Cesta

Autor: Johnak Wheeliak

Kapitola 2


Krátce po jejich ubytování v hotelu Diplomat odjel Baynard s Alen na první zasedání do senátu a Dasha byla, ke své smůle, nucena doprovázet jeho dceru po Coruscantu a poslouchat ty její kecy a stěžování si na všechno okolo.

Kolem osmé hodiny se vrátily do hotelu, kde Dashe Patricie nezapomněla sdělit, jak je s ní nespokojená a zalezla do apartmá za svým otcem. Dasha a Alen musely zůstat po celou noc na chodbě u senátorových dveří, aby tam nikdo nepozorovaně nevnikl. Ostatní Baynardovi strážci byli dole o několik pater níž, v pokojích pro služebnictvo, a v klidu vyspávali. To nebylo příliš spravedlivé.

„Jestli s ní budu muset strávit ještě jeden den, tak se buď zblázním, nebo – a to je přijatelnější varianta – ji přerazím!" svěřila se Dasha.

„Jen klid, Dasho," řekla Alen, „pokud ti to udělá radost, její otec je zase opačný extrém. Neustále mi děkuje a říká, jakou mu prokazujeme službu, a podobný nesmysly. Jako by se bál, že si to rozmyslíme a odejdeme pryč."

„Kéž bych tak mohla," vzdychla Dasha.

Na konci chodby se otevřely dveře výtahu. Vystoupili dva obrovití Wookieeové.

„Jediovým osudem je chránit mír a všechny nevinné bytosti," pokračovala Alen, „senátor a jeho dcera mezi ně taky patří."

„To je, podle mě, jen otázkou času," řekla Dasha.

Wookieeové došli až ke dveřím naproti Baynardově apartmá a cosi zabručeli. Dasha je poznala, ten první byl zástupce Wookieeských kolonií na Alaris Prime Rwaawrrkoo a ten druhý byl slavný Wookieeský válečník Attichitcuk.

Pozdravila je uctivým kývnutím hlavy a sundala nohy ze stolku.

Wookieeové zabručeli v odpovědi a vešli do svého apartmá.

„No, bude to dlouhá noc, a neustále tu musí být alespoň jedna z nás," řekla Alen a vstala, „zajdu si dolů pro něco k jídlu. Asi sendvič nebo tak něco. Chceš taky?"

Dasha si promnula bradu: „Z jakého sendviče se netloustne?"

„Z půlky sendviče," usmála se Alen a odešla.

Dasha osaměla a začala bubnovat prsty o skleněnou desku stolku. Když toho měla dost, vstala a vyšla na konec chodby. Tam se na patě otočila a vyšla podél dveří zase zpátky. Občas skrz dveře nechtěně zaslechla útržek nějakého rozhovoru:

„Maska´li puta, della rosha!"

Přešla k dalším dveřím:

„Och, Johne, bez tebe by můj intelektuální život úplně stagnoval." „Jak se to poutko rozepíná?"

Dasha se usmála a kroutíc hlavou přešla k dalším dveřím:

„Dobře, rozešlete ty pozvánky, zítra na té tiskovce dejte pozor, aby se tam nedostali anarchisti. A převeďte na účet lorda Movetha dalších tři sta tisíc." „Jistě, pane ministře."

Došla ke dveřím senátora Baynarda:

„Už toho mám dost, tati! Tys požádal o zvláštní ochranu Jedie? To už je vrchol, říkal jsi, že jde jen o běžnou politickou záležitost!" „Proboha tě prosím, mlč, Patricie! Už začínáš mluvit jako tvoje matka." „Neopovažuj se brát do svých úst jméno mé matky! Ona byla víc chlap než ty!" „Patricie, copak nechápeš, že všechno, co dělám, je jen pro tvé dobro? Až to tady vyřídím, bude už všechno v nejlepším pořádku. Zase jako dřív." „Tati, nemluv se mnou prosím tě jako s nějakým dítětem, nejsem slepá ani hluchá a vím moc dobře, o co tady jde. Jenže tohle nejde smést ze stolu tak jednoduše jak si myslíš, víš?"

Dasha si uvědomila, co dělá a rychle odstoupila od dveří. Že se nemá poslouchat za dveřmi ji učili už jako malou holku, ale to, o čem se tam bavili, zavánělo něčím nekalým. Ovšem, kdyby se to pokusila někomu říct, první na co by se jí zeptali, by bylo: „A jak to víš?" A co by na to řekla? Navíc neměla ani potuchy, o čem se tam bavili, jen se jí to nějak nezdálo. Sithspit, jsem Jedi, ne politik a do politiky se taky nebudu plést. To ať si vyřídí mezi sebou, já je mám jen hlídat a to taky právě teď dělám. Přesunula se zpátky k pohovce a posadila se.

