Interview se Shan Taish:
Vše, jak to bylo sepsáno a zodpovězeno. Nic jsme nezamlčely...

Řekni nám něco o sobě, kde žiješ, pracuješ, jaké máš koníčky kromě psaní fan fiction?

Žiju na středozápadě USA, ve státě Wisconsin. Je tu mnoho farem. V současné době učím na univerzitě (hudbu), ale v květnu končím. Kromě psaní e-mailů přátelům ráda čtu (hlavně fantasy), vyrábím šperky z korálků, hraju karty, také hraju na skřipky irskou hudbu, cvičím a hraju si se svými třemi psy.

Píšeš fan fiction i na jiné téma kromě Star Wars?

Napsala jsem jeden příběh krátce předtím, než jsem se vrhla na psaní Star Wars. Bylo to k Pernu od Anne McCaffreyové. Jinak jsem nikdy nic podobného nepsala.

Už jsi někdy něco vydala?

Fan fiction ne :( Kdysi mi vyšla jedna krátká povídka.

Jací jsou tví oblíbení spisovatelé?

Nemám žádného nejoblíbenějšího. Každopádně mi bere dech styl, jakým píše Jane Austenová. Co se týče autorů sci-fi a fantasy, mám ráda C. S. Friedmanna, G. G. Kaye a J. R. R. Tolkiena.

Máš nějakého oblíbeného autora, co se týče fan fiction?

Nevím, koho z nich mám radši, ale jsem velkou příznivkyní jak Rene Austenové tak Apache, kteří také píší pro Qui-Gon Jinn Fiction Site.

Kde bereš čas na psaní?

Kdekoliv se dá, což není v poslední době moc často. Někdy mě napadají náměty na příběh, když někam jedu nebo když cvičím. A pak, když mám inspiraci, napíšu je. V poslední době to však nebylo příliš snadné.

Kde čerpáš inspiraci pro své příběhy, co děláš pro její získání a co Tě inspirovalo k napsání Druhé strany?

Chtěla jsem vyjádřit, v čem vidím problém u Star Wars, kde ti zlí jsou zlými prostě jen proto a basta. Představila jsem si, že vždycky existuje nějaký důvod, proč jsou takoví a že možná jim se jeví  jejich činy na základě vlastních zkušeností logicky. Měla jsem v úmyslu se takto zaměřit na Indec - proto také ten Úvod. Byla to první věc, kterou jsem napsala. Když jsem to udělala, musela jsem vysvětlit, proč tu nebohou ženu Qui-Gon tak nelítostně pronásleduje ulicemi a proč se před ním snaží ukrýt.

Další inspirace ke mně přicházely v podobě záblesků a obrazů či nápadů, které se prostě přihodily jednou za čas. Tak kupříkladu můj poslední příběh, v němž Qui-Gon coby mladík vzdoruje Radě tím, že si nevybere žádný z jejích předem schválených krystalů do světelného meče, mě napadl, když jsem se v obchodě dívala na šperky. Zrcadlení, můj úplně první příběh byl odpovědí na nedostatek informací v Jedi Apprentice books o Padawanském copánku a obřadu s ním spojeným a předávání tradice z generace na generaci.

Inspirovali Tě i jiní sci-fi autoři, např. Isaac Asimov a jeho Nadace?

Samozřejmě. Asimovovu Nadaci jsem si zamilovala (i když jsem ji četla už před 15 lety!) Také mám ráda J. R. R. Tolkiena - ne pro styl jeho psaní ale pro jeho představivost. Také zbožňuju G. G. Kaye a některé příběhy od C. S. Friedmana. Je ještě mnoho dalších, ale teď mě napadají zrovna tihle.

Jak dlouho Ti trvalo napsat Druhou stranu?

Měsíce. Necelý rok. Nevzpomínám si přesně, ale trvalo to docela dlouho. Dost dlouho na to, aby se výrazně změnil styl mého psaní (a doufám, že k lepšímu).

Chystáš se napsat další pokračování k Druhé straně, kromě Mlhavého úsvitu?

Ano, mám rozepsaná dvě pokračování, ale ještě nemají název. Na jednom spolupracuji s Rene Austenovou a je situováno do doby, kdy se Kejonen usadí na Alderaanu (zhruba 15 let před Druhou stranou). Druhé se odehrává pár let po Mlhavém úsvitu a bude (možná) o tom, jak se Kejonen stala vůdkyní Sielků.

Kterou postavu z Druhé strany sis oblíbila nejvíce?

Původně to měl být příběh o Indec. Ale postava, kterou jsem na začátku stvořila z rozmaru, Kejonen, se projevila nejvýrazněji a stala se jednou z nejoblíbenějších postav. Jakmile jsem jí pojmenovala, její osobnost se rozvinula, jakoby na mě jen čekala! Její smrtí na konci jsem si to rozházela u spousty čtenářů. A protože se mi tolik líbila, cítila jsem povinnost prozkoumat historii přátelství mezi Qui-Gonem a Kejonen - což se začíná poměrně zaplétat a jeví se to dost zajímavě!

Jsou všechny postavy zcela vymyšlené, nebo mají živou předlohu (např. někoho z rodiny) ?

Všechny až na dvě se zrodily v mé představivosti. Ty dvě, Ruslena a Aliyu jsem pojmenovala po svém synovci a neteři, které vloni můj strýc s tetou adoptovali z Kazachstánu. To jsou také jejich skutečná jména, nyní mají americká. Ruslenovi a Aliye je v Druhé straně kolem 21; dětem, po nichž mají jména, je pouze 4 a 5 let!

Budeš psát nějaké příběhy i o jiných Rytířích Jedi?

Hmmm. Jedině pokud budu mít nějakou inspiraci. Mám raději Qui-Gona a Obi-Wana.

Co Tě na Star Wars a Jediích nejvíce oslovilo?

To je složitá otázka. Jsem fanynka Jediů, ne nutně Star Wars. Obdivuji jejich oddanost službě druhým, jejich disciplinovanost, oduševnělost a jejich oddanost Síle, jejich těžký úkol sloužit straně Světla, Dobru. Všechny ty vlastnosti, které bych si přála mít. Ostatní aspekty Star Wars už mě tolik nezajímají jako například události po rozpadu Staré Republiky.

Jakou osobu, živou či mrtvou, bys ráda potkala?

Pochopitelně Qui-Gona. Ze svých vlastních postav rozhodně Kejonen! A Felana (z Mlhavého úsvitu).

Jaké místo bys ráda navštívila?

Vždycky jsem si přála vidět Egypt, ale teď, když s Vámi všemi mluvím, lidi, hrozně ráda bych navštívila Českou republiku!

Co si myslíš o Yanně a Lee?

Myslím, že Yanna a Lea jsou úžasní lidé a daly dohromady skvělé stránky! Je ohromné, jak překládají naše příběhy, takže my ze západu můžeme mít fanoušky i v Evropě! A ještě mnohem víc. :) Moc ráda bych se se všemi jednou setkala osobně.

Seznam příběhů