Cesta

Autor: Johnak Wheeliak

Kapitola 3


"Hrozná to událost, co se stala," řekl Yoda, "a záhadou zůstává, jak se jim podařilo tak lehce utéct."

Dasha zvedla obočí. Lehce? Já se můžu přetrhnout, většinu těch mizerů zlikviduju, asi půl hodiny se houpu na křídle jejich transportéru. Nakonec ho sundám z oblohy a ten jouda řekne, že uprchli snadno.

"Máte představu, kdo mohli ti únosci být?" zeptala se Alen. Asi vycítila, na co Dasha myslí, a bála se, že to řekne nahlas. Co si o ní myslí? To by přece neudělala…no ne před celou Radou.

Mace Windu se poškrábal na holé hlavě: "Jistě to nevíme, ale vzhledem k tomu, že Baynard nedostal žádnou žádost o výkupné nebo tak něco, asi je jasné, že nechtějí, aby hlasoval pro předání těžařských společností pod správu Republiky. Je možné, že to byli nějací horníci, kteří se bojí, že přijdou o práci."

"Při vší úctě," řekla Dasha, "ale kde by horníci přišli k tak kvalitnímu vybavení, jako je disruptor? A vůbec, celá akce byla provedena velmi bezohledně, zabíjeli a ničili všechno, co jim stálo v cestě. A řekněte mi, který horník by si vzal na triko zabití Jedie?"

Mace pokrčil rameny: "Je to jen nápad. Možná to byly i celé důlní společnosti, co já vím."

"Jasné však je, že ty únosce co nerychleji vypátrat musíte. Za devět dní se hlasování konat bude. Do té doby musí být dcera senátora Baynarda zpět."

"Myslíte, že po hlasování ji tak jako tak zabijí?" zeptala se Alen, "to by nedávalo smysl. Pak by to Baynard mohl udělat znovu. Jiné příbuzné už nemá."

"Jak už tu bylo řečeno, nevíme, co to bylo za lidi, co ji unesli, ani jak jsou vlivní. Mohou ji hned po hlasování zabít, krátce po ní i Baynarda a na jeho místo dosadit někoho jiného, kdo už bude skákat, jak oni chtějí. Nebo si ji můžou nechat jako pojistku, kdyby se Baynard ještě o něco pokoušel. Nebo by ji mohli dokonce pustit, ale to by podle mě nevydrželo dlouho a taky by je zabili," Mace Windu se nadechl, "prostě, na jisto víme, že ji nechají naživu minimálně devět dní. Do té doby ji musíte najít."

"To je hezké," neodpustila si Dasha, "ale kde ji máme hledat?"

"Kdybychom to věděli, tak už bychom si tam pro ni dávno došli, nemyslíš?" řekl někdo z Rady a zasmál se. Několik dalších členů se k němu přidalo.

Mace je utišil a vážně Dashe odpověděl: "Pro začátek zkuste něco dostat z toho útočníka, kterého zajal ten Wookie Attch…Archtt…Attirch…"

"Attichitcuk," pomohla mu Dasha. Na něj úplně zapomněla!

"Appichikluk," zkomolil to Mace znovu, ale Dasha ho už nechtěla opravovat, "momentálně je držen na místním policejním ředitelství. Promluvte si s ním a pokuste se ho přesvědčit, aby řekl, kam Baynardovou odvedli. Pokud to ví, samozřejmě."

Alen se uklonila, Dasha následovala jejího příkladu. Pak zamířily ke dveřím.

"Ať vás provází Síla."

* * *

"Jsem Jedi Alen Faria a tohle je Dasha O-Gara," řekla Alen, "přišli jsme si promluvit s tím mužem z hotelu Diplomat."

Muž v recepci na policejním ředitelství přikývl: "Jo, tenhle. Rada Jediů nás informovala, že přijdete. Ten chlap je docela populární, jste od rána už třetí, kdo s ním chce mluvit. A to je teprve půl desátý!"

"Jasně, zjistili jste už od něj něco?" zeptala se Alen.

Muž zavrtěl hlavou: "Ani ne. Inspektor Grim s ním mluvil hned, jak ho k nám přivezli, ale nic z něj nedostal. Ovšem něco o něm máme v záznamech. Jmenuje se Puthera, několikrát byl obviněn z loupežných přepadení, napadení, ničení cizího majetku a jednou i útok na veřejného činitele. Nikdy však nebyl souzen. Asi před dvěma lety se ztratil, někteří spekulovali, že se připojil k nějaké větší rodině, ale popravdě se tím nikdo příliš nezabýval. Upřímně, je to jenom malá ryba v oceáně plném mnohem větších dravců."

"Zajímavé přirovnání," řekla Dasha, "a ten druhý vyšetřovatel něco zjistil?"

"Popravdě, nevím. Nepochlubila se. Byla to nějaká nafrněná komisařka vod tajnejch."

"Dobrá," řekla Alen, "můžete nám ho předvést?"

"Je ve vyslýchačce, je tam od rána. Připadalo mi zbytečné ho táhnout zpátky do cely, když za ním furt někdo leze."

"Kde to je?"

"Cela?"

"Vyslýchačka."

"Jo, aha. Půjdete touhle chodbou rovně a pak doprava. Jsou to druhé dveře nalevo."

Alen poděkovala a vydaly se cestou, kterou jim ten chlápek popsal.

