tlumeně baví. Jak ji zahlédli, přestali se bavit a usmáli se na ni.
„Jsem rád, že už jsi v pořádku,“ řekl Mistr Jinn s malou úklonou. Indi mu úkolnu vrátila. „Děkuji, Mistře.“
Mistr Tilak popošel k Indi a pořádně ji objal. Byl tak rád, že je s ním, ale…
„Indi, Rada nás posílá na Nerek. Mistra Jinna, Mistra Nadwiho a mě. Všechny stopy od toho vraha v Senátu směřují tam, a tak to musíme prošetřit…“
„Naiané jsou mírumilovní a čestní, nenechali by někoho chladnokrevně zabít. A už vůbec by si na to nenajali Sitha. Oni se bojí Síly,“ skočila mu do řeči Indi. Mistr ale pokračoval.
„Každopádně ten konflikt o Unuk se vyhrocuje. Naianský senátor prchl na Nerek a dává tam dohromady armádu. Bojí se, že je Senát proti nim. Wasawai se také připravuje k boji, ale jejich senátor se pořád snaží vyjednávat. Nesmí dojít k válce, protože by nešlo jen o tyhle dvě planety. Rod Naianů z Nereku a rod Bhinů z Wasawai jsou velice staré rody. Mají přátele a příbuzné po celé Galaxii, kteří by jim ihned přispěchali na pomoc.“
„Až budeme pryč, vezme si tebe, Malome a Obi-Wana na starost Mistr Windu,“ řekl Mistr Jinn. Indi na něj nechápavě pohlédla.
„Chcete nás tady nechat? Mistře?“ ohlédla se na Mistra Tilaka. „Chci jít s vámi! Vždyť víte, co se stalo, když jste mě nechal na pár dní bez dozoru. Já…“
„Rada si myslí, že to tak bude lepší. Bude to velice nebezpečné vyjednávání. Naiané jsou vyděšení a my nevíme, co od nich můžeme očekávat. Kromě toho se bojí Síly, jak jsi říkala. Čím míň nás tedy poletí, tím líp. A když bude vyjednávání neúspěšné, bude válka a my budeme přímo v epicentru dění. Bude proto lepší, když zůstanete v bezpečí na Coruscantu.“
„Jsme přece vaši Padawani! Nebudem tady jen tak sedět a čekat, když vám tam půjde o život. To přece nejde! A proč nás Rada pořád rozděluje? Chci jít s vámi!“
„Jde jen o vaše bezpečí, nic víc. Je nám nepříjemné, že letíme bez vás, ale za těchto podmínek to nejde jinak. Kromě toho si Rada myslí, že nezaškodí jednou za čas rozdělit Mistra a Padawana. Musíte se naučit samostatně jednat,“ řekl Mistr Tilak rázně. Pak se Mistrův výraz změkčil, pohladil Indi po vlasech a dodal: „Nechci tě tady nechávat, nejraději bych tě měl všude sebou, vždyť to víš. Ale na Nereku nám půjde o život, nechceme riskovat i ty vaše.“
„To jste mě opravdu uklidnil, děkuju,“ řekla sarkasticky Indi.
Mistr Jinn se omluvil s tím, že musí říct tu novinku o cestě na Nerek Obi-Wanovi a dodal, že by byl velice šťastný, kdyby měl jeho Padawan tak klidnou reakci jako tady Indi.
„Kdy odlétáte, Mistře?“ zeptala se po chvíli Indi.
„Asi tak za hodinu.“

„Tak a co teď?“ zeptala se Indi Malome. Stály v docích a koukaly na právě startující loď s jejich Mistry. Obi-Wan stál vedle nich a vypadal značně pohoršeně. Všem třem zapípaly comlinky. Byl to Mistr Windu a oznamoval jim, že se mají co nejdřív dostavit před Radu. A protože neměli co dělat, vydali se na cestu ihned.

„Přemýšleli jsme, jak vás tady v Chrámu bez vašich Mistrů zabavit a Mistr Yoda vymyslel skvělou věc. Třikrát denně budete mít trénink s jedním z Mistrů. Prvních několik dní to budu já,“ řekl Mistr Windu a dramaticky se odmlčel. „Budeme se scházet v hale pro pokročilé, časy tréninků vám vždy pošlu na vaše comlinky. Hlavní náplní našich společných tréninků bude obrana proti mentálním útokům. Malome a Indi už ví, o co jde. Obi-Wan to brzy zjistí. Zbylý čas věnujete meditaci a tomu nejdůležitějšímu – studiu konfliktu o planetu Unuk. Vaše studium by mělo být komplexní: začnete stručnou historií obou rodů, vyjmenujete důvody kolonizace, prostudujete zeměpisné zvláštnosti jejich současných planet a až dojdete k dnešnímu konfliktu o Unuk, uděláte důkladný rozbor. Můžete tak přijít na nějakou závažnou věc, která by mohla pomoci vašim Mistrům ve vyjednávání. K dispozici vám bude knihovna, i ta část s omezeným přístupem. Mistr Yoda bude rád, když ho budete průběžně informovat o vaší práci. Nějaké otázky?“
„Ne, Mistře,“ odpověděli sborově.
„Dobře, za hodinu na mě čekejte v tréninkové hale. Teď se můžete jít věnovat vašemu studiu.“
Všichni tři se uklonili a vyšli ze síně Rady. Na chodbě se na sebe otráveně podívali, pokrčili rameny a už byli na cestě do knihovny.

10.