Ještě nestihla vymyslet, čím by si zkrátila dlouhou chvíli a z výtahu vyšel poslíček se repulzorovým servírovacím stolkem s pohoštěním.

„Pro koho to je?" zeptala se Dasha, když dorazil až k ní, a stoupla si před něj.

„Večeře na pokoj pana senátora Baynarda," odpověděl poslíček – docela hezký mladík – strojeně.

„Ukažte," řekla Dasha a ohnula se. Podíváme se co budou mít horní vrstvy k jídlu. Vypadalo to docela dobře. Nějaká vkusně nakrájené maso, patrně z nerfa a… Ozval se divný zvuk, něco mezi zabzučením a zapraskáním a chodbu proťal světle žlutý záblesk.

Dasha se rychle zvedla. Poslíček nehybně stál, uprostřed těla měl díru skrz naskrz. Nebyla tam ale žádná krev, nebo spálená kůže. Jen okolo rány byla žlutá zář. Než si Dasha stihla v hlavě všechno přebrat, ta prázdnota uprostřed jeho těla se začala rozšiřovat a za chvíli poslíček zmizel úplně. Všechno se to seběhlo rychle, během několika sekund. Dasha se pomalu otočila o sto osmdesát stupňů. V okně na konci chodby, které vedlo ven, byla tenká žlutá díra.

Ty krávo! Uhni! Dasha ochotně uposlechla svůj vnitřní hlas a zaklekla. Nad hlavou jí proletěl žlutý paprsek a zasáhl vázu na konci chodby, se kterou udělal totéž co s poslíčkem.

Dashe konečně došlo, co je to za zbraň. Byl to disruptor, mnohem účinnější a mnohem nebezpečnější zbraň než třeba klasický blaster. Disruptor rozkládá organickou hmotu na její molekulární úrovni. Snadno a rychle zničí jakýkoliv živý cíl. Dokáže proniknout téměř každým materiálem. Tato hrozivá zbraň je na území Republiky zakázaná, ale tím se zřejmě onen střelec nehodlá zabývat. Určitě mířil na ni a omylem zasáhl toho mladíka. Dashe jí ho bylo líto, ale na to teď není čas.

Aktivovala světelný meč, ačkoliv to bylo jen takové gesto, protože ani slavná zbraň rytířů Jedi nedokáže výboj z distruptoru úplně zablokovat a až k tomu odstřelovači nedohodí, vlastně ho ani neviděla.

Udělala kotoul do strany a vyhnula se tak další střele. A pak další a další a další. Ten střelec měl evidentní zájem o to, aby Dasha zemřela. To svědčilo o jediném: jdou po senátorovi.

A jako by v odpovědi se ozvala z Baynardova pokoje velká rána a vzápětí i krátká střelba. Dasha jim chtěla jít na pomoc, ale mohla se akorát neustále instinktivně vyhýbat střelám, které létaly stále frekventovaněji. Jedna prolétla tak, že jí sotva stačila uhnout, škrtla ji o rameno a „vygumovala" kousek pláště.

Dveře naproti senátorovým se otevřely a ven vyšel Wookiee Attichitcuk a zabručen něco, co by se dalo do basicu přeložit asi jako: „Co je to tady sakra za bordel!"

„K zemi," křikla na něj Dasha a strčila do něj Sílou. Wookiee zavrávoral a spadl na skleněný stoleček, který se pod náporem jeho váhy rozlétl na milion kousků. Místem, kde ještě před chvíli stál prolétl výboj z disruptoru.

Attichitcuk už zřejmě pochopil co se tu děje, zavrčel na Dashu své díky, vytáhl svou typickou wookijskou zbraň, bowcaster a začal z ním pálit zhruba na to místo, odkud přilétaly střely.

Už to nebyl Attichitcuk, jako před chvílí, inteligentní a civilizovaný. Nyní z něj byla šelma, která se s dokonalou ladností přesouvala z místa na místo a střílela se smrtící přesností na svůj cíl. A k Dashině překvapení disruptorová palba po chvíli ustala. Ani peklo není horší než rozzuřený Wookiee. Kývla na Attichitcuka na znamení díků a vyrazila k Baynardovým dveřím.

Byly naneštěstí zablokované. Sithspawn! Svým mečem rychle vyřízla otvor, jen takový, aby mohla projít, a vlezla dovnitř.