"Dasho, nezapomeň, nebudeme mu nijak vyhrožovat. Musíme ho přesvědčit, aby spolupracoval."

"Jistě, mistře."

"A použití fyzického násilí odpadá úplně."

Dasha zvedla obočí: "Co si to o mě myslíte?! Copak jsem se někdy snížila k takovým věcem jako jsou donucovací metody?!!"

"Ne," řekla Alen, "jen tě na to upozorňuji. Nechci, aby ses nechala unést svými pocity."

"Nebojte."

Došly na místo a Alen otevřela dveře a vešla dovnitř. Dasha ji následovala.

Muž seděl rovně za stolem, hlavu měl opřenou o zeď a ústa mírně pootevřená. Až po chvíli si Dasha všimla, že místo levého oka má jen černou díru. Na dálku to vypadalo jako velký monokl.

"Vypadá to, že tu už někdo fyzické násilí použil," zašklebila se.

Alen k němu přistoupila a chytla ho za zápěstí, ačkoliv bylo zřejmé, že je mrtvý: "Z toho mám špatný pocit."

Dasha pomalu přikývla.

Cestu zpátky do recepce urazily už během chvilky.

"To byla rychlovka," řekl muž, "Jediové neztrácejí čas, co?"

"Ten chlap je mrtvý," řekla Alen podrážděně.

Muž vytřeštil oči: "Oh, hups!"

"Jo, hups´," přitakala Dasha, "můžete nám něco říct o té údajné komisařce?"

Muž dlouze mlčel, Dasha se už chystala svůj dotaz zopakovat, když promluvil: "No, byla tu asi před půl hodinou. Měla legitimaci, odznak, všechno potřebné, tak jsem ji pustil. Jmenovala se myslím Louisová, nebo tak nějak."

"Pamatujete si, jak vypadala?"

Přikývl: "Ovšem, na ten její exotický zjev bych nezapomněl nikdy. Měla lidskou postavu, docela atraktivní, musím říct, ale měla světle modrou pokožku a její oči byly jasně rudé a…"

"…a jakoby zářící," dokončila Dasha.

"Ano."

"Záhada je objasněna," řekla Alen, "pošlete někoho, ať odnese tělo a…díky za vaši pomoc."

Odstoupily kousek dál od pultu a Dasha řekla: "Tohle určitě nebyli horníci. Ti by si jen tak neopatřili falešný průkaz, nevlezli na policejní ředitelství, nezabili svého druha a zase v klidu nevylezli ven. Dost silně pochybuji, že by to byla i nějaká důlní společnost. Spíš to vypadá na nějakou velkou kriminální organizaci. Ti by klidně zabili jednoho z vlastních lidí, aby nemohl vypovídat."

Alen přikývla: "Senátor Baynard je teď v nemocnici s lehkým otřesem mozku. Půjdeme za ním a jemně se ho zeptáme, jestli neví, kdo za tím únosem stojí. Musí přece vědět o nějakých svých nepřátelích, kteří by toho byli schopni."

"Jděte sama," řekla Dasha, "já se zatím zkusím poptat někoho, kdo býval na druhé straně zákona a má známé v podsvětí. Jestli třeba něco zajímavého nezaslechl, nebo neví o někom, kdo by nám mohl poradit."

Alen přimhouřila oči: "Nějaký tvůj starý známý?"

"Váš také, mistře."

* * *

Dashe v chrámu přidělili speeder (ve srovnání s těmi, se kterými ji včera Alen a mistr Windu pronásledovali po Coruscantu, to byla konzerva. Ale fungující konzerva.).

Letěla daleko od budovy senátu i chrámu Jediů. Do poněkud zapadlejších oblastí města, tam našla budovu označenou jako Opravna & Dílna a vjela dovnitř.

Ještě nestačila vypnout motory a už u speederu stál hubený, ale svalnatý mechanik v ušpiněném nátělníku.

"Dobrý den, madam. Co pro vás můžu udělat?"

Dasha vylezla ven a kývla na pozdrav: "Kde bych našla šéfa?"

"Mistr je támhle vzadu v dílně," odpověděl mechanik a ukázal dozadu, "vy se znáte?"

"Je to starý přítel. Ale je to už dávno, snad na mě nezapomněl," vyšla směrem, který jí ukázal.

"A chcete, abych se na něco podíval ve vašem speederu?" zavolal za ní.

Dasha pokrčila rameny: "Zkontrolujte olej." Sice s ním nic nebylo, byla to jen první věc, která ji napadla, ale prohlídka neuškodí.

Došla dozadu do dílny, kde na malé stoličce seděl obrovský muž s velkým knírem a rozcuchanými vlasy. Měl bílou košili, na které se lesklo několik čerstvých skvrn od oleje, od kterého si také právě utíral ruce hadříkem. Když k němu Dasha přistoupila na vzdálenost dvou metrů, zvedl hlavu.

Usmála se: "Ahoj, Sachezi!"

Muži se rozzářila tvář, vyskočil a pevně ji svýma mohutnýma rukama objal. Dasha vyvalila oči.

"Dasho!" vykřikl, "jsem moc rád, že tě zase vidím!"

Dasha vydala několik nesrozumitelných skřeků.

Sachez ji pustil: "Co?"

"Vzdůůůůůch!!" vyhrkla a začala se rychle nadechovat, "Sachezi, ty tiskneš jako Wookie, nesmíš tak silně, jinak začneš ze samé lásky ztrácet přátelé."