Po dvou dnech studia historie se konečně vrhli na důkladný rozbor konfliktu o Unuk. Bylo to ale hrozně nudné a zdlouhavé.
„Oni by neodletěli vyjednávat, kdyby tohle všechno nepřečetli. Je to úplně zbytečný,“ řekl Obi-Wan a odhodil hromadu datadisků rezignovaně na stůl.
„Jo, abych nezapomněla, Mistr Windu vám vzkazuje, že dnes bude trénink od jedenácti. Což je, jak tak koukám, za pár minut,“ usmála se omluvně Malome.
Všichni tři vstali a zamířili k turbovýtahům. Jejich dosavadní trénink s Mistrem Windu nebyl moc úspěšný. Zatím to vždy skončilo tak, že prostě omdleli. Z tréninků teď odcházeli s bolestmi hlavy, ale byl to jediný způsob, jak se tomu naučit bránit. Mistr Windu mohl na chvíli použít Temnou Sílu k tomuto útoku, protože byl vůči lákadlům Temné Síly imunní. Kdyby se o to ale pokusil někdo méně pokročilý, mohl tak padnout do pasti, ze které není úniku.
Jejich Mistři je sice trénovali proti mentálním útokům, ale jen proti snaze je ovládnout. „Ovládnout se nechá ten, co slabou mysl má,“ říkával jim Mistr Yoda. Tohle bylo něco jiného. Tenhle útok jim sevřel mysl a zahalil ji do temnoty a chladu, jako by už neexistovala žádná naděje… Netrénovaný člověk by přežil sotva okamži. Bylo jisté, že takovéhle schopnosti má jen opravdový Mistr Temné Síly. Každou buňkou jeho těla musela prostupovat nenávist.
Když dorazili do haly, Mistr Windu už na ně čekal. Jako vždy, když měli trénink s Mistrem Windu, byla hala prázdná. Byli za to rádi, a tak nehledali důvody, proč tomu tak je.
„Malome si dá s Obi-Wanem cvičný souboj. Indi, ty pojď sem, budeš bojovat se mnou. Pak se prostřídáme,“ zahájil lekci Mistr.
Indi se začala koncentrovat. Nemysli, nech se vést Silou, zaslechla v mysli hlas Mistra Tilaka. Každý den ji povzbuzoval a ona věděla, že ať je jakkoliv daleko, stále je s ní.
Útok Mistra Windu jí vytrhl ze zamyšlení. Zpočátku se jen bránila, po chvíli ale získala nad bojem kontrolu a začala si být v útocích jistější. Mistr se jí v souboji přizpůsoboval. Pokusil se ji odhodit, Indi ale udělala přemet vzad. Na nic nečekala a ihned zaútočila znovu. Mistr jí ale odkopl stranou. Byl to samozřejmě jen náznak kopu, nechtěl jí ublížit, ale svůj efekt to mělo. Indi si snažila kopu vyhnout a spadla na záda. Rychle vyskočila, připravena na další akci, když se Mistr najednou ponořil do Temné Síly. Jeho útok byl teď neúprosný, každou Indiinu chybu využíval ve svůj prospěch. Měl teď hodně navrch a dával to najevo. Po každém pádu na zem ale Indi opět vstala. Byla odhodlaná to nevzdat. Vžila se do toho, že je to boj na život a na smrt. Snažila se bojovat, jak nejlépe uměla. Na vteřinu se jí Mistr zadíval do očí. Teď to přijde, blesklo jí hlavou. Mistr zahájil mentální útok na její mysl. Indi zavrávorala, temnota se jí snažila pohltit. Zase vypluly na povrch jejího vědomí všechny obavy, strach i hněv. Už skoro padala v bezvědomí k zemi, když najednou, jako by se svět zastavil. Její mysl prozářila vše okolo. Všechno bylo ze světla a nepředstavitelně zářící. Přímo z prostoru se jí v mysli spontánně objevily slova, která zářila barvami duhy a dodávaly jí nepředstavitelnou radost: Tvoje mysl je samotný prostor, nikdo ji nemůže ovládnout!
Indi se probrala z náhlé euforie, neomdlela, naopak! Byla plná síly, necítila únavu. Chtěla se s novou vervou pustit do souboje, když si všimla, že Mistr deaktivoval svůj meč a zkoumavě si jí prohlíží. Po chvíli to nevydržel a usmál se. „Úžasné, úžasné! Mnoha Mistrům trvalo roky, než se naučili bránit. Mistr Yoda bude mít velikou radost.“
Byl už večer, Indi ležela rozvalená na své posteli a hrála si s comlinkem. Byly to už dva dny, co Mistr odletěl na Nerek. Od té doby se neozval. Pokusila se s Mistrem spojit telepaticky. Mistře, máte čas? Ráda bych s vámi mluvila.
Během vteřiny se ozval Mistrův hlas z comlinku. „Indi, chtěl jsem se ozvat, ale vůbec nemám kdy,“ řekl omluvným tónem. „Naiané mají strach, že jsme přijeli zatknout jejich senátora. Myslí si, že ho podezříváme, že to byl on, kdo najal vraha na Cyu. Vládne tady nedůvěra. Ale pryč s mými problémy. Dnes jsem cítil, jak se ti podařilo se ubránit tomu útoku! Jsem na tebe hrdý! Opravdu, ani nevíš jak. A ty světla, to bylo úžasné! Tohle cítím jen v hluboké meditaci,“ řekl Mistr Tilak rozzářeným hlasem. „A co jinak? Netýrá vás Rada moc?“
„Dá se to vydržet, Mistře. Děláme kompletní rozbor konfliktu o Unuk, prý abychom vám pomohli. Mohli bysme třeba najít nějaké nové závažné skutečnosti…“
Indi náhle vycítila Mistrův neklid. „Indi, musím končit. Promiň.“
V comlinku to zapraskalo a přenos skončil. Indi vyslala ke svému Mistrovi Sílu. Byl v pořádku, jen musil řešit něco naléhavého. Povzdechla si, lehla si na záda a snažila si srovnat myšlenky. Po chvilce usnula.

11.

