Ztracené světlo
4.část

Autor: Cassia
Překlad: Yanna

Disclaimer: Všechny známé známé postavy jsou výhradně vlastnictvím George Lucase. Ostatní postavy jsou moje. Nemám oficiální povolení používat tyto postavy, ale neberu za to žádné peníze, takže všechno je OK.


Když se Obi-Wan vrátil, čtení prezence už mezitím skončilo a oblast byla opuštěná. Pátral po Qui-Gonovi, ale nedokázal ho nikde vycítit. Chvíli tam jen stál na prázdném nádvoří a nevěděl, co má dělat nebo kam má jít. Usoudil, že Qui-Gon je nejspíš už na jejich stanovišti v továrně na díly. Obi-Wan neklidně přešlápl; věděl, že by si měl pospíšit, jeho Mistr to tam sám nezvládne, jenže jak to místo najde? Vždycky šel za Qui-Gonem a ostatními dělníky, ale teď byl sám.
"Tak dobrá, Kenobi, jen klidně a pořádně přemýšlej," říkal si. "Už jsi tu cestu podnikl několikrát, když už jsi tam jednou byl, tak si cestu pamatuješ." Obi-Wan našel dveře na ubytovnu a začal odtamtud, v duchu si vybavil, jak se řadili na čtení prezence a pak se rozcházeli...
Pomalu a pracně se Obi-Wanovi podařilo sledovat jejich obvyklou cestu a skončil u továrny. Strážný venku byl dost nabroušený kvůli jeho pozdnímu příchodu, ale Obi-Wan mu vysvětlil, že ho důstojník poslal vyřídit něco jiného a strážný jen zavrčel, aby koukal dohnat ztracený čas.
"Kam jdeš, kluku?" zastavil ho uvnitř další strážný.
"Pracoviště číslo dvanáct, pane," odpověděl Obi-Wan.
Strážný ho tam odvedl, aby se ujistil, že tam opravdu dojde a pak se vrátil na své stanoviště.
Obi-Wan uvítal, že mu strážný pomohl najít to správné místo, ale byl překvapený a vyděšený, když si uvědomil, že další osobou na pracovišti není Qui-Gon. Chvíli tam jen stál a snažil se přijít na to, jestli je na správném místě a jestli se náhodou strážný nezmýlil.
"Nestůj tam jen tak, kluku, a pomoz mi," vyštěkl nevrle bezpohlavní hlas dalšího dělníka.
"Nevím, jestli jsem tu správně," řekl disorientovaný Obi-Wan. "Je tohle pracoviště číslo dvanáct?"
"To a žádný jiný," zasmál se drsně muž. "Tak už se do toho dej. Nemůžu to všechno udělat sám."
"Kde je ten druhý muž, co tu vždycky pracoval?" zeptal se šokovaně Obi-Wan a opět bojoval proti chladným prstům paniky, které se pokoušely sevřít jeho srdce.
"Jak to mám k čertu vědět? Jediné, co mě zajímá, že mě sem dnes přidělili. Dnes ráno ale shromáždili a odvezli nějakou zvláštní jednotku a je možné, že byl v ní. A teď už sebou hoď, nebo zavolám stráž!" řekl muž netrpělivý k Obi-Wanovým otázkám.
Obi-Wan se pohyboval pomalu vpřed a snažil se vybavit si v duchu rizvržení stanoviště. Na řídícím panelu všechno našel dobře, ale ani náhodou nedokázal říct, co se děje naproti na výstupních obrazovkách. Snažil se odposlouchávat myšlenky muž vedle sebe, ale nedokázal ho využít, aby jeho prostřednictvím viděl jako tomu bylo s Qui-Gonem. To nejlepší, co mohl dělat, bylo napodobovat, co dělá druhý muž a doufat, že hodnoty na jeho obrazovce jsou stejné jako u něj. Obi-Wan nasucho polkl. Sám pracoval pod Qui-Gonovým dohledem na obou stanovištích a věděl, jak nepatrná je ta naděje. Několik minut to šlo dobře, ale netrvalo to dlouho.
Z konzole před ním zazněl skřípot a poplašná siréna, oznamující, že něco není v pořádku.
"Hej, co to děláš, kluku?!" zakřičel na něj vyplašeně druhý muž.