Sachez se usmál: "Promiň, já mám jen hroznou radost, že tě zase vidím," plácl ji do zad, čímž jí pro změnu vyrazil dech, "posaď se."

"Já…já tě taky ráda vidím," zakašlala a sedla si na nabízené místo, malou stoličku, "říkala jsem si, jak se ti vede, od té doby, co jsi před třemi a půl léty vylezl ven. Chtěla jsem tě navštívit, ale nikdy jsem neměla čas. Koukám, že se teď snažíš žít poctivým životem."

Sachez přikývl: "Jo, snažím se," mávl rukama kolem sebe, "je to tu malé, ale uživím se. Najal jsem si dokonce pomocníka. Je tu mnohem víc příležitostí než na Desperu, tedy, všeho je tu mnohem víc než na Desperu."

"Takže si žiješ v pohodě?"

"No, v podstatě ano, až na…"

"Až na…?"

"No, mám nějaké problémy s…?"

"S…?"

Sachez se kroutil, jako by nevěděl, jak to má říct: "No, se ženskýma."

"Co je s nimi?"

"No,…jaksi jsem zatím u žádné nevzbudil žádný větší zájem."

"Ale prosím tě, Sachezi!" chlácholila ho, "vždyť jsi chlap jako hora. Silnější než tlupa Wookieů. Každá, žena by byla ráda, kdyby si s tebou mohla něco začít."

Sachez zakroutil hlavou: "Možná jsem velkej a silnej, ale taky jsem úplně blbej a ty to víš!"

"To není pravda, nejsi…hloupý. Vyrůstal jsi v prostředí, kde jsi neměl moc příležitostí ke vzdělání. Musel ses naučit přežít ve velmi nelítostném prostředí. A dokázal jsi to."

"Žil jsem ve světě, kde velký ryby žerou ty menší."

"Správně," Sakra co to dneska všichni maj s těma rybama?! "dokázal jsi se prosadit. Dokonce tolik, že se tě velké ryby rozhodly sežrat," Už mě nakazili, usmála se, "a poslaly pro nás."

"Díky Síle za to," řekl Sachez, "jinak bych byl teď asi mrtvý!"

"To, co se ti snažím říct je, že se můžeš prosadit i nyní. Zaplnit si mezery ve vzdělání, naučit se, jak jednat s lidmi. A jednou určitě potkáš ženu, která tě bude mít ráda pro to, jaký jsi."

"Dobře," ujal se slova Sachez, "tak, čistě teoreticky, byla bys ty někdy ochotná se mnou chodit?"

Dasha tuhle otázku čekala, ale nevěděla, co na to říct: "No, mně to zakazuje kodex. Ale myslím, že v jiném čase na jiném místě…ano, určitě ano." Vlastně to není vůbec můj typ. Je až moc svalnatej a mohutnej, ale chci ho přece podpořit, ne?

Sachez odevzdaně přikývl: "Tak dobrá, věřím ti. Ale dost o mně, mám takový dojem, že jsi sem nepřišla jen tak, zeptat se jak se mám. Tak, co potřebuješ?"

Dasha se usmála: "Nejsi vůbec hloupý, Sachezi. Slyšel jsi o tom únosu v hotelu Diplomat, včera večer."

Sachez přikývl.

"Unesli tam dívku, kterou jsem měla chránit, taky zabili mého velmi dobrého přítele a málem zabili i mě. Jednoho z nich se nám podařilo chytit, ale jeho komplicové pronikli až na policejní ředitelství, kde byl držen, a zabili ho, než stihl promluvit. Myslím, že je jen málo organizací, které jsou schopné spořádat tak velké sousto, jako je zabití Jedie. Navíc byli vyzbrojeni disruptorem. Takové vybavení je velice těžké sehnat."

Sachez velice dlouho přemýšlel, pak řekl: "Myslím, že na něco takového by si mohl troufnout jedině Syndikát."

Dasha zvedla obočí: "Jaký syndikát?"

Sachez zavrtěl hlavou: "Ne syndikát, Syndikát. Je to jedna z největších, ne-li největších kriminálních organizací v Republice. Dělají všechno, co si zamanou, a zlikvidujou každého, kdo se jim postaví do cesty, klidně i Jedie. Jejich vůdce Hasan je jeden z nejmocnějších chlapů, a taky je to prý pěkný psychopat."

Dasha přikývla: "Aha, a kde bych toho Hasana našla?"

"Nemám nejmenší tušení," odpověděl Sachez, "ale slyšel jsem, že jeden můj starý známý, Twi´lek jménem Omwar Den, založil po Desperu vlastní kriminální organizaci. A prý Syndikátu velice pomáhá. Ale to mohou být jen řeči."

"Lepší než nic. Kde bych toho Omwara našla?"

Sachez pokrčil rameny: "To právě nevím, ale možná…někde jsem zaslechl něco o tom, že nějaký Neimoiďan nelegálně prodal několik bitevní droidů Obchodní federace nějakému Twi´lekovi. Třeba to nic neznamená, ale jak si ho pamatuji, Omwar měl velice rád droidy. Vlastně to byl on, kdo El´Pasiovi navrhl ty vraždící droidy, se kterými jste se tam setkávali."

Dasha se usmála: "Ale jméno toho Neimoiďana znáš, viď?"

"Myslím, že to byl Gillak nebo Ginnak nebo tak nějak. Křestní bohužel nevím."