Indi se s trhnutím probudila. Zdálo se jí, že Mistry na Nereku zajali. Naiané je měli jako rukojmí… Moc dobře ale věděla, že to nebyl jen obyčejný sen.
Za dveřmi ucítila něčí přítomnost. Vyslala tím směrem Sílu a zjistila, že je to Mistr Na’im. Rychle se oblékla a šla mu otevřít.
„Ahoj Indi, mrzí mě, že tě budím, ale situace se zkomplikovala,“ řekl Mistr. „Mám na tebe prosbu, ale napřed ti musím spoustu věcí vysvětlit. Neposadíme se?“ ukázal směrem k pohodlnému křeslu. „Naiané zajali naše vyjednavače. Svým způsobem se to dalo předpokládat. Byli zoufalí, na krku měli obvinění z vraždy a hrozbu útoku z Wasawai. Naiané mají podstatně menší armádu a méně spojenců než Wasawai. Drží Mistra Tilaka, Jinna a Nadwiho jako rukojmí a snaží se je vyměnit za zproštění toho obvinění a za výhodné podmínky těžby na Unuku,“ na chvíli se odmlčel. „A teď přichází to nejdůležitější. Máme prvního věrohodného svědka v celém tomhle případu. Je jím Syan Enn, bratr té zavražděné dívky. Jeho svědectví je velice zajímavé. Tvrdí, že Bhinům z Wasawai vládnou již několik století Sithové. V této době je jich šest a tvrdí o sobě, že jsou poslední v Galaxii. Nikdo na Wasawai neví, že jim vládnou Mistři Temné Síly. Kdokoliv to zjistil, stala se mu nějaká ‘nehoda‘. Syanovi tohle všechno řekla jeho sestra, Cya. Prý byla vnímavá k Síle, ale Quero a ostatní jí ovládli. Našla v sobě dost Síly, aby se částečně z jejich nátlaku vymanila. Pravdu ale stihla říct jen svému bratrovi. Ten měl nejdříve strach promluvit, ale když viděl, že se schyluje k válce, řekl co ví. Slíbili jsme mu za to ochranu.“
Indi na Mistra koukala a snažila se vstřebat ty novinky. „Takže teď už žijí jen čtyři Sithové, dva jste zlikvidoval na Speenu.“
„Ano, asi ano. Ale teď proč jsem tady. Poletíš se mnou na Nerek? Chtěl bych vzít i Malome a Obi-Wana. Docela by se mi hodila pomoc při osvobozování. Samozřejmě budeme s Naiany vyjednávat, nebudeme bojovat,“ dodal, když viděl Indiin nadšený výraz. „Mezitím bude v Senátu probíhat jednání, co udělat s Wasawai,… no každopádně to bude ještě zajímavé. Za pár minut se sejde Rada, navrhnu jim abyste se ke mně přidali. Zavolej prosím Malome a Obi-Wana. Za půl hodiny se sejdem u mé lodi, ano?“
Indi se usmála. Měla tendenci skočit Mistrovi kolem ramen, nebo začít jásat, ale ovládla se. „Ano, Mistře, díky.“

Všichni tři teď nervózně podupávali u lodě Mistra Na‘ima. „Kolik je hodin?“ zeptala se Malome. „Říkal za půl hodiny, ne?“
„Třeba mu Rada nedovolí vzít nás sebou…“
„Vzal bych vás sebou i tak,“ řekl Mistr Na’im a všichni se na něj překvapeně otočili. Vůbec ho necítili ani neslyšeli přicházet. Indi se usmála. Mistr Na’im byl její druhý nejoblíbenější Mistr, ihned po Mistru Tilakovi. Měla ho ráda hlavně pro jeho revolucionářskou povahu.
„Na co čekáte, letíme,“ zavelel.
„Obi-Wane, budeš řídit, Malome a Indi, vy se budete snažit poslat vzkaz Naianům. Měli by vědět, že jsme na cestě, ale hlavně zdůrazněte, že jsme na diplomatické misi. Nechceme, aby nás sestřelili ještě na oběžné dráze, že? Chceme s nimi vyjednávat. Kdyby neodpovídali, nebo kdyby nás nechtěli přijmout, řekněte jim, že máme nové důkazy, ale nic víc. Wasawaiané nás stoprocentně odposlouchávají. Let by měl trvat asi dvě hodiny. Já jdu spát, vzbuďte mě jen v případě nejvyšší nouze.“
Všichni tři na něj vyjeveně koukali. Mistr Na’im byl v perfektní ráži. Jim to ale vyhovovalo. Konečně někdo, kdo je nechá jednat samostatně a nekontroluje je na každém kroku. Usmáli se na sebe a dali se do práce.

Po hodině a půl letu hyperprostorem Malome zaúpěla. Stále se snažila spojit s Nerekem. Seděla před ovládacím panelem a zoufale mačkala všechny knoflíky, na které narazila. Indi se vrtěla před obrazovkou, nad kterou visela mini kamera, která by v případě úspěšného spojení přenášela její obraz na Nerek. Po chvíli se na obrazovce objevil protáhlý obličej naianského senátora Kippa.
„Co si přejete?“ zeptal se podezřívavým tónem.
„Dobrý den, jsme vyjednavači Nejvyššího kancléře. Chtěli bychom s vámi mluvit o podmínkách propuštění rytířů Jedi, které vězníte,“ nasadila diplomatický výraz Indi.
„Osobně,“ dodala ještě.
Senátor si dal s odpovědí na čas. „Za jak dlouho přistanete na Nereku?“
„Do půl hodiny.“
„V tom případě přistaňte v doku pět. Bude tam na vás čekat doprovod.“
Spojení se přerušilo. „Je to past,“ ozval se hlas Mistra Na’ima. Indi s Malome povyskočily překvapením. Obi-Wan tázavě vzhlédl. Ale ani on se nesnažil schovat překvapení ve své tváři. Zase ani jeden z nich nepostřehl, že Mistr vstoupil do kokpitu. Snažili se pátrat v Síle, jak dlouho tam asi stál a pozoroval je. Na nic ale nepřišli…
„Indi, řekni mi, jak jsem poznal, že lže?“
Indi mlčela.
„Malome?“
Malome mlčela také.
„Příště si přivolejte na pomoc Sílu. Mohla by vám hodně prozradit o úmyslech toho, s kým mluvíte,“ prohodil Mistr směrem k dívkám a zamířil si to na sedadlo kopilota.
„Ví o nás a budou na nás připraveni. Chtějí na nás zaútočit, ale jen proto, že se bojí. My však chceme vyjednávat. Jaký zvolíme postup?“
Ticho.
„Obi-Wane?“
Obi-Wan se zatvářil omluvně.
„No tak, chci jen, abyste přemýšleli. Co byste dělali v takové situaci, kdyby na vás bylo vedení?“
„No…“ pokusila se nesměle Indi.
„Jen povídej,“ dodával jí odvahu Mistr Na’im.
„Naiané musí vědět, že tušíme, že je to past. Ale i přes to přistaneme na místě, na kterém nás čekají, tedy dok číslo pět. Uvidí tak, že jednáme čistě, bez úskoků. Naší výhodou je, že netuší kolik nás na lodi je. Měli bychom se rozdělit – dva by měli jít vyjednávat a dva by se měli schovat na lodi. Podle jejich chování k našim dvěma vyjednavačům zjistíme jejich úmysly. Kdyby je chtěli náhodou odklidit, vyrazili by jim zbylí dva na pomoc, nebo by mohli vyčkávat a potom pod příkrovem tmy všechny zajatce osvobodit.“
„Skvělý plán. Přesně takhle to uděláme. Indi, půjdeš se mnou. Jejich senátor s tebou před chvílí mluvil a asi by se ptal kde jsi, když by tě nezahlédl mezi vyjednávajícími,“ usmál se Mistr Na’im.
„Obi-Wane, Malome, vy se jděte ihned někam schovat. Je pravděpodobné, že budou naši loď prohledávat, nebo, pokud nás opravdu nemají rádi, se pokusí loď zlikvidovat. Myslete na to a dejte si pozor. Snažte se neprozradit. My vás budeme průběžně informovat o průběhu, pomocí Síly samozřejmě. Obklopte se tedy Silou a buďte vnímaví vůči každé nepatrné změně.“
„Ano, Mistře.“
Obi-Wan předal řízení Indi a šel s Malome najít vhodný úkryt.

