Vyhoštěný 7. část

Autor: Seven
Překlad: Yanna„Mistře!"

Qui-Gon se na místě zastavil, když uslyšel, že ho volá Obi-Wanův hlas a spatřil cíp hnědého roucha, vykukující ze dveří do malého salónku. Pohlédl na Vládkyni, ta chápavě přikývla a pokračovala dále v cestě chodbou.

Qui-Gon otevřel dveře a povzdechl si, když uviděl Obi-Wana stát u okna. „Jak se Risoin chová od minulé noci?"

„Byl celý bledý," vzdychl Obi-Wan. „Ani se mnou nepromluvil, jen prohřměl kolem a zamkl se. Ačkoliv, dnes mi řekl 'dobré ráno'."

Qui-Gon se zamračil a potlačil rostoucí pocit hněvu. „Proč jsi mě sem zavolal?"

Obi-Wan se zamračil a sevřel si pěstí bradu, náhle vypadal tak mladě. „Mistře, ty znáš tohle místo lépe než Risoin nebo já. Máš nějakou představu, kdo by měl zájem na zabití Vládkyně?"

Qui-Gon přikývl a vytáhl z opasku kousek kůže. „Abych řekl pravdu, Obi-Wane, byl jsem vzhůru dlouho do noci a procházel hlášení od stráží." Podal mu seznam. „Tohle jsou dostatečně mocní lidé, aby měli z její smrti prospěch a kteří nemají na včerejší noc alibi. U útočníka se našlo téměř deset tisíc republikových kreditů – někdo mu musel předem zaplatit.

Obi-Wan si prohlížel seznam.

Kancléř Sabyian
Lord Kancléř Altorias
Lady Kancléřka Loried
Risoin
Kapitán Sahimar (Osobní stráž Vládkyně)
Lord Kancléř Kasiral
Kalienn (Poradce)
Pobočnice

„Nemohli bychom ten seznam trochu zkrátit?" zeptal se Obi-Wan prosebně.

Qui-Gon přikývl a sedl si vedle svého žáka. „Kancléř Sabyian je nejméně pravděpodobný. Je mu už téměř dvě stě let, postarší muž, a sloužil už i její matce a otci."

Takže ten je nepravděpodobný," Obi-Wan se otázal. „Risoin?"
„Normálně bych ho na seznam nepřidával, ale s tím jeho vzteklým chováním…" Qui-Gon větu úmyslně nedokončil.

„Kapitán Sahimar a královnina stráž?" Pokračoval Obi-Wan. Qui-Gon zavrtěl hlavou. „To je nepravděpodobné. Strážní jsou Vládkyni bezmezně oddáni. Říká se, že by nejspíše zabili sami sebe, kdyby selhali a neuchránili ji."

Obi-Wan se zachvěl a ukázal na poslední položku v seznamu. „A co jedna z jejích pobočnic?"

Qui-Gon zavrtěl hlavou. „Jejich původ a minulost jsou vždycky prověřovány a všechny podstupují speciální psychotesty. Kromě toho ji skoro všechny zbožňují."

Obi-Wan se zamračil a naškrábal k různým jménům slovo NEPRAVDĚPODOBNÝ. „To opravdu ten seznam moc nezkrátilo…"

* * *

„Má paní?" ozval se Risoin vystoupivší ze stínů u ošetřovny. Vládkyně se při pohledu na mladého Rytíře slabě zachmuřila. „Ano, Jedi Risoine?" pravila tiše a založila si ruce na prsou.

Uctivě se jí poklonil a pak se jí směle zahleděl do očí. „Vládkyně, radím vám, abyste se od Qui-Gona Jinna držela dále. Kvůli vaší vlastní bezpečnosti."

Jedno z jejích krásných obočí se lehce pozdvihlo. „Kvůli mé bezpečnosti?" pravila pomalu a její hlas zledověl.