"Díky, Sachezi, já věděla, že mi pomůžeš. Půjdu zjistit něco o tom Neimoiďanovi," vstala a dala mu pusu na čelo.

"Nemáš vůbec zač."

"Ale mám, protože jestli tu dívku nenajdu do devíti dní, je velice reálná šance, že už nebude koho hledat. A tys mi poradil, kde začít," vytáhla z kapsy hrst kreditů a podala mu je, "na, udělej si dovolenou, vypadáš unaveně. Ještě jednou díky."

Zamířila k východu.

"Doufám, že tu holku najdeš," řekl Sachez a pak dodal, "ať tě provází Síla."

* * *

Cestou zpět Dasha zavolala Radě výsledky svého pátrání. Když dorazila do chrámu, byla okamžitě předvolána před Radu Jediů.

"Neimoďan Soo Gillak je kapitánem bitevní lodi Obchodní Federace Staminial. Je to velmi vážený důstojník a získal přízeň i místokrále Nuta Gunraye. Rozhodně nevypadá na někoho, kdo potřebuje prodávat pod rukou cizí majetek, aby si přivydělal," řekl Mace Windu.

Dasha mlčky přikývla. Stání před Radou jí nikdy nebylo příliš příjemné, protože měla vždy pocit, že jí něco vyčítají, nebo ji z něčeho viní. Samozřejmě to nebyla pravda, ale pocit byl. Když s ní byla Alen, měla v ní jistotu, že kdyby došlo ke konfrontaci, zastane se jí. Ovšem teď tu nebyla.

"Možná se tvůj informátor zmýlil," nadhodil mistr Plo Koon.

Dasha opět přikývla.

"Nicméně, někde začít musíme," řekl Yoda, "toho Neimoiďana najít a vyslechnout, ty musíš."

Dasha cítila, jak se začíná usmívat, už se bála, že tu informaci odmítnou, s tím, že není dostatečně spolehlivá, nebo tak něco. Opět se v Radě mýlila.

"Víme, kde se ten Soo Gillak momentálně nachází?" zeptala se.

"Staminial už týden kotví tady, nad Coruscantem," řekl Mace Windu, "a ještě nějakou dobu bude. Doplňuje tu zásoby a podstupuje pravidelnou kompletní prohlídku všech systémů…"

"Tohle poslední dobou dělá většina federačních lodí," vmísila se do toho Adi Gallia, "nevím, co je to najednou chytlo. Jako by se na něco připravovali."

"Na tom nezáleží," přerušil ji Mace ostře a znovu se otočil na Dashu: "Kapitán Gillak prý chodí každý den na večeři do restaurace Golden Nerf. To je ideální místo, kde ho můžeš odchytit a vyzpovídat."

Dasha si až teď uvědomila, že neustále mluví v jednotném čísle: "A co bude dělat Alen?"

Mace a Yoda si vyměnili rychlé pohledy: "V nemocnici byl na senátora Baynarda spáchán atentát. Naštěstí se Alen podařilo toho vraha zlikvidovat, dřív než stihl senátora zabít, ale pro bezpečnost zatím zůstane s ním."

Dasha vytřeštila oči: "Atentát? Ale to vůbec nedává smysl! Proč by nejdřív unesli jeho dceru a hned další den se ho pokusili zabít? Z toho mám špatný pocit."

"Tato hádanka trápí i nás," řekl Yoda, "ale nesmíme se nechat zmást. Velmi málo času my máme."

"Správně," přitakal Mace Windu, "Dasho, ty se teď musíš soustředit na svůj úkol. Jdi do restaurace Golden Nerf, najdi Soo Gillaka, použij přiměřený nátlak a zjisti jestli prodal nějaké droidy a pokud ano, tak kam a komu. Jasné?"

Přikývla: "Ano, mistře."

"Ať tě provází Síla."

* * *

Restaurace Golden Nerf byla jedním z nejluxusnějších lokálů, jaké Dasha kdy navštívila. Ve velké hale se rozkládalo asi čtyřicet různě velkých stolů s různými typy židlí, které byly dělány s ohledem na tvar těla různých tvorů. Na každém stole byl bílý ubrus a nějaké květiny, které host může ovšem kdykoliv nechat odnést. V rohu hrála skupina Bithů krásnou, ale nevtíravou hudbu. Kterou když člověk nemá náladu poslouchat, prostě ji neslyší. V druhém rohu byl bar s celou škálou nejrůznějších nápojů, které si zákazník může vypít buď tady, nebo si je koupit a vzít s sebou. A po celém sále neustále kmitali servírovací droidi a číšníci a obsluhovali nejrůznější smetánku, která si sem zašla na jídlo.

"Dobrý večer, madam," oslovil ji číšník. Vysoký Devaronian s kamenným výrazem ve tváři.

"Dobrý večer."

"Máte tu rezervaci?" zeptal se.

Zakroutila hlavou: "Ne, hledám tu Neimoiďana jménem Soo Gillak. Prý sem chodí každý večer."

Číšník přikývl: "Ano, je tady…, ale nezmiňoval se o vás…"

"Jsme staří přátelé," odpověděla klidně, "chci ho překvapit."

Devaronian dlouho mlčel, jako by zvažoval, co má udělat, pak pomalu zakroutil hlavou: "Bohužel, nemůžu vás pustit, ale kdybyste mi řekla své jméno, mohl bych se ho zeptat, jestli vás přijme a…"

Dashu už to dohadování přestalo bavit: "Pustíte mě a ukážete mi, kde Gillak sedí," řekla a mávnutím ruky mu demonstrovala svou duševní sílu.