Tam na ni čekal další šok. Část stěny, která vedla ven, byla vyražená a do místnosti koukal z venku otevřený zadek nákladního vzdušného transportu, u něhož stálo asi šest ozbrojenců. Baynard ležel nehybně na zemi a nějací dva muži nesli Patricii, omráčenou nebo omámenou, to Dasha nemohla určit, do vznášedla.

Jeden z útočníků, žena neznámé rasy, na Dashu vrhla svýma rudě zářícíma očima pohled plný nenávisti. Chvíli jen tak stály nehybně proti sobě a Dasha přemýšlela, odkud tohle individuum může být. Nikoho takového ještě neviděla. Ne, tu modrou pokožku by si přece pamatovala. Žena najednou pozvedla blaster a vypálila, ale Dasha střelu účinně zablokovala. Ještě dva pokusy. Nic. Útočnice se začala pomalu přesouvat do transportéru, kam mezitím přenesli Patricii a kývla na ostatní. Tři muži na Dashu vyběhli, jeden z jejího talentu téměř okamžitě doslova ztratil hlavu. Zbývající dva se k ní postavili z každé strany a vytáhli blastery. Dasha se přemetem dostala jednomu z nich za záda a rozsekla ho ve dví.

Vykročila směrem ke druhému, ale to už u něj stál Attichitcuk a dal mu pohlavek. Jenže wookijský pohlavek je drobátko silnější než ten lidský. Muž odletěl na druhý konec místnosti, narazil do stěny a nehybně sklouzl na zem, hned vedle senátora. Ta cizí žena zřejmě pochopila, že jedinou šancí je ústup. Zavřela dveře do transportu a téměř ihned poté se aktivovaly repulzní motory.

Dasha neměla moc času. Otevřela pouzdro s vybavením, které měla na opasku a začala se v něm přehrabovat. Dýchací přístroj, výživné kapsle, otvírák, vývrtka. Sakra, proč to, co potřebuje není nikdy navrchu! Á, tady je to, naviják.

Chytla předmět ve tvaru válce pevně do ruky a vystřelila šipku s tenkým lankem na odlétající transportér. Zásah!

Mohutně to s ní škublo a vyrazilo jí to dech. Transportér ji táhl za sebou ven do nočního Coruscantu.

* * *

Alen přišla do jedné z několika hotelových hal. Tam se u vchodu Ki-Adi-Mundi a Jor Drakas o něčem zuřivě dohadovali s několika mladými lidmi, kteří se tvářili povýšeně a živě gestikulovali.

„Co se to tu děje?" zeptala se nejblíže stojící osoby.

Ki´Mink, padawan Jor Drakase a Dashin dobrý přítel, řekl: „Nějací mladíci se sem chtějí za každou cenu dostat, mají tu nějakou oblíbenou klubovnu nebo co. Nechtějí si nechat vysvětlit, proč to nejde."

Alen přikývla: „Já to s nimi vyřídím."

Vetřela se mezi se mezi dva mistry a promluvila na mladíka, který stál v čele skupiny a řekla: „Je mi líto pane, ale tato část hotelu je uzavřena z důvodu bezpečnosti senátorů, kteří jsou zde ubytováni. Vstup sem má povolen jen obsluha a několik málo vyvolených, mezi které vy ovšem nepatříte."

Mladík si pohrdavě odfrkl: „Že ne? jedijská madam, víte vy vůbec, kdo je můj táta?"

Alen zavrtěla hlavou: „V tomto ohledu vám bohužel nepomůžu. Zkusil jste se zeptat své matky?"

Ki´Mink za ní vybuchl smíchy, ale rychle utichl, jakmile se na něj jeho mistr ohlédl.

Mladík ztichl, asi to bylo poprvé, co s ním někdo jednal takovýmhle tónem, nevěděl co říct.

„Podívejte," oslovila ho Alen znovu, „tahle situace bude trvat jen pár týdnů a pak už se vše vrátí do normálu, takže zatím si prostě jděte někam jinam!"

Skupina se pomalu otočila a odešla.

„Díky, sami bychom to asi nezvládli," řekl Jor Drakas, „diplomacie není moje silná stránka."

„Navrhoval jsem, aby se dveře do téhle haly prostě uzavřely a hodilo se sem jenom vchodem pro služebnictvo," řekl Ki-Adi-Mundi, „ale o tom nechtěl ředitel hotelu ani slyšet. Asi prot…" nedokončil větu, on i Jor a Ki´Mink se prudce otočili směrem kudy Alen přišla.