„Koukni, poslali nám mapku, kudy se máme dostat do doků. Mají o nás opravdu starost,“ poznamenal lehce sarkastickým tónem Mistr Na’im.
Indi mrkla na obrazovku a zamířila požadovaným směrem. Během minuty přistáli v doku číslo pět. Mistr zavřel oči, aby zhodnotil situaci.
„Náš uvítací výbor se skládá z osmi členů. Šest z nich je ozbrojených. A co je zajímavé, zřejmě nemají nepřátelské úmysly. No, uvidíme.“
Zvedli se ze sedadel a prošli trupem lodi. Po rampě sešli ke svým hostitelům.
„Vítáme vás.“
„Dobrý den, jsme vyjednavači Nejvyššího kancléře. Rádi bychom mluvili s představiteli vaší vlády. Máme nové informace týkající se současného konfliktu,“ začal obvyklou proceduru diplomatického vyjednávání Mistr Na’im.
„Senátor vás již očekává, následujte mě prosím,“ řekl Naian v tmavě modré tunice a rukou naznačil směr jejich cesty.
Zatímco procházeli zdánlivě nekonečnými chodbami paláce, vyhledala Indi v Síle Mistra Tilaka a pozdravila se s ním.
Po několikaminutovém pochodu došli do místnosti plné vojáků. Uprostřed byl mohutný trůn, na kterém seděl panovník Naianů. Vedle něj nervózně postávalo několik nejbližších spolupracovníků. Indi poznala jen jednoho – senátora Kippa. Když si všimli, že vešli, celý sál utichl. Panovník vstal. „Dobrý den. Přišli jste vyslechnout naše požadavky?“
„Vaše Výsosti, máme nové důkazy. Jste zproštěni obvinění z vraždy a je vám přisouzeno právo na polovinu výdělků z těžby na Unuku. Všechno zosnovali vládci z Wasawai. V Senátu právě probíhá jednání, jak se utišit válečnou hrozbu z jejich strany. Bylo by dobré, aby se váš senátor jednání také účastnil,“ řekl Mistr a mírně se uklonil směrem ke Kippovi.
„To ovšem mění celou situaci. Senátore Kippe, ihned leťte na Coruscant a omluvte se mým jménem za způsobené potíže.“
Kipp se uklonil a spěšně vyběhl ze síně, následován celou svou družinou. Král kývl na velitele ochranky.
„Veliteli, ať ihned propustí rytíře Jedi. Dejte jim zpět jejich zbraně a přiveďte je sem.“
Král se opět posadil a začal si mnout bradu. „Myslíte, že můžeme očekávat válečný konflikt s Wasawai?“
„To opravdu nevím, Vaše Výsosti. Když vyšla pravda najevo, přidali se na vaši stranu skoro všichni spojenci Wasawai. Bylo by teď od nich velice pošetilé začínat válku. Ehm, s vaším dovolením, Výsosti, v naší lodi zůstali ještě dva členové posádky, mohu je zavolat, aby se k nám připojili?“ zatvářil se rozpačitě Mistr Na’im.
„Samozřejmě.“
Mistr vytáhl comlink a zavolal Malome a Obi-Wana. Po několika minutách čekání zahlédla Indi do místnosti vstupovat Mistra Tilaka, Jinna a Nadwiho.
Už vás nikdy nenechám letět někam samotného, usmála se na svého Mistra.
Když dorazila i Malome a Obi-Wan a připojili se ke svým Mistrům, král promluvil.
„Chtěl bych se vám omluvit za všechny potíže, které jsme naším jednáním způsobili. Jednali jsme pod vlivem strachu z hrozící války. Věděli jsme, že vydíráním ničeho nedosáhneme, ale byl to jen zoufalý pokus odvrátit nevyhnutelné. Zůstaňte prosím našimi hosty, než skončí jednání v Senátu. Je to jen malá satisfakce za naše chování k vašim vyslancům. Prosím, dejte nám možnost, jak vám ukázat naši pohostinnost.“
„Bude nám ctí, Vaše Výsosti,“ řekl Mistr Na’im.

12.