"Pustím vás," opakoval po ní a pokynul jí, aby šla za ním, "kapitán Gillak sedí támhle."

"Děkuji," řekla Dasha. Nechala za sebou zmateného číšníka a vyšla směrem, který jí ukázal.

Gillak měl na době klasickou neimoiďanskou róbu s různými vyšívanými vzory a složitou pokrývku hlavy. Seděl u stolu blízko pódia spolu se dvěma Twi´leckými ženami, se nimiž neustále laškoval a něco jim vyprávěl. Ony ho poslouchaly a vždycky, když se zasmál, zasmály se taky, jaksi uměle.

Dasha si stoupla před jeho stůl. Nikdo jí nevěnoval pozornost.

"Dobrý večer, kapitáne Gillaku," oslovila ho.

Gillak ji ignoroval a dál se bavil se svými dívkami.

"Dobrý večer, kapitáne Gillaku," řekla hlasitěji.

Opět nic.

Dasha odepla z opasku svůj meč a jemně s ním bouchla o stůl.

Neimoiďan na meč upřel zrak a pak pomalu zvedl hlavu na Dashu. Dívky ztichly a se strachem na ni hleděly.

"Ááá, Jedi. Promiňte, neměl jsem představu, kdo jste," řekl klidně a usmál se, "co pro vás můžu udělat, čestný Jedi?"

Tohle tedy nečekala, většina představitelů Obchodní Federace by byla podělaná až za ušima, kdyby potkala Jedie.

"Já nejsem Jedi," řekla, "jsem jen holka se světelným mečem a několika otázkama."

Gillak přikývl: "Samozřejmě, spousta lidí je má."

"Světelné meče?"

"Otázky," mávl na číšníka, který okamžitě přiskočil.

"Přejete si?" Dasha mu věnovala rychlý pohled a všimla si, že je to taky Neimoiďan, pak se otočila zpět na Gillaka.

"Dáte si se mnou Chandrilský mix?"

Dasha nespouštěla zrak z jeho očí: "Ruby Bliel, nezředěný."

Gillak kývl na číšníka, který okamžitě odběhl vyřídit objednávku. Dasha si všimla, že se ani neobtěžoval zeptat, co chtějí pít jeho společnice.

"Prosím posaďte se, slečno ,Jen-Holko´" vybídl ji.

Dasha se posadila naproti němu, nespouštěje z něj oči.

"Tak, chtěla, jste mi položit nějaké otázky. Nuže, pusťte se do nich."

Přikývla: "Co víte o Omwaru Denovi?"

"Neznám ho," odpověděl okamžitě, ani nemrkl. Buď mluví pravdu (o čemž pochybovala, vycítila z něj, že něco skrývá), nebo předem věděl, na co se ho asi bude ptát.

"Ale znáte…um, děkuji," číšník jim přinesl nápoje a zase odešel, "ale znáte. Osvěžím vám paměť, prodal jste mu pod rukou několik svých bitevních droidů."

"To je závažné obvinění. Jsem zatčen?" napovrch je klidný, ale uvnitř už je docela nervózní.

"To záleží na vás. Mám důkaz, že jste oznámil ztrátu dvaačtyřiceti bitevních droidů při nehodě gravitačního jádra. Ovšem podle zprávy opravářského týmu vaše jádro nemělo poruchu, od doby, co byla Staminial uvedena do provozu, kam se ti droidi teda poděli?" napila se svého Blielu, "ovšem, jsem ochotna na to zapomenout, když mi řeknete vše, co o Omwaru Denovi víte, zvláště, kde se nachází."

Gillak se pohodlně opřel do křesla a pohladil ruku jedné ze svých společnic: "Dám vám jednu dobrou přátelskou radu, ano? Nechte to být, jste zatím jenom malá, a poměrně hezká, ryba. A já bych byl nerad, kdyby vás nějaká větší sežrala."

To je dneska meziplanetární den ryb, nebo co? Co s nima všichni mají?! "A mám snad nějaký důvod, abych nechala svého pátrání?" Znovu se napila.

Soo Gillak sáhl do róby a vytáhl malou zašpuntovanou lahvičkou s nějakou žlutočervenou tekutinou.

"Co je to?" zeptala se.

Neimoiďan se usmál: "Protijed."

Dasha ztuhla: "Na co?"

"Na jed, který tady už notnou chvíli popíjíte."

Rychle se podívala na svou poloprázdnou sklenici od Blielu. Sithspit, já věděla, že to chutná nějak divně! "Ty zrádnej parchante!" prudce vstala.

"Neměla byste se tolik namáhat," zasmál se a zamával lahvičkou, "on to vlastně není protijed v pravém slova smyslu. Neneutralizuje jed, pouze jeho účinky na nějakou dobu potlačí. Nejméně dalších několik let si ho ode mě budete muset pravidelně brát, než účinky jedu zmizí natrvalo. Nemusím doufám říkat, že pokud nebudete o těch droidech mlčet, nic nedostanete a nikdo jiný přesné složení a suroviny nezná."

"Myslím, že mám ještě jednu možnost," nadhodila Dasha.

"Obavám se, že nemáte."