„Taky to cítím!" vyhrkla a okamžitě se rozběhla zpátky k senátorově pokoji. Jen vzdáleně za sebou slyšela dusot kroků ostatních. Cítila silný záchvěv v Síle, který na sto procent pocházel od Dashi. Tam nahoře se něco stalo!

Naskočila do výtahu, následovaná ostatními, rychle nahmatala tlačítko pro „jejich" patro a kabina se rozjela. Ačkoliv to trvalo jen několik sekund, Alen se to zdálo jako věčnost, a když výtah konečně zastavil, vyběhla ven ještě než se dveře stihly zcela otevřít.

Uprostřed chodby stál opuštěný servírovací stolek, okno bylo rozbité a kolem něj spousta černých děr od střelby, skleněný stoleček, o který si Dasha opírala nohy, byl zničený, v senátorových dveřích byl velký otvor a ta nádherná zlatá váza hned vedle výtahu někam zmizela.

Ki´Mink obdivně hvízdl: „Týjo, tady teda musela bejt pařba!"

Alen ho ignorovala a prolezla do Baynardova pokoje. Tam byla ještě větší spoušť než venku, část stěny chyběla, na zemi leželo několik mrtvol, jeden omráčený muž a senátor Edmund Baynard, nad kterým se skláněl jeden z těch obrovitých Wookiů z protějšího pokoje.

Otočil se na nově příchozí a zavrčel na pozdrav.

„Co se to tu při Síle stalo?" zeptal se Jor Drakas.

Wookiee zabručel cosi v odpovědi, čemu ale Alen nerozuměla.

„Kde je Dasha?!" vyhrkla s téměř rodičovskou starostlivostí.

Wookiee odpověděl ve své řeči a ukázal dírou ve stěně ven. Alen nejdříve nechápala, kam ukazuje, pak v dálce zahlédla odlétající transportér, za kterým kdosi vlál na laně.

„Z toho mám velmi špatný pocit."

„Sithspawn!" uklouzlo Ki´Minkovi.

Baynard se probral, několikrát zamrkal a rozhlédl se: „C-co se tu stalo. Patricie..?" za Wookieeho pomoci vstal, „kde je Patricie?!!"

„Nebojte, dostaneme ji zpátky," řekla Alen.

Z chodby se ozval dusot těžkých bot a dovnitř vběhli členové Baynardovi ochranky. „Co se tu stalo?" zeptal se jeden z nich.

„Na vysvětlování není čas," řekla Alen a vyšla rychlým krokem ven, „postarejte se o senátora a toho omráčeného muže hlídejte," křikla za sebe.

Když vyšla na chodbu, rychlá chůze se změnila v čistý běh, ostatní Jediové následovali jejího příkladu.

* * *

Mace Windu z terasy pozoroval, jak z jednoho z pokojů pod nimi vyletěl vzdušný transportér táhnuvší za sebou někoho na laně. Tahle mise v hotelu prostě nemohla proběhnout bez komplikací.

„To vypadá špatně," řekl Kit Fisto.

„Pojď rychle na přistávací plochu. Musíme za nimi," křikl na něj Mace a vyběhl pryč z terasy. Cestou se na ně ohlíželi nějací další Jediové, ale Mace na ně ve spěchu zavolal: „Všichni ostatní tu zůstanou. Nechci, aby se zbytek delegace cítil bez ochrany!"

* * *

Na jednom z parkovišť u hotelu stál poněkud obéznější Dug a vysvětloval hlídači, jak se věci mají.

„Můj speeder je vzácný kousek. Je to Koysack PLZ, v celé Republice jich je jenom dvacet tři…a jestli na něm najdu jediné škrábnutí, tak seš mrtvola. Jasný?"

Na parkoviště vběhli čtyři podivíni v tunikách a naskočili do jeho černé, naleštěné chlouby.

"Hééj!" zařval na ně, „co to sakra děláte?!!!!!"

Ale to už se speeder vznesl a odletěl pryč.

„Vraťte mi můj Koysack, vy hnusný parchanti!!!"

Než stihl vynadat hlídači, vběhli tam další dva stejně vypadající podivíni a naskočili do poněkud menšího dvoumístného speederu a odletěli stejným směrem jako ti předchozí. Že by to byli Jediové? Ne, to určitě ne, co by tu dělali, a navíc, Jedi se řídí nějakým kodexem a nikdy by nekradl.

* * *

Ki-Adi-Mundi se neustále nervózně otáčel dozadu.