Risoin se krátce sebevědomě zasmál. „Má paní, Qui-Gon Jinn je považován za rebela - vyvržence, často pohrdajícího zákony jedijského řádu. Možná by bylo moudřejší, abyste si od něj udržovala odstup…"

Její něžná tvář mírně ztuhla, její oči ze zavrtaly do jeho. „Ach?" řekla bezvýrazně. „Možná byste měl, mladý Jedi, vědět, že znám Qui-Gona Jinna o mnoho déle, než vy jste naživu. A co se týče jeho pověsti vyvržence, měl byste také možná vědět, že já sama jsem nejednou ve svém životě obešla zákony…"

Risoinův obličej zrudl, když skončila, „Odejděte." Na chvíli se zdálo, že chce ještě něco říci, ale pak se jen poklonil a hrdě odkráčel. Ozbrojené stráže zesílily stisk na svých šokových kopích chladně ho pozorujíce, když odcházel…

* * *

Qui-Gon a Obi-Wan vstoupili do sterilního prostředí ošetřovny, kde nalezli Vládkyni a Risoina stojící u spáleného těla. Risoin se zamračil na svého učedníka a Obi-Wan udělal obličej, když se postavil vedle staršího muže. Qui-Gonovi se zúžily zorničky.

„Haló? Ach, dobrý den," zvolal slabý hlásek. Malý bledý Aladellan vyšel ze zadní části místnosti a v každé ruce svíral nějaké lékařské náčiní. „Těší mě, já jsem doktor Basbium, královnin osobní lékař." Qui-Gon pobaveně zvedl obočí na Saleil, která se usmála a pokrčila rameny místo odpovědi.

Basbium poletoval kolem těla. „Á, ano, ty spáleniny nezpůsobily smrt toho muže. Střelil se do hrudi a výstřel z blasteru zapálil trávu – „

„Křoví," upřesnil Obi-Wan. Slabě sebou trhnul, když ho Risoin zezadu dloubnul.

„Jak jsem řekl, křoví," pokračoval Basbium a mávl svou kostnatou rukou. „Kdepak jsem to skončil?"

„Výstřel z blasteru zapálil - " začal Risoin a nadechl se jako muž, který už začíná ztrácet trpělivost.

„Zapálil křoví a tedy znetvořil tělo," řekl Basbium, zvedl plastikový disk a hodil po něm pohledem s andělským úsměvem ve tváři. „Ale, ale! Vzorek DNA. Jeho jméno je Devero, nájemný vrah."

„Měli bychom někoho poslat a prověřit ho," prohlásil přísně Risoin a zkřížil ruce na prsou.

Qui-Gon zvedl ruku a vzdychl. „To nebude třeba. Devero se specializuje na vraždy vysokých úředníků, ale zatím nebyl dopaden."

Risoin na něj zíral a zelené oči se mu přivřely jako kočce. „Jak to víš?" zeptal se a z jeho pohledu čišelo podezření. Obi-Wan se slabě zachvěl a jeho prsty se mírně sevřely.

Qui-Gon se zpříma setkal s mladíkovým pohledem. „Před několika lety zavraždil vyslance na Coruscantu. Byl jsem jedním z vyšetřovatelů."

Risoin pozvolna přestal na okamžik vřít a zaměřil svůj hněvivý pohled na spálené tělo. Obi-Wan neklidně přešlápl ve snaze udržet pod kontrolou své vlastní pohoršení. Bylo to tak snadné… tak snadné představit si Risoina jako vraha…

* * *

Toho večera se Obi-Wan zasmušile na sebe podíval do jednoho z naleštěných zrcadel u dveří do narychlo přestavěné jídelny. Zdi a okna byly alespoň částečně uvedeny do původního stavu, ačkoli balkón byl stále ještě v troskách. Jako Jediové dostali on a Risoin místa čestných hostů, i když Obi-Wan by si byl raději přál, aby mohl strávit chvíli v zahradě.

Tedy, pomyslel si s úsměvem, chovají se k nám pohostinně dokonce i když jsme tu zavření. Ten kapitán Sahimar moc dobře ví, co dělá.

Zhluboka se nadechl a zamířil do síně plné světla. Trochu zamžikal z toho jasu a smíchu, který přicházel od hostů. Když však vstoupil, pocítil temný záchvěv v Síle…

<<< Předchozí Seznam příběhů Další >>>