"Ale mám," strčila si prst do krku a zvrátila ten jed i své poslední jídlo Gillakovi rovnou do klína.

"Ach bóóóžééé!! Ach bože," vykřikl zděšeně, jeho společnice vzaly ze stolu ubrousky a začaly ho kvapně utírat. Lidé u vedlejších stolu začali cosi drmolit a ohlížet se, co se stalo.

Dasha pomocí Síly vytrhla Gillakovi lahvičku z ruky a dala si ji do kapsy: "Tohle si vezmu, dám to našim vědcům na rozbor. Oni totiž zjistí složení čehokoliv."

Vzala z vedlejšího stolu sklenici čisté vody a vypláchla si s ní pusu. Pak ji vyplivla na Gillaka.

Neimoiďan na ni vrhl nenávistný pohled. Dasha se usmála, otřela si ubrouskem pusu a přistoupila k němu blíž: "Teď mě dobře poslouchej," zamračila se, "tohle si zkoušej na nějakýho ulekanýho informátora, ale ne na mě! Teď mi řekni, kde je Omwar Den. Hned!" Někteří lidé kolem nich vyjeveně zírali, jiní už brali nohy na ramena, ale nikdo neměl odvahu Dashu vyrušit.

"C-co, co si myslíte?!" vyprskl na ni, "já jsem…"

Chytla ho za límec a přitáhla ho k sobě: "KDE SE JE OMWAR DEN?!"

Gillak mlčel, zřejmě se zmítal mezi strachem a hněvem.

Dasha si ho přitáhla ještě blíž, načež se mu hrana stolu zarazila do břicha: "Neslyším! Jaké místo že jsi to říkal?

"Dobře, dobře, dobře, řeknu vám, co vím! Hlavně mě už pusťte!"

Dasha ho pustila. Rukama se opřel o stůl a začal prudce oddychovat: "Ty…ty droidy jsem poslal na…na Katraasii. Den tam má své…jak to říct…hnízdo."

Dasha si oddechla a usmála se, kdyby z tohohle nevybíravého výslechu nic nebylo, Rada by jí v tom vyválela čumák.

"Uzavíral si s ním kromě těch droidů ještě nějaké podobné zakázky?" zeptala se.

"No, ani ne."

"Co to znamená ,ani ne´?"

"To, znamená, že…že jsem pro něj nedávno kryl náklad nějakého vzácného minerálu z Bespinu."

Dasha zvedla obočí: "Co to bylo za minerál?"

Gillak zakašlal: "Nevím, říkají tomu Cortosis, ale nic bližšího o tom nevím."

"A kolik toho tak přibližně bylo?"

Zavrtěl hlavou: "To je právě to, bylo toho sotva čtyřicet kilo! Proto to šlo tak snadno propašovat, ale nevím co s takovým málem chtějí dělat."

"Jací ,oni´?" zeptala se opatrně Dasha.

Gillak na ni nechápavě pohlédl, pak pokrčil rameny: "No, myslím Omwar Den a jeho gang."

Dasha cítila, že teď tak úplně neříká pravdu, ale neměla čas se tím dál zabývat.

"Díky, za pomoc, kapitáne Gillaku. Ani to moc nebolelo, co?"

Neimoiďan na ni vrhl rychlý pohled: "Moc ne."

"A jestli vás napadne ještě někdy dělat podobné věci, jako otravovat lidi, tak si vás podám."

"Bez obav, Jedi."

"Madam…ehm Jedi," oslovil ji číšník, byl to ten Neimoiďan, co jí nesl pití, "chápeme, že Jedi musí plnit těžké úkoly pro blaho Republiky, takže ten zničený ubrus a židle jdou na účet podniku, ale…musíte zaplatit ten Ruby Bliel."

Dasha se podívala na ubrus, byla tam trocha zvratku a rozlitý Chandrilský mix, na židlích taky.

"Proč bych měla ten Bliel platit?" ukázala na kapitána Gillaka, "on mě pozval a i kdyby ne, stejně bych to nezaplatila, protože jsem s ním nebyla spokojená," podívala se neimoiďanskému číšníkovi do očí: "Chtěla jsem totiž nezředěný!"

"Madam, ujišťuji vás, že váš drink byl naprosto v pořádku."

"Opravdu?" vzala ze stolu poloprázdnou sklenici a podala mu ji, "tak to se jistě rád napijete."

Neimoiďan polkl: "Dobrá, nebyl naprosto v pořádku, ale…ale on mě k tomu donutil," ukázal na Gillaka.

"To už si vyřiďte mezi sebou, ale oběma vám radím, abyste to znova radši nezkoušeli, jinak půjdete za katr," otočila se a zamířila k východu, "nashledanou a Síla vás provázej!"

* * *

"Na Katraasii ty se vypravit okamžitě musíš, Dasho," řekl Yoda a ukázal na ni svým zeleným prstíkem, "a toho gangstera Omwara Dena najít."

Dasha přikývla, tohle už bylo potřetí, za tenhle den, co stála před Radou. Tentokrát už s ní ale zase byla její mistryně.

"Jak to, že jen ona?" zeptala se překvapeně Alen, "co mám dělat já?"

"Senátor Baynard může být stále v ohrožení," řekl Mace Windu, "musíš zůstat s ním a chránit ho."

"Při vší úctě," řekla Alen, "ale myslím, že Dasha ještě není dostatečně připravená čelit takovému úkolu sama."