„Mohla jste mu alespoň říct, že jsme Jediové a zabavujeme jeho vozidlo pro speciální akci, nebo tak něco," vyčetl Alen.

„Nebyl čas, Dasha je v úzkých," řekla Alen a prudce strhla volant doleva, „letěli tudy, že?"

„Jak to mám já vědět," řekl Ki-Adi.

„Ano, letěli tudy," přitakal ze zadu Ki´Mink.

Vedle nich se najednou objevil další speeder, byl to zřejmě poněkud rychlejší závodní model. Seděl v něm Mace Windu a Kit Fisto. Krátce na Alen pohlédli, pak přidali a ukázali jí svá zadní světla.

„Proto sedí v čele Rady Jediů," řekl Jor Drakas, „umí si vybrat dopravní prostředek."

„Neřekl bych," upozornil ho Ki´Mink, „je to sice nejnovější model McBerlennu, vypadá drsně a má i slušnou rychlost, ale málo vydrží. Jeho karosérie nevydrží o moc víc než obyčejný bakelit. To, co vybrala Alen se pro stíhání hodí mnohem víc."

Alen se otočila: „Díky za kompliment."

Věnovala se opět jízdě, ale z koncentrace ji vytrhlo hlasité pípání. Rozhlédla se a všimla si, že na palubní desce bliká zelený majáček. To je nový model audiotelefonu.

Stiskla knoflík pod ním: „Haló?" zeptala se opatrně.

„Okamžitě mi vrať můj Koysack, ty couro!!" ozval se z reproduktoru naštvaný hlas.

„Nebuďte hrubý. Já jsem si váš Koysack jenom vypůjčila," řekla mírně a přerušila spojení, než jí majitel stihl odpovědět.

* * *

Dasha si připevnila konec navijáku k opasku a začala se přitahovat. Musela se dostat co nejrychleji k trupu a přitisknout se k němu, protože je jen otázkou času, než si jí ti vrahouni všimnou a pokusí se ji sestřelit, nebo odříznout.

Jako by v odpovědi na její myšlenky se otevřely zadní dveře transportéru a ven vykoukl jeden z těch frajerů a začal po ní pálit z blasteru. Naštěstí střelba z letícího speederu na cíl, který je zavěšený za ním, nepatřila mezi jeho silné stránky. První střela Dashu minula úplně, druhé se vcelku snadno vyhnula a potřetí tomu chlapovi už nedala příležitost. Pomocí Síly mu vytrhla zbraň z ruky. Muž to zřejmě ani trochu nečekal, ztratil rovnováhu a spadl dolů do několikakilometrové propasti.

Dashu zamrazilo v zádech, pokud si nedá pozor, tak takhle taky skončí.

Z transportu po ní začaly střílet další blastery, ale hned po první salvě se odvrátily a začaly střílet kamsi za ni.

Rychle se přitáhla k trupu a chytla se křídla, odkud se na ni z jejich úhlu špatně mířilo.

Pootočila hlavu, aby se podívala na to, co odlákalo jejich pozornost. Byl to rychlý sportovní speeder, který je pronásledoval, u řízení seděl i na tu vzdálenost dobře rozpoznatelný Mace Windu a vedle něj další Jedi, na kterého si nevzpomněla. Už ho hodněkrát potkala, ale nějak si nevybavovala jméno.

Mace se seč mohl snažil vyhýbat střelám z blasterů, ale i tak ho každou chvíli nějaká zasáhla. Posádka toho transportéru neúnavně pálila a jejich střely se do speederu zavrtávaly jedna vedle druhé. Bylo přímo vidět, jak z něj odpadávají kusy.

No tak! Chcete tam jen tak stát a nechat do sebe pálit, nebo se o něco pokusit? Jako kdyby její nevyřčenou otázku slyšeli, speeder se stočil a začal se přibližovat k pravému křídlu na kterém Dasha visela.

Ti zmetci však pálili neúnavně dál a několikrát zasáhli „Maceův" speeder do boku a do zádi. Jednou zřejmě kriticky. Z motoru se začal valit kouř a speeder začal klesat k několik kilometrů vzdálené zemi.

Dasha se kousla do rtu. Změna dopravních prostředků se tedy nekoná, bude muset i nadále viset na laně zaraženém k transportéru a konečky prstů se přidržovat jeho křídla. Jen doufala, že to mistr Windu a ten druhý Jedi zvládnou a přežijí ten pád.

Na podobné úvahy už však nebyl čas, ti vrahouni se naklonili přes okraj trupu a začali po ní pálit. Tohle vypadalo špatně!