Okamžitě se objevilo několik strážných a přivolali technika. Technik zastavil sirény, ale potrvá asi hodinu, než závadu opraví. Technik zjistil, že závada vznikla na Obi-Wanově panelu. Jak se zdálo, nejen že v nesprávnou dobu zatáhl za nesprávnou věc, ale provedl celý postup úplně špatně a ještě v nesprávnou dobu.
Dozorčí Obi-Wanovi spílali v driosianštině. Tohle zdržení pozastaví výrobu na několik hodin a oni za ten skluz budou pokáráni. "My víme, jak už si se sabotéry poradit," vyhrožovali vztekle a myslíce si, že tu závadu způsobil úmyslně.
"Byla to nehoda," bránil se Obi-Wan, ale nevěřili mu.
Na rozkaz dozorčích vytáhli strážní Obi-Wana ven. Vrazili mu ruce mezi železné tyče u plotu, kterým byla továrna obehnána, a na druhé straně mu zápěstí zacvakli do pout. Efektivně uvěznili chlapce u plotu a střídavě do něj bušili elektrickými obušky.
Obi-Wan při té závratné bolesti, která mu rvala tělo, pevně zavřel oči. Podlomila se mu kolena a on klouzal po plotu, dokud se nezarazil o příčný nosník, ale nevydal ani hlásku.
Strážní však bohužel nehodlali přestat, dokud nedosáhnout svého.
Obi-Wana zalila agónie a nakonec už nic jiného necítil. Nakonec ho přinutili vykřiknout, protože jeho tělo už nedokázalo snést víc.
Strážní konečně odložili své kruté nástroje a Obi-Wan zalapal po dechu.
"Postarejte se o to, aby na to jen tak nezapomněl," řekl jeden z dozorčích za nimi.
Obi-Wan ztuhl. Netušil, co mají v úmyslu, ale byl si jist, že to bude bolet. A měl pravdu.
Jeden ze strážných zvedl Padawanovi volnou vězeňskou košili, obnažil mu záda a druhý vysázel chlapci deset palčivých ran těžkou smyčkou z ostnatého drátu.
Když ty strašné ostny zasáhly jeho záda a ramena, Obi-Wan sebou škubal a křičel. Práh jeho bolesti už překonali a dodatečné mučení na něj bylo příliš.
Strážný na něj byl ve skutečnosti mírný, ale Obi-Wan stejně skončil s krvácejícími zády.
"Přeložte ho na pětku," nařídil někdo a strážní sundali Obi-Wanovi pouta.
Obi-Wan klopýtal za strážnými. Bojoval s bolestí a závratí, ale mnohem těžší byl zápas s depresí a zoufalstvím, které hrozily zmocnit se ho. Snažil se Držel se Qui-Gonova slibu, že se odsud dostanou. Mistr nikdy neporušil slib, který mu dal, jenže kde je Qui-Gon? Kromě toho, ve skutečnosti, co čekal, že Qui-Gon, on sám nebo kdokoliv jiný udělají, aby je z toho dostali? Možná neexistovala cesta ven, jedině smrt... Ne, nebude takhle uvažovat, nebylo to jedijské. Nesmí se vzdát naděje. Přesto se ještě nikdy necítil tak bezmocný. Kde je Qui-Gon? Jeho mysl se k té otázce neustále vracela.

* * *

"Buď silný Obi-Wane, spoléhej na Sílu a dokážeš to." Obi-Wan slyšel hlas svého učitele, ale byla to spíše jen ozvěna než přímá komunikace. Bylo to, jako kdyby mu Qui-Gon nechal vzkaz a on o ní právě zakopl. V tom okamžiku Obi-Wan poznal, že je opravdu sám. Odvezli Qui-Gona pryč a jestli chtěl přežít dostatečně dlouho, aby měl vůbec naději ho znovu spatřit, bude si muset učedník poradit sám.

* * *

"Dokážeš to," zněla mu v hlavě Qui-Gonova slova. Mistr v něj věřil. Obi.Wan si jen musí sám věřit. Narovnal se v bolavých ramenou. Ať už zemře nebo přežije, udělá to tak, aby si zasloužil Qui-Gonovu důvěru. To byl slib, o němž věděl, že mu jej nikdo nezabrání dodržet.<<< Předchozí Seznam příběhů Další >>>