Dasha na ni vrhla rozzlobený pohled. Copak jí nevěří?

"Nestála jsi tady náhodou včera a nepřesvědčovala nás, že Dasha je již zcela připravená stát se Jediem? Je na čase se přesvědčit, jak je schopná."

"Je jedna věc přesvědčit se a druhá poslat na smrt."

"Ale no tak, mistře," řekla Dasha, nechtěla se s ní dohadovat, obzvláště ne před Radou, ale nebylo zbytí, "nemluvte o smrti. Já to zvládnu."

"Tak s ní třeba pošlete ještě jiného Jedie," pokračovala Alen, jako by ji neslyšela, "nebo lépe nějakého padawana," podívala se na Dashu, "co třeba ta dívka…Elista se myslím jmenuje, nebo Obi-Wan Kenobi!"

"Elista ještě moc mladá je a Obi-Wan spolu se svým mistrem na misi je," řekl Yoda.

"Buďte klidná, mistře," chlácholila ji Dasha, "já to zvládnu. Stejně raději pracuji sama."

"A právě to bys neměla, musíš se konečně naučit věřit ostatním."

"Musí se spíš naučit věřit nečekaným spojencům, které potká během své cesty. Těch by na této misi mohla potkat dost," zakončil debatu Mace a podíval se na Dashu "na Katraasii je dva dny cesty, takže nesmíš ztrácet čas. Za hodinu musíš být připravená v hangáru. Mistr Quentin tam na tebe bude čekat u lodi. Spolu s ostatním vybavením do terénu."

Dasha cítila velké uspokojení, když Rada dala za pravdu jí a ne Alen. Ale nechtěla ji s tím trápit. Uklonila se a spolu s Alen se otočily k východu.

"A…ještě něco, Dasho," řekl pomalu Mace. Dasha se otočila zpátky, "kdybys se setkala s tou modrou ženou…pusť z hlavy myšlenku na nějakou…vendetu. Její smrt Ki´Minkovi život nevrátí…"

"Vám se to mluví, vy jste to nezavinil!"

"A ty taky ne!" přerušil ji ostře, "sebeobviňování k ničemu nevede, a zabíjení to nespraví."

"Co tím chcete říct?"

"Chci říct, že cílem tvé mise je najít Patricii Baynardovou a přivést ji zpátky živou. Nic víc, nic míň. A rozhodně tam není místo pro osobní pocity. Jasné?"

"Naznačujete, že to nejsem schopna sama posoudit?"

"Ne, jen tě upozorňuji, aby ses nenechala unést emocemi. Musíš mít čistou hlavu."

Dasha se pousmála: "Vždyť mě znáte."

"No, právě."

* * *

Balení Dashe jako obvykle nezabralo skoro žádný čas. Vzala cestovní vak, hodila do něj náhradní tuniku, plášť, nějaké nástroje, jídlo, hygienické potřeby a byla hotová. Čas byl vzácný a čím dříve by vyrazila, tím lépe, ale musela udělat ještě něco. Byla to zdvořilost a pro ni i nutnost. Po chvilce cesty skrz chrám se ocitla před dveřmi do ubikace Ki´Minkova mistra. Jor Drakase.

Twi´lek ji bez okolků přijal a Dasha zjistila, že vůbec neví, co a jak to má říct.

Mistr Drakas se tedy zeptal první: "Proč jsi přišla?"

To moc nepomůže. Nadechla se: "Já…já jsem vám jenom…chtěla říct, že…že je mi velice líto, co se včera večer stalo. Ki´Minkova smrt byla moje vina. Je mi ho velice…líto, byl to i můj přítel."

Jor Drakas mlčky přikývl: "Proč myslíš, že to byla tvoje vina?"

"Mohla jsem ho zachránit, já vím, že bych to mohla dokázat. Mohla jsem tu modrou ženu kopnout do hlavy a ona by spadla z transportéru dolů. Ale nepovedlo se mi to, příliš jsem se spolehla na setrvačnost a sklouzla jsem na křídlo… kdybych nebyla tak neohrabaná, tak by ještě žil!"

Jor Drakas jí položil ruku na rameno: "Uvědomuješ si, že kdybys tu ženu skopla dolů, asi bys spadla dolů s ní a mrtvá bys byla teď ty."

"Já…já vím, ale…já nevím. Mám pocit viny, že…že já žiji a on ne. Nevím co mám dělat."

"Ki´Mink zemřel, když se ti snažil pomoct. Kdybys zemřela ty, při snaze pomoct jemu, cítil by se asi stejně," položil jí ruku i na druhé rameno, "to, co ty teď musíš udělat, je najít tu unesenou ženu a přivést ji v pořádku domů. Pokud se ti to podaří, tak Ki´Mink nezemřel zbytečně."

Dasha přikývla: "Udělám to. Přísahám."

* * *

"Pamatuj, Dasho. Kdybys potřebovala pomoct, nebo poradit s něčím…můžeš se kdykoliv ozvat," řekla Alen při cestě výtahem do hangáru.

"Rozumím," přikývla Dasha, "a buďte klidná. Já to zvládnu."

"Já vím, ale i tak mám strach."

Dveře výtahu se otevřely a ony vstoupily do hangáru. Podél stěn byly seřazeny různé lodě patřící řádu. Na konci řady, hned u hlavních vrat, stála modifikovaná stíhačka Aethersprite, vedle ní byl malý přenosný ponk, nad kterým se skláněl shrbený muž s prošedivělými vlasy.