* * *

„Sithspawn!" zavrčel Mace Windu, když jim ti parchanti zasáhli repulzní trysky a on a Kit Fisto začali rychle klesat.

„Z toho mám velmi špatný pocit!" vyhrkl Kit.

Mace pevně uchopil řízení a rozhlédl se, kam by mohl navést speeder na přistání.

Asi sto padesát metrů pod nimi našel repulzní plošinu, na které téměř nikdo nebyl.

To byla jejich šance. Strhl řízení tím směrem a udržoval kurs.

Plošina se velmi rychle přibližovala. Padesát metrů, čtyřicet, třicet, dvacet…

Prudce zatáhl řídicí páku dozadu. Speeder s nárazem dosedl na povrch a jel dál po zemi. Mace doufal, že zastaví dříve, než se dostanou na kraj plošiny. To se naštěstí podařilo, ani ne pět metrů od kraje. Mace i Kit vypustili vzduch z plic a vylezli ven.

Ze speederu byl vrak, byl celý zničený, ale alespoň, že cestující přežili. Teď se jen dostat zpátky do vzduchu a pomoci Dashe. Mace si začal oprašovat tuniku a rozhlédl se kolem.

Na druhém konci plošiny bylo několik dalších speederů, ovšem nejblíže k němu stál nějaký swoopař a s úsměvem na tváři je pozoroval.

„Právě sis zrušil speeder," řekl zvesela.

Mace Windu na něj vrhl kamenný pohled: „Nebyl můj."

Po téhle poznámce se už swoopař naplno rozesmál. Mace přešel k jeho swoopu a nasedl na něj.

„Tohle teď je," dodal a rozjel se.

„Héééj! Co to děláš!" volal za ním. Kit Fisto se ho snažil nějak uklidnit, ale Mace byl už mimo dosah, aby to slyšel.

* * *

Sithspit!

Ti mizerové ustřelili lanko, kterým byla připevněná k jejich transportéru, takže teď se mohla spolehnout už jen na své prsty, které už měla úplně bílé, a nad hlavou jí už svištěli střely z blasterů.

Pootočila hlavu. Střelec se překlonil přes okraj trupu, takže na ni měl teď krásný výhled a hlavně dobrou střeleckou pozici. Začal znovu pálit, sice ji míjel, asi kvůli tomu, že se transportér při letu pěkně kinklal, ale to bylo jen otázkou času, než ji zasáhne. Musí se ho nějak zbavit, jenže jak? Světelný meč použít nemůže, to by se neudržela. A na to, aby ho Sílou shodila dolů, by také potřebovala volnou ruku. I když možná ne. Bylo to přece jen takové symbolické gesto, vždycky, když chtěla někoho odstrčit, udělala rukou pohyb, jako kdyby strkala do vzduchu, a vyslala z ní Sílu. To pomáhalo Sílu lépe koncentrovat a dělali to i nejlepší mistři řádu, včetně Yody, ale snad to jde i bez toho. No, snad, musí to jít. Jinak ji čeká velmi dlouhý a přitom velmi krátký let.

Zavřela oči. Nechala se prostoupit Sílou jak nejvíc to dokázala a vyslala ji na toho frajera.

Funguje to!! Čekala, že ten muž trochu zavrávorá a spadne, ale ten tlak ho vymrštil a odhodil asi o dvacet metrů dozadu, než začal konečně padat. Neuvěřitelné.

V duchu se usmála, Yoda by jí na to určitě odpověděl: „Není, stačí jen věřit."

Nad hlavou jí proletěla další střela. Pootočila hlavu, ze stejné pozice na ni teď pálila ta tajemná žena s modrou pokožkou a rudýma očima.

Na několik vteřin, které trvaly jako věčnost se jejich pohledy setkaly, pak ta žena znovu vypálila.

Střela zasáhla křídlo, ze kterého vyletěla sprška jisker, dopadaly na Dashiny rozbolavěné, odkrvené ruce, kterými se křečovitě držela křídla.

Ani to nebolelo, byl to ale ohromný šok. Tělo na okamžik přestalo poslouchat mozek. Ruce se uvolnily.

Dasha si najednou uvědomila prázdnotu, kterou má pod nohama. Předtím to ani nevnímala. Smrt nakonec nebude tak hrozná, zvlášť ne pro Jedie. Odejde k Síle, co to znamená, nebo jak to vypadá, nevěděla, ale zřejmě se to teď brzy dozví.