„Mistře, něco není v pořádku,“ naklonila se Indi ke svému Mistrovi. Všichni Jediové i celá královská skupina právě večeřeli. Na všech bylo vidět napětí. Senátor Kipp se ještě neozval, a tak na celé planetě platil stupeň nejvyšší pohotovosti.
„Ano, také cítím pohyb v Síle. Musíme ale vyčkávat.“
Indi se trochu uklidnila a usmála se na vedle sedící Malome.
„Kdy jsi naposled viděla tolik jídla pohromadě?“
„Pravděpodobně nikdy,“ odpověděla Malome a nandala si třetí talíř nějaké oranžové zeleniny.

Ve stejné době na Wasawai…
V potemnělém trůnním sále stály tři postavy v černých pláštích.
„Proč se nám ještě neozval? Jak dlouho máme ještě vyčkávat?“
„Uklidni se můj učedníku, Darth Sidious ví co dělá. Ozve se, až přijde čas.“
„Měli bychom odsud odletět. Máme přece své spojence i na jiných planetách,“ promluvil třetí Sith.
„Temnému Lordovi záleží na Unuku. Je to největší ložisko rhuttu v Galaxii, dají se z něj postavit ty nejodolnější bitevní stanice. Ještě se nám nesvěřil se svým plánem, ale myslím, že chystá něco velkolepého. Konečně se pomstíme a Sithové budou opět vládnout!“
„Mně se tohle nelíbí. Senát už tuší, že jsme zabili Cyu, tuší, že na Wasawai vládnou Sithové. To jejich tajné jednání to jenom dokazuje. Nikdo z našich informátorů na jednání nebyl vpuštěn. Určitě něco tuší…“
Místností se ozvalo zapípání comlinku.
„Mistře,“ uvítali Temného Lorda poklonou.
„Jednání nedopadlo dobře. Jediové našli nějakého svědka, který je pod jejich ochranou. Nevím kdo to je, ale se svými pravomocemi to brzy zjistím… Zemře. Musíme změnit náš plán, okamžitě opusťte planetu a leťte na Byzzo. Na Byzzo teď sídlí Obchodní federace, která nám bude prospěšná při našem dalším plánu.“
„Je škoda, že takhle ztratíme nadvládu nad celou planetou, můj pane. Opravdu se nedá nic dělat?“
„To těžko. Na cestě je republiková armáda, která má chránit Nerek. Wasawai je monitorována, nikdo neodletí, aniž by se o tom Jediové dozvěděli. Musíte svůj útěk skrýt za invazi na Nerek. Pošlete co nejdřív celou armádu zničit ty, co nám zkazili náš plán. Ať všichni vidí, že plést se do cesty Sithům, znamená smrt!“
„Chcete vyvraždit celou planetu?“
„Jejich civilizace je oproti velikosti vesmíru nepodstatná. Zničte je. A při vašem útěku si dejte pozor, nechceme, aby vás Jediové sledovali. Leťte spolu s bitevními loděmi, pak se odpojte a leťte na Byzzo. Tam vyčkejte dalších rozkazů.“
Obraz Dartha Sidiouse zmizel.
„Theneku, jdi připravit armádu droidů. Musíme odsud uprchnout co nejrychleji,“ řekl Sith.
„Ano, Mistře.“

Na Nereku právě dovečeřeli. Mistr Na’im se zvedl od stolu.
„Vaše Výsosti, omluvíte mě na moment, prosím? Musím zavolat Radě Jediů. Snad už ví něco nového.“
„Jistě.“
Mistr vyšel ze síně a zamířil do komunikační místnosti. Vyťukal příslušné číslo a na obrazovce se objevil Mistr Windu. Tvářil se velice znepokojeně.
„Jednání v Senátu skončilo před několika minutami. Protože všechny pokusy navázat spojení s Wasawai byly neúspěšné, letí Nereku na pomoc republiková armáda. Nikdo nezná pohnutky Wasawaianů…“ náhle se na obrazovce objevil Mistr Mundi a něco naléhavě šeptal Mistrovi Windu.
„Situace se změnila. S Wasawai se někdo spojil. I když byl hovor kódovaný, část se podařilo rozluštit. Chystají invazi na Nerek. Musíte okamžitě evakuovat obyvatele a připravit se na útok…,“ Mistr se odmlčel. „Je tady ještě jedna možnost… Je jasné, že celý útok bude pod vedením těch Sithů. Leťte na Wasawai a pokuste se je zastavit dříve, než propukne boj. Je to naše poslední šance. Hodně štěstí.“

Když se Mistr Na’im vrátil do jídelny, hovor utichl. Všichni na něj upřeli tázavý pohled.
„Vaše Veličenstvo, Wasawai se chystá k útoku.“
Místností se začal ozývat vzrušený šepot. Král jen kývl a rozdal příslušné rozkazy.
„Je tady ještě šance, že ke konfliktu nedojde,“ pokračoval Mistr Na’im. „Potřebovali bychom od vás jen nějakou dobrou loď. Pokud se dostaneme na Wasawai, pokusíme se zastavit velitele invaze. Bez velitelů budou zmateni a toho můžeme využít.“
„Máme špionážní loď, která proklouzne všem dosud známým radarům. Myslím, že by mohla dobře posloužit vaším účelům. Vezměte si ji.“
Mistr se uklonil a všichni Jediové vstali. Velitel stráže jim pokynul, aby ho následovali do hangáru.