Dasha k němu přistoupila blíž. Nevšiml si jí. Přistoupila až k němu a podívala se mu přes rameno. Na ponku kutil něco s nějakou malou obrazovkou a kovovou věcí velikosti hokejového puku.

Ani teď si jí nevšiml, tak na sebe upozornila sama: "Dobrý den! Quentine!"

Muž nadskočil a rychle se otočil: "Sakra práce, O-Garo! Kdy už vás ty srandičky přejdou? Jste jako malé dítě, vždyť ve svém věku z toho už můžu mít smrt!"

"Odpusťte, Quentine. Neodolala jsem."

"Já vím, bývala jsi takové příjemné dítě," ukázal na Alen, "říkal jsem ti, že tě tvoje mistryně zkazí."

Dasha se zasmála: "Ale já se fakt bránila!"

"No, jo," vzdychl Quentin, "tak a teď dávej dobrý pozor. Mám pro tebe několik novinek," zřejmě se už nezlobil, protože jí zase začal tykat. Vzal jednu věc z ponku a podal jí ji. Byl to malý kovový váleček, "předně, nový naviják. Lano je ze silnějších vyztužených ocelových vláken a také je o pět metrů delší."

Dasha naviják přijala: "To se bude hodit."

"A dále," přistoupil k ponku a pokynul jí, aby šla za ním, "je tu nový typ sledovacího zařízení," podal jí ten puk, "dosah to má asi třicet parseků. Je to magnetické a jde to připevnit k jakémukoliv kovu." Vzal Dashin světelný meč, přiložil zařízení k němu a aktivoval ho. Nešlo odpojit.

"Zajímavá věcička."

"A teď se podívej na tohle," ukázal na malou obrazovku, "to je naváděcí displej. Je na něm nahrána mapa celého známého vesmíru i s přesným povrchem všech obyvatelných planet. Ukážu ti to."

Aktivoval obrazovku, byla tam mapa galaxie. V místech, kde je vyznačený Coruscant blikalo a pípalo červené světélko.

"A teď to přiblížíme."

Začal posunovat nějaké knoflíky. Najednou tam byla jen mapa Coruscantu a světélko blikalo v místě, kde by měl být chrám Jediů. Quentin to znovu přiblížil a bylo tam schéma chrámu Jediů a světélko blikalo v hangáru.

Podal naváděcí maják Alen: "Projděte se s ním trochu."

Alen ho uposlechla a začala chodit. Na mapě se světélko začalo hýbat.

"Neuvěřitelné, Quentine!" vydechla Dasha.

Starý muž se usmál, vypnul obrazovku a zavřel ji jako kufřík, nebo spíš tabatěrku. Vzal od Alen zpátky maják a oba předměty podal Dashe.

"Tutéž sledovací mapu máš ve své lodi," ukázal na stíhačku, "je to model Delta 2 Aethersprite se speciálně protaženým kokpitem, díky kterému se za pilota vejdou ještě dva hubení pasažéři," zabouchal na trup, "a s vyztuženým titanovým pláštěm."

Dasha se usmála: "Vy jste kouzelník, Quentine," a naskočila do kokpitu.

"To ani ne," zavrtěl hlavou, "ale byl bych ti velmi vděčný, kdybys mi tu loď vrátila v pořádku, spolu s ostatním vybavením."

"Žádný strach."

Přistoupila k ní Alen: "Dasho, ještě jednou: Buď opatrná, nikomu nevěř a…hodně štěstí."

Dasha se usmála: "Neboj, mami, na svačinu budu zpátky," zavřela kokpit a začala startovat. Když proletěla hlavními vraty a nechala chrám za sebou, vzpomněla si, že zapomněla zjistit v archivech co je to za minerál ten "Cortosis", ale to nespěchá."

* * *

Alen stála na místě a dívala se na vrata, z nichž před chvílí Dasha vylétla. Začínala mít strach, někdo by s ní přece jen měl být. Ale mistr Windu nechtěl, aby ji doprovázel nějaký další Jedi. Sakra…i když…vždyť to nemusí být Jedi.

"Zvládne to dobře," řekl za ni tiše Quentin a položil jí ruku na rameno.

"Já vím," řekla tiše.

* * *

"Hasan vám velmi děkuje za vaši pomoc," řekla Larica.

"Bylo mi potěšením," odvětil Omwar Den. Ale většina mejch hochů tam zařvala. Jednoho z nich jste zabila vy osobně!

"Musíme vás však varovat," pokračovala, "vypadá to, že se po vaší stopě vydávají rytíři Jedi, kteří senátora chránili. Podle mých informací jeden z nich je již na cestě sem. Naštěstí jsme jednoho z nich odlákali, jinak by sem zřejmě letěli dva. Ale i tak je to velmi nebezpečná situace."

Omwar se usmál, teď může Hasanovi konečně předvést svou iniciativu: "Nebojte se, už jsem o tom slyšel a podnikl jsem náležitá opatření. Buďte bez starostí, ten Jedi se k vám nikdy nedostane, najal jsem si někoho, kdo se o něj už postará."

Larica zvedla obočí: "Najal? Nějakého námezdního lovce?"

S úsměvem přikývl: "Ano…toho nejlepšího!"<<< Předchozí Seznam příběhů Další  WIDTH=82 WIDTH=82 HEIGHT=30 HEIGHT=30>>>