Její záda narazila na povrch. Cože? Vždyť padala jen šest metrů! Rychle potřásla hlavou a rozhlédla se. Byla na kapotě nějakého speederu a když otočila hlavu, zjistila, že ten speeder řídí Alen, a s ní tam sedí i nějací další Jediové, včetně Ki´Minka.

Rychle se chytila rukama za kraje, aby neslétla.

„V pořádku?" zeptala se její mistryně.

Dasha přikývla.

Ta modrá žena se nenechala na dlouho zmást, začala odstřelovat jejich speeder a několikrát ho zasáhla. Blasterové výboje udělaly sice do karoserie několik pořádných děr, ale nic nepoškodily. Alen zřejmě našla speeder z mnohem lepšího materiálu, než mistr Windu.

„Sakra," řekl, Ki´Mink, když viděl, ty střely udělaly, „ten Dug bude zuřit!"

Dasha neměla ponětí, o kom to mluví, ale věděla, že musí rychle něco vymyslet. „Hoďte mě na střechu," křikla na Alen a mávla rukou směrem k transportéru těch mizerů.

„Zbláznila ses?"

„Ze střechy se můžu dostat dovnitř a rychle je vyklepnout," odpověděla.

Alen už nic neřekla, jen navedla „svůj" speeder nad střechu, přičemž se neustále vyhýbala palbě. Dasha na nic nečekala a skočila. Řidič si toho zřejmě všiml a pokusil se uhnout, ale marně. Dasha už ležela na střeše.

Bleskově aktivovala meč a začal se prořezávat dovnitř transportéru, ale jaksi si při plánování své dokonalé taktiky neuvědomila, že na střechu se té ženě bude mnohem lépe střílet, protože zadní vchod je poněkud snížen, takže Dasha mohla krásně vidět její modrou hlavinku a hlaveň blasteru.

První výstřel Dashu zasáhl do nohy, nebylo to nic vážného, bylo to takové monstrózní škrábnutí. Dasha zasyčela bolestí a zároveň překvapením, že se jí nepodařilo výboj včas vykrýt, asi už z únavy ztrácí koncentraci.

Žena se usmála, asi si ji po tom všech chtěla vychutnat. Dasha byla připravena blokovat střely mečem, ale nevěděla, jestli to zvládne.

Alen a ostatní se drželi několik metrů za nimi. Ki´Mink se rozhodl Dashe pomoci a skočil směrem k otevřeným zadním dveřím transportéru.

Zlatej hošík, on mě snad zachrání!

Ta modroška se bleskurychle otočila a zamířila na letícího Twi' leka, ve vzduchu byl snadný cíl.

Tak ne, budu muset zachránit já jeho.

Zvedla ruce i nohy z povrchu a začala klouzat dozadu, čepel jejího meče přitom mířila na zátylek té ženy. Ale neuvědomila si, že střecha na zádi je celá zaoblená a jakmile se dostala na „šikmou plochu" ,sjela doleva a spadla opět na křídlo. Světelný meč jí přitom vypadl z ruky a spadl někam dolů.

Modrá žena vypálila dvě střely, první Ki´Mink úspěšně vykryl mečem, druhá ho zasáhla doprostřed čela a mladý Twi' lek zmizel v hlubinách Coruscantu.

Dashe se sevřely útroby, bylo to tak rychlé, tak náhlé. Ki´Mink byl její velmi dobrý přítel… a mohl ještě žít, kdyby nebyla tak nešikovná!

Jeden z Jediů, který jel s Alen hodil po modré ženě svůj meč. Dasha poznala, že ten muž je…vlastně byl Ki´Minkův mistr. Jor Drakas.

Žena se skrčila, meč ji minul, nařízl kousek trupu a vrátil se svému majiteli do ruky. To ji zřejmě hodně naštvalo. Začala speeder znovu ostřelovat.

Alen vytáhla meč. Dasha čekala, že ho po vzoru svého kolegy hodí po té hnusné vražedkyni, místo toho ho Alen hodila jí.

„Dasho! Chytej!"

Ta hnusná vražedkyně cosi křikla na někoho uvnitř, zřejmě na řidiče, protože se transportér prudce otočil o sto osmdesát stupňů a letěl zpátky, ale Dashe se přesto podařilo meč chytit.