„Qui-Gone, přistaň někde tady,“ řekl Mistr Tilak a ukazoval na plán hlavního města. „Je to opuštěná čtvrť, ale je celkem blízko paláce. Snad budeme mít štěstí a nezahlédnou nás.“
„Shromažďují armádu na druhé straně města, jejich pozornost se bude ubírat tímto směrem,“ přisvědčil Qui-Gon.
„Takže plán bude následující: Mistr Nadwi s Malome půjdou k shromaždišti bojových droidů,“ řekl Mistr Na’im a ukazoval na trojrozměrný hologram.
„Budete naše záloha. Pokud nás pět v paláci neuspěje, dáme vám znamení. Pokuste se alespoň napáchat co nejvíce škod na jejich bitevním vybavení.“
Mistr Nadwi přikývl a začal se domlouvat s Malome na svém postupu.
„Qui-Gone, ty budeš s Obi-Wanem hlídat únikové cesty. Budete na ně čekat, pokud se pokusí o útěk. Taii a Indi, vy prohledáte palác. Já půjdu s vámi. Pokusíme se ty Sithy najít. Nějaké otázky?“ zeptal se.
„Připravte se, za pár minut přistáváme.“

„Za jak dlouho může útok začít?“ zeptal se Sith do comlinku.
„Do půl hodiny budeme připraveni, Mistře. Mám se vrátit do paláce?“
„Zůstaň. Dohlédni na přípravu, nesmí se nic pokazit. Ozvu se ti, až zahájíme naší evakuaci.“
„Jistě, můj pane.“

„Nikde nikdo,“ rozhlédl se Mistr Nadwi po liduprázdných ulicích. „Poběž.“
Malome se rozběhla za svým Mistrem. Po chvíli dorazili k shromaždišti droidů. Schovali se za široký sloup a vyčkávali.
Malome si všimla drobného záchvěvu v Síle. „Mistře, támhle je jeden z těch Sithů.“
Mistr přikývl. Vytáhl z pláště comlink a informoval o tom ostatní.

„Jeden je venku, zbývají ještě tři. Qui-Gone, zůstaňte tady a dávejte pozor, určitě se pokusí o útěk. My půjdeme tudy,“ naznačil směr Mistr rukou. „Pokud mě Síla neklame, jsou teď dva Sithové v trůnním sále. Vyřídíme je jako první,“ řekl Mistr Na’im a zmizel za rohem.
„Tak jdem na věc. Máme málo času,“ řekl Mistr Tilak a rozběhl se za ním. Indi jim byla v patách.
Na konci chodby na ně čekalo dlouhé schodiště. Vyběhli nahoru a dali se chodbou doleva, zatočili za roh a najednou stáli před dveřmi od trůnního sálu.
„Snaž se splynout se Sílou, ať nás nevycítí,“ radil Indi Mistr. Vytáhl z malé kapsičky dekodér a přiložil ho k digitálnímu zámku dveří. Ozvalo se slabé zapípání a dveře se se zasyčením otevřely. Dva Sithové stojící čelem k oknu se otočili. Marně se snažili skrýt překvapený výraz.
„Jediové,“ procedil ten vyšší z nich, zažehl svůj světelný meč a zaútočil. Vzal si ho na starost Mistr Tilak s Indi. Druhý Sith se vrhl do boje s Mistrem Na’imem.
Mistr Tilak nechal Indi převzít v boji iniciativu, jen ji doplňoval a kryl seky, na které nestihla včas zareagovat. Chtěl jí tím naučit samostatnosti a připravit jí na to, že nebude mít věčně po ruce Mistra, který jí bude krýt záda.

Theneku, máme problémy, vrať se rychle do paláce, poslal Sith vzkaz svému učedníkovi.
Mistře, armáda ještě není připravena.
Zařiď, ať vyletí co nejdříve.

Sith přešel k velícímu droidovi a zadal mu rozkazy. Pak rychle zamířil ke své malé stíhačce.
„Něco se děje,“ řekla Malome a pohlédla na svého Mistra. Stále stáli za sloupem u shromaždiště. Mistr Nadwi přikývl.
„Armáda bude během několika minut připravena. Musíme něco udělat…“ zamyslel se. „Proplížíme se támhle do hangáru, každý si vezmeme jednu loď a napadneme je.“
„Chcete, abysme my dva zlikvidovali celou armádu?“ zeptala se Malome a snažila se tvářit normálně.
„Ne celou armádu, jen jejich lodě. Bez nich se na Nerek nedostanou, ne? No tak, není jich moc a ještě nejsou v plné pohotovosti, zvládneme to,“ povzbuzoval Malome Mistr.
„A co ten Sith?“
„Až to tady dokončíme, půjdeme na pomoc ostatním.“
Mistr Nadwi se začal plížit směrem k hangáru. Malome jen pokrčila rameny a vydala se za ním.

V trůnním sále zatím stále zuřil boj. Indi si vedla celkem dobře, jen ji teď bolela pravá tvář od tvrdého úderu, který právě schytala. Náhle jakoby Sithové změnili strategii, oba se začali stahovat. Indi vycítila šanci a vrhla se na svého protivníka s novou vervou. V mysli jen zaslechla hlas Mistra Tilaka, Nespěchej. Sith útok očekával, nezareagoval tak, jak Indi myslela. Snadno její údery odrazil a v jedné nestřežené chvíli jí prudce odhodil pomocí Síly. Indi narazila do stěny a spadla bezvládná na zem. Mistr Tilak během vteřiny zkontroloval Indiin stav, a pak zasypal Temného bojovníka několika údery. Mistr Na’im, který zaměstnával druhého Sitha bojoval jen několik metrů od svého bývalého Padawana.
Najednou nastala krátká pauza. Mistr Tilak a Na’im vyčkávali, zatímco na ně Sithové vrhali pohledy plné nenávisti.
Mezi dvěma Sithy právě probíhal telepatický rozhovor: Thenek je na cestě do paláce. Je na čase zmizet.
Také si myslím.

Než stihli Jediové zareagovat, dali se Sithové na útěk. Oba Mistři ihned vyběhli za nimi.
Indi se mezitím probrala ze svého bezvědomí. Nemotorně se postavila a držela se za hlavu. Snažila si vybavit, co se stalo. Zase v boji moc spěchala… Mistr Tilak jí za tenhle souboj asi moc nepochválí. Zkoncentrovala se a spěchala za Jedii.

„Malome, drž se mnou, žádný blbosti, jasný?“ poučoval Mistr svou studentku zatímco nastupoval do jednosedadlové stíhačky. Malome už seděla v kokpitu.
„Jistě Mistře.“
Jen co se za nimi zavřeli poklopy stíhaček, vylétli prudce z hangáru a začali systematicky likvidovat plavidla droidů. Armáda ještě nebyla v plné pohotovosti a než se důstojníci stihli probrat ze šoku a rozdat rozkazy, byla polovina jejich lodí zničená.
„Sestřelte je!“ vykřikl vedoucí důstojník. Ze všech stran se ozvala střelba.

„Utíkají,“ řekl Mistr Jinn a snažil se vycítit záměry Sithů. „Tudy.“
Mistr Jinn a Obi-Wan nasadili jedijský hyperběh.
„Míří do hangáru.“
Proběhli chodbou a zatočili do nevelké síně. Ve druhých dveřích na protilehlé straně místnosti se objevily dvě postavy v černých pláštích.
„Jak je vidět, Jediové si opravdu přejí naši smrt,“ zasyčel jeden ze Sithů. „Nebudete to ale mít jednoduché.“
Oba Temní lordové zaútočili naráz. Do síně už ale vběhli i Mistři Na’im a Tilak a vzali si na starost jednoho ze Sithů.

Indi se mezitím snažila zorientovat v té spoustě chodeb. Ještěže dokáže vycítit, kudy před chvílí běžel Mistr Tilak. Najednou se zastavila. Ucítila malý záchvěv v Síle… Temný záchvěv v Síle. Jeden je v hangáru, pomyslela si a zamířila tím směrem. Zahalila se do Síly, aby jí nepřítel nevycítil. Po minutě vběhla do malé místnosti, která sloužila jako přistávací plocha a dok v jednom. Sith právě vystupoval ze své stíhačky. Indi využila moment překvapení a zaútočila.
Indi, mám ti jít na pomoc? zeptal se Mistr Tilak.
Zvládnu to, Mistře.
Dobře, ale nebuď zbrklá. Hodně štěstí!

Když ji Thenek spatřil, zažehl meč a vyčkával. Byl přibližně stejně starý jako ona, byl Sith a choval se rozvážně .
Neobvyklé, pomylela si Indi.
Jedním úderem ho srazila k zemi, až mu vypadl meč z ruky. Rychle se však vzpamatoval, vyskočil a meč si přivolal pomocí Síly. V tu chvíli jím prostoupila nenávist a začal zuřivě bojovat. Na chvíli tím Indi vyvedl z míry, ta se ale rychle přizpůsobila a využívala jeho chyb ve svůj prospěch. Už se začala cítit ve svém živlu, když jí Thenek podtrhl nohy. Indi se ocitla celá zmatená na zemi. Než stihla vyskočit, znovu zaútočil. Zahlédla jen červenou šnouhu, jak se k ní nebezpečně rychle blíží. Cítila, jak jejím tělem prostupuje Síla a rychle se odkutálela stranou, vyskočila, udělala přemet a náhle stála za protivníkovými zády. Než se zorientoval, prudce sekla. Sith klesl mrtvý k zemi.
Indi chvíli vyčkávala, pak vypnula svůj meč a vydechla si. Její mysli se lehce dotkl Mistr Tilak. Byl na ní pyšný. Usmála se a rozběhla se za ním.

To bylo o fous, pomyslela si Malome, když uhýbala před střelbou. Zatočila prudce doprava a začala znovu útočit. Několik droidů stihlo nastoupit do stíhaček před tím, než byly zničeny a snažili se sestřelit Jedie ze vzduchu. Ze země na ně ustavičně pálila protiletadlová děla. Mistr Nadwi s Malome stříleli na všechno a vnesli tak chaos mezi jinak přísně organizované droidy.

Indi vběhla do síně a ihned zaujala místo vedla svého Mistra. Sithové už neměli moc síly, byli vyčerpaní.
„Vzdejte se,“ řekl Mistr Na’im. „A přežijete.“
Mistr Jinn s Obi-Wanem přestali útočit a čekali, jak se jejich protivníci rozhodnou.
„Nikdy se nevzdáme, stejně jako by jste se nikdy nevzdali vy na našem místě. Nebojíme se smrti.“
Temní lordi nezaváhali a začali bojovat s novou silou. Jeden z nich odhodil Mistr Na’ima k zemi a chtěl ho probodnout, zabránil mu v tom ale meč Mistra Tilaka. Indi vycítila šanci, přiskočila a praštila ho rukojetí meče do hlavy. Mistr Tilak ho pak odhodil pomocí Síly a Mistr Na’im ho probodl. Všichni tři se na sebe spokojeně podívali.
„Skvělá spolupráce, díky,“ řekl Mistr Na’im.
Druhý Sith, náhle zaskočený smrtí svého přítele zazmatkoval. Obi-Wan ho odhodil a Mistr Jinn mu zasadil smrtící ránu.
„Jdeme za Mistrem Nadwim,“ zavelel Mistr Na’im. Ještě než se všichni rozeběhli, zapípal mu comlink.
„Droidi jsou na cestě do paláce, pokusíme se je zastavit, ale je jich hodně. Měli byste se schovat.“
„Dobře, díky. Jak se vám daří?“
„Zlikvidovali jsme bez větším potíží většinu jejich bojových lodí a droidů. Uvidíme se za chvíli.“
Jediové na nic nečekali, vyběhli z paláce a zamířili ke své lodi. Když utíkali přes nevelké náměstí ozvala se střelba. Všichni aktivovali své meče, připraveni ke konfrontaci s droidy.
„Rychle!“ vykřikl Mistr Jinn.
Na obloze se objevily dvě stíhačky, ve kterých seděl Mistr Nadwi s Malome. Začali ze vzduchu pálit na droidy pod sebou a poskytli tak možnost svým přátelům v bezpečí nastoupit na loď. Ti rychle vzlétli, připojili se k Malome a Mistrovi Nadwimu a letěli směrem k shromaždišti armády. Nevěděli, jak jsou droidi naprogramovaní a nechtěli si vzít na starost, že by třeba začali útočit na civilní obyvatelstvo.
Bitva s oslabenou armádou netrvala dlouho. Během dvaceti minut utichly i poslední výbuchy a ze všech stran se valil dým.

„… ty úhybný manévry, to bylo super! Řeknu ti, ta stíhačka byla úžasná a…“ svěřovala se nadšeně Malome Indi. Do kajuty vstoupil Mistr Tilak.
„Tak pro nás na Nereku chystají velkolepou oslavu! Přijede Mistr Yoda a Mistr Windu, Kancléř a nějací politici, ale můžeme je očekávat až za několik hodin. Takže se připravte, budeme pořádně slavit!“

13.

„Jediové, můj národ je vám zavázán,“ vítal je panovník Nereku ve slavnostně vyzdobeném přijímacím sále. „Oslava na vaši počest začne do dvou hodin, až přijede transport z Coruscantu.“
Do místnosti vstoupil mladý Wasawaian postavil se vedle panovníka a mírně se uklonil.
„Tohle je můj syn Oiku.“
Všichni Jediové se uklonili.
„Je mi ctí se s vámi setkat. Vaše pověst neohrožených bojovníků se dnes potvrdila, naštěstí,“ řekl Oiku a odmlčel se. „Ehm no, byl bych velice šťastný, kdybych mohl být vaším doprovodem na dnešní oslavě, teda jestli dovolíte,“ řekl nesměle Oiku směrem k Malome a Indi. Obě měly tendenci se začít smát.
„Teda, mohl bych doprovázet tyto dvě krásné bojovnice?“ zeptal se už trochu sebevědoměji a těkal pohledem z Mistra Tilaka na Nadwiho a na Jinna. Mistr Tilak dloubl Indi do zad.
„Jistě, Vaše Výsosti, budeme velice šťastné za váš doprovod,“ vysoukala ze sebe Indi.
„Výborně. Veene,“ zavolal na sluhu, „doprovoď tyto skvostné dívky ke švadlenám. Ať pro ně připraví ty nejkrásnější šaty na Nereku.“
„Šaty?!“ špitla Malome.
„Jsme Jediové, v kodexu stojí, že nemůžeme…“ pokusila se Indi.
„Tohle je velice významná událost, myslím, že nikomu nebude vadit, že budete mít na sobě šaty,“ řekl Mistr Tilak a nepatrně se usmál.
Obě dívky se zatvářily velice ublíženě.
„Prosím,“ řekl Veene a pokynul jim rukou.

„Má to krajky,“ řekla pohoršeně Indi.
„A je to těsný,“ řekla Malome. „Kdyby teď někdo zaútočil, nezmůžu se ani na úhybnej manévr.“
„Já nikam nejdu.“
„Promiňte, už je čas,“ vstoupil do místnosti Veene.
„Jistě, díky,“ řekly sborově a vykročily směrem k hodovnímu sálu. U dveří na ně čekal Oiku.
„Moc vám to sluší.“
„Díky.“
„Loď z Coruscantu přistála před několika minutami. Pojďte, uvedu vás ke stolu.“
Panovník, Kancléř, Jediové a ostatní již seděli. Malome a Indi se začaly nekontrolovaně červenat. Oiku je přivedl k jejich místům a pokynul jim rukou, aby se posadily.
„Nikdy bych neřekl, jak jsou ty naše holky pěkný,“ řekl Mistr Tilak.
„Jo jo, ty ještě přivedou k šílenství chlapů,“ odpověděl Mistr Nadwi a usmál se.
K večeři měli několik chodů. Když všichni dojedli a bylo uklizeno ze stolů, začala hrát hudba. Oiku se zvedl: „Omluvíte mě na chvíli?“ zeptal se dívek.
„Jistě.“
Ani na za minutu přišel s Obi-Wanem, který se tvářil jako by nevěděl jestli se smát, nebo křičet o pomoc.
Oiku promluvil dříve, než stihl Obi-Wan vyřešit své dilema.
„Mohl bych vás poprosit o tanec?“ zeptal se. „Jste dvě, a tak jsem si přivedl na pomoc tady Obi-Wana. Pak se vyměníme. Rád bych si zatancoval s vámi oběma.“
„Tanec. Ehm, jistě,“ řekla konsternovaná Malome.
„Patří to k našemu zvyku hostitelů,“ dodal ještě Oiku.
„OK,“ špitla Indi a popadla Obi-Wana za ruku.
Oiku podal ruku Malome a všichni čtyři zamířili na taneční parket.

Po několika písních přestaly být Malome s Indi nervózní a začaly si to užívat. Konec konců, byla to jejich oslava, ne?
„Tak to stačí, jdeme,“ řekl náhle Oiku.
Dívky a Obi-Wan se na něj nechápavě podívali.
„Copak nechcete vědět, jak slaví na Nereku mladí lidé?“ Zeptal se. „Myslím opravdovu pařbu,“ dodal o poznání tišeji.
Všichni se usmáli a vyběhli ze sálu.

„Náš svědek mluvil o čtyřech lordech ze Sith. Na Wasawai však byli zničeni jen tři,“ řekl Mistr Windu. Stál na balkoně s ostatními Jedii a vypadal ustaraně.
„Mohl se mýlit. Na Wasawai už žádný Sith určitě nebyl,“ řekl Mistr Jinn.
„Temnou stranu těžko vidět je,“ dodal Mist Windu. „Dávat pozor my si musíme.“
„Na Wasawai se teď volí noví představitelé vlády. Byli jsme ujištěni, že se pokusí v co nejbližší době urovnat spor o Unuk. Jsou ochotní jednat.“
„Zdá se, že budou rozumnější než jejich předchůdci,“ řekl Mistr Na’im.
„Kde máte Padawany?“ zeptal se Mistr Windu.
„Jsou někde s Oikuem,“ odpověděl Mistr Tilak.
„Zítra brzy ráno odlétáme. Máme spoustu povinností na Coruscantu. Dejte to vědět Obi-Wanovi, Malome a Indi. Ať odlet nezaspí, tedy… pokud ovšem budou vůbec spát,“ usmál se Mistr Windu.
Mistr Tilak se dotkl Indiiny mysli. Nepřežeňte to.
Nebóóójte se Mistře, vždyť mě znáte.
No právě!
Seznam příběhů Konec