Alen ještě chvíli trvalo, než se také otočila. Pohotovost nebyla její silná stránka. Modrá žena začala po Dashe znovu střílet a řidič neustále kroužil ve snaze Dashu shodit. Ona je však ignorovala, jednou rukou se přidržovala a druhou svírala Alenin meč.Soustředila se na tu chladivou ocel a v mozku se jí zrodil šílený a krajně nebezpečný plán. Ten transportér je nový typ se speciálním systémem přívodu paliva, který zajišťoval, že se palivo při nárazu nevznítí.

Kolem hlavy jí prosvištěl blasterový výboj, to ji probudilo a přinutilo jednat.

„Tak pojď, mizero," aktivovala meč a zabodla ho do jednoho z motorů, který byl na křídle hned vedle ní, „doufám, že máš airbag!"

Motor začal vydávat divné zvuky a prskat oheň, pak utichl úplně. Transportér se začal divoce otáčet a klesat. Jeden motor totiž nebyl schopen celou váhu zvládnout.

Dasha se pevně přitiskla ke křídlu, rukama i nohama ho začala svírat a soustředila se na blížící se zem. Pokud to nevyjde, zabije sebe i Patricii Baynardovou. Jenže ono to musí vyjít! Podle toho, jak až doposud předvedl svoje pilotní schopnosti, usoudila, že pilot transportéru není zřejmě žádné ořezávátko. Musí to zvládnout.

Ne víc než dvě stě metrů pod nimi byla velká přistávací plošina, nebo spíše obrovské překladiště, protože tam byla spousta beden a neustále tam přistávaly a odlétaly lodě. A transportér mířil přímo tam. V tom pilotovi se nemýlila, udělal to, co by na jeho místě udělala ona, zamířil na nejbližší pevnou zem.

Plošina se velice rychle přibližovala. Padesát metrů, čtyřicet metrů, třicet metrů, dvacet…

Čas opustit tuhle párty! Dasha se pustila. Spadla na nohy, ale neudržela se na nich, udělala ještě několik kotoulů a zůstala ležet na břiše.

Chvíli jen tak ležela a oddychovala. V dálce uslyšela náraz, jak transportér „přistál". Musí sebou hodit. Opřela se rukama o zem a snažila se zvednout, když její pozornost upoutal lesklý předmět, který ležel přímo před ní. Dasha několikrát zamrkala, vzala ho do ruky, aby začala si ho prohlížet.

„C-co to je? Jéééé, můj meč!!" To je náhoda, že spadla přesně tam, kam před chvílí její meč.

„Dasho, jsi v pořádku?"

Zvedla hlavu, Alen a ostatní vystupovali vedle ní ze speederu. Jakto, že to necítila? Opodál přistával swoop, na kterém jel Mace Windu, takže to přežil.

„Nikdy mi nebylo lépe," zalhala a podala Alen její meč, „děkuji za půjčení. Zachránilo mi to život."

„Hlavně jestli ho to zachránilo i dceři pana Baynarda," zavrčel Ki-Adi-Mundi a ukázal k havarovanému transportéru.

Dasha se podívala tím směrem, transportér ležel trochu dál než plánovala, ale nevypadal moc pochroumaně.

„Pohnetě sebou!" zařval na ně Mace Windu.

Všichni se rozběhli. Jor Drakas věnoval Dasha rychlý pohled a pak se odvrátit. Co si asi o ní myslí.

Doběhli až k transportéru a přikrčili se za bedny, kterých bylo kolem poházených spousta. Zadní dveře byly zavřené, asi to udělala ta modrá ženská ještě před přistáním.

„Tak na dva vyrazíme, jo?" šeptla Dasha.

Alen zvedla obočí: „Proč na dva? Vždycky se to dělá na tři."

„Nemáme čas," odpověděla Dasha, „tak připravit. Jedna, dvááá!"

Mace otevřel pomocí Síly dveře. Dasha aktivovala meč, i po tom pádu fungoval, a následována ostatními, vběhla dovnitř.

„Jste zatčeni za nepovolenou rychlost!" křikla. Ale jak zvedla hlavu, zjistila, že transportér je prázdný.

„Jsou pryč," řekla tiše Alen.

Chvíli jen tak stála a civěla. To přece není možné! Jak mohli jen tak utéct? Zvlášť s unesenou dívkou, které bude zajisté klást odpor nebo bude omráčená a tudíž těžká na přenos. Jak je tohle možné?

Cítila hořkou chuť porážky, za kterou navíc mohla jen ona. Palcem pomalu nahmatala tlačítko na svém meči. Její fialová čepel zhasla a Dasha vzdychla.

"Sithspit!"<<< Předchozí Seznam příběhů Další  WIDTH=82 WIDTH=82 HEIGHT=30 HEIGHT=